Тонус матки при вагітності. Симптоми та лікування | Smart Mama 2024

Що таке гіпертонус матки та чи потрібно його лікувати?

Чимало вагітних жінок чують від лікаря діагноз «підвищений тонус матки» і відразу пов’язують цей стан з відходом «на збереження». Але такого стану не завжди варто боятися.

У європейській практиці при аналогічних симптомах жінці можуть порадити лише більше відпочивати, а для радикальних рекомендацій і медикаментозного лікування необхідно, щоб лікар констатував «загрозу викидня». У яких же випадках потрібно дійсно побоюватися підвищення тонусу, а в яких – це один з варіантів норми?

Як визначити підвищення тонусу?

Матка є унікальним органом, який складається в основному з гладких м’язів, скорочення яких жінка не може контролювати. Іноді скорочення середнього шару м’язів (міометрія), який як раз відповідає за тонус, можуть почастішати до пологів – навіть у першому триместрі. Лікарі називають такий стан гіпертонусом матки.

Визначити, підвищений тонус матки чи ні, може лікар під час огляду, а напруження м’язів  вимірюється методом тонусометрії. Але найчастіше для підтвердження потрібно УЗД, яке покаже місце напруження м’язів матки. Наприклад, якщо тонус м’язового шару буде спостерігатися в місці кріплення плаценти, це може спричинити її відшарування.

Читайте також: Зачаття і вагітність після COVID-19: чи впливає коронавірус на репродуктивне здоров’я

Симптомами гіпертонусу можуть бути болі, що нагадують менструальні, відчуття розпирання і скам’яніння живота, миттєві скорочення і виділення з кров’ю. У деяких випадках підвищення тонусу може відбуватися безсимптомно і буде виявлено тільки під час планового огляду.

Коли тонус не небезпечний?

Іноді жінки можуть відчувати неприємні відчуття, що тягнуть в попереку протягом всієї вагітності. Але це не означає про наявність гіпертонусу. Як правило, такі відчуття може створювати підвищений тонус задньої стінки матки, що лікарі вважають не настільки небезпечним (на відміну від тонусу передньої стінки).

Однією з причин виникнення тонусу є емоційний стан жінки. Постійні переживання, стрес, складна робота – всі ці фактори можуть викликати відчуття скам’яніння, розтягування в животі і сутичок. Якщо після відпочинку, розслаблення, прийому душу і дихальної гімнастики такі відчуття проходять, значить, підвищення тонусу не значне і не представляє небезпеки. Лікар в таких випадках може запропонувати жінці заспокійливе рослинного походження.

Читайте також: ПАМ’ЯТКА ДЛЯ ВАГІТНИХ У ПЕРІОД COVID-19

В останньому триместрі жінок може лякати скорочення матки, яке відбувається частіше. Це так звані тренувальні перейми (перейми Брекстона-Хікса), які допомагають підготуватися до пологів. Зазвичай вони проходять протягом декількох хвилин, а до кінця вагітності відбуваються все частіше. Але якщо шийка матки залишається закритою, значить, передчасні пологи не загрожують.

Загрози гіпертонусу

Гіпертонус можна визначити, якщо симптоми постійно наростають і не минають після відпочинку. З’явитися він може в будь-який момент вагітності, а причини виникнення бувають різними і навіть залежать від поєднання кількох факторів. До підвищення тонусу може призводити і емоційне напруження, і гормональні збої, а також куріння, запальні процеси, різка фізична активність або ж тривалий її відсутність, зміни структури матки.

Читайте також: ТРИВАЛЕ ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ ПІДВИЩУЄ IQ ДИТИНИ

У першому триместрі гіпертонус небезпечний не тільки можливістю викидня, а й тим, що через нього порушиться формування плаценти, а значить, і кровотік. Як наслідок – плід може страждати від гіпоксії. Якщо серцебиття дитини буде збільшено, це стане підтвердженням гіпоксії, яку викликає гіпертонус.

Коли жінка підозрює підвищення тонусу матки, необхідно звернутися до лікаря, який веде вагітність. Після обстежень найважливішим показником буде стан шийки матки (внутрішній зів повинен бути щільно зімкнуті). Якщо обстеження покажуть, що підвищення тонусу є, але це не впливає на перебіг вагітності, жінці порекомендують відпочинок, підтримка здорового способу життя та відмова від шкідливих звичок.

Тільки у разі, якщо при діагностиці буде видно явні зміни матки і лікар констатує загрозу переривання вагітності, жінці порекомендують ліки для зняття тонусу (токолітики) і якийсь час підтримувати стан спокою.

Олена Алексєєва