Чужий серед своїх, або нормальна мікрофлора дихальних шляхів дитини | Smart Mama 2024

Чужий серед своїх, або нормальна мікрофлора дихальних шляхів дитини

Склад мікрофлори – один з головних чинників, які визначають здатність імунітету реагувати на патогени

Людство живе в нестерильному світі, щомиті контактуючи із безліччю зовнішніх факторів, більшість з яких важко назвати дружніми. Найбільшою мірою до такої  взаємодії схильні наші бар’єри – шкіра і слизові, які населені корисними для нас мікроорганізмами.

Складно уявити, щоб було з  людським організмом, якби його дихальні шляхи були стерильні, тобто в них не жили представники нормальної мікрофлори. Адже саме слизова оболонка верхніх відділів респіраторного тракту відчуває найбільше інфекційне навантаження: з повітрям в дихальні шляхи потрапляє величезна кількість інфекційних агентів (тільки одних бактерій міститься 104–106 клітин на м?), які осідають у верхніх відділах дихальних шляхів і досягають нижніх. Про те, що таке нормальна мікрофлора дихальних шляхів, звідки вона береться і навіщо вона потрібна – розглянемо в статті.

Чому мікрофлору називають нормальною і яка її роль?

Нормальна мікрофлора життєво необхідна нашому організму, оскільки виконує безліч корисних функцій. По-перше, вона є постійним стимулятором імунної системи, сприяючи виробленню антитіл до всіх мешканців шкіри і слизових, що є частиною правильного становлення імунітету. Давно доведено, що у тварин, у яких немає нормальної мікрофлори, імунна система і її органи (вилочкова залоза) виявляються недорозвиненими, а значить – високо вразливими перед обличчям будь-яких інфекційних агентів.

Читайте також: ВЕСНЯНИЙ ДЕФІЦИТ ВІТАМІНІВ ВПЛИВАЄ НА ІМУНІТЕТ: ЯК НЕ ЗАСТУДИТИСЯ?

Друга важлива роль – це створення так званого колонізаційного імунітету, який полягає в перешкоджанні заселенню і закріпленню на шкірі та слизових оболонках більш агресивних хвороботворних агентів, тобто хороші мікроорганізми не дають розмножуватися поганим. Таким чином, нормальна мікрофлора виконує захисну функцію нашого організму.

Отже, в поняття нормальної мікрофлори об’єднують мікроорганізми, віруси і грибки, які, населяючи певний відділ організму людини, не викликають захворювань. Чому мова йде про відділ? Тому що густонаселеними відділами людського організму вважаються шкіра і слизові оболонки (травна і дихальна система, сечовивідні та статеві шляхи). Мікрофлора в кожному з цих відділів різниться за складом, так само як і покладені на неї функції. Наприклад, в травному тракті вона крім захисної функції також забезпечує утворення деяких вітамінів і переробку поживних речовин, які не засвоюються нами (клітковина). Очевидно, що мікрофлора з такими властивостями в дихальних шляхах не потрібна.

Нормальна мікрофлора дихальної системи в основному складається з нехвороботворних (непатогенних) і слабкопатогених мікроорганізмів, які найбільш щільно населяють верхні відділи дихальних шляхів, починаючи з носоглотки і закінчуючи надгортанником. Так, нормальна мікрофлора слизової порожнини носа складається з коринебактерій, нейсерій, стафілококів і стрептококів. При певних ситуаціях цей склад доповнюється золотистим стафілококом, пневмококом та гемофільною паличкою.

Читайте також: ПІДСТУПНІ НАСЛІДКИ ЗАСТУДИ У ДІТЕЙ, ЩО МОЖУТЬ ПРОЯВИТИСЯ ПІЗНІШЕ

Мікрофлора зіва більш різноманітна, оскільки в ній присутні мікроорганізми дихальних шляхів і порожнини рота. Тут можуть мешкати нейсерії, коринебактерії, гемолітичні стрептококи, ентерококи, мікоплазми, стафілококи, мораксели, бактероїди, борелії, трепонеми, актиноміцети. До недавнього часу вважалося, що слизові нижніх відділів дихальних шляхів (гортань, трахея, бронхи, легені) вільні від будь-яких інфекційних агентів. Однак ця точка зору спростована сучасною медициною. Сьогодні відомо, що нижні відділи повітроносних шляхів постійно відчувають  вплив бактерій верхніх дихальних шляхів, а при закиданні вмісту травної системи в дихальні шляхи (аспірації) – розбавляються представниками кишкової мікрофлори (кишкова паличка).

Якщо зовнішній світ насичений агресивними інфекційними агентами, то звідки береться нормальна мікрофлора нашого організму?

Активне заселення респіраторного тракту починається відразу після народження дитини – з першим вдихом і криком багато мікроорганізмів, вірусів, грибків починають проникати вглиб органів дихання. Основним джерелом інфекційних агентів для стерильної новонародженої дитини є материнський організм: мамині статеві шляхи, через які дитина народжується на світ, а також шкіра і молочні залози.

Наскільки стабільне це мікробне співтовариство в дихальних шляхах?

Мікрофлора схильна до частих змін, особливо в ранньому дитинстві, приблизно до 4-річного віку, коли відбувається найбільш активне зростання дитини, розвиваються органи дихання, а імунна система проходить етапи інтенсивного тренування численними вірусними агресорами. Підсумком цього стає формування потужного природного протиінфекційного захисного бар’єру у дорослих. Крім того, сьогодні вважається, що стан нормальної мікрофлори є показником правильної імунної реактивності, тобто здатності розвивати адекватну імунну відповідь на потрапляння інфекційного агента.

Чи всі мешканці респіраторного тракту є дружньою нашому організму мікрофлорою?

На жаль, ні. Як вже було сказано, мікрофлору дихальних шляхів формують не тільки нешкідливі, але й потенційно хвороботворні бактерії, включаючи пневмокок, гемофільну паличку, золотистий стафілокок і багатьох інших, але в невеликих кількостях, що не провокують захворювання. При зміні нормальних умов, наприклад, під час захворювання на ГРВІ, у дітей з незрілою імунною системою відбувається активація цих бактерій, яка полягає в прояві їх хвороботворності, що стає причиною розвитку гнійних ускладнень. Це пояснюється тим, що на тлі вірусних інфекцій пошкоджуються природні захисні механізми, які виступають в ролі стримуючого агресивність цих бактерій фактора. Так, склад мікрофлори дихальних шляхів у дітей, які часто хворіють на ГРВІ, відрізняється не тільки наявністю пневмококів, гемофільної палички та стафілококів, але й заселенням нетипових для їх проживання відділів дихальних шляхів і навіть ЛОР-органів. Це підвищує ймовірність розвитку бактеріальних ускладнень при черговому захворюванні ГРВІ.

Читайте також: СУХИЙ КАШЕЛЬ ПІД ЧАС ЗАСТУДИ: ЯК ЛІКУВАТИ ПРАВИЛЬНО?

Отже, нормальна мікрофлора є дзеркалом, яке відображає стан імунної системи, і перешкоджає проникненню в дихальні шляхи більш агресивних інфекційних агентів, запобігаючи подальшому розвитку хвороби. Однак і вона схильна до негативного впливу збудників захворювань, наприклад, вірусів, а недостатня сформованість імунітету в дитинстві призводить до того, що число потенційно хвороботворних мешканців значно зростає і вони починають розселятися по дихальних шляхах і прилеглих ЛОР-органах.

Як допомогти дитині в даній ситуації?

Очевидно, що збереження нормального складу мікрофлори дихальних шляхів і зменшення чисельності умовно-патогенних мешканців стане додатковою підмогою в зниженні частоти розвитку захворювань дихальних шляхів у дитини. Але на шляху досягнення цієї мети є кілька складнощів.

По-перше, це імунна система, яка лише формується та сама залежить від дружності мікробного співтовариства. По-друге, це численні й всюдисущі віруси ГРВІ, які є причинами частих запальних захворювань респіраторного тракту, сприяють зниженню місцевих захисних сил і активують умовно-патогенні мікроорганізми. І якщо на незрілий імунітет дитини впливати складно, то на черговий вірус ГРВІ така можливість є.

Читайте також: ЯК ВІРУС ПАПІЛОМИ ВПЛИВАЄ НА ІМУНІТЕТ ДИТИНИ?

Для цього необхідно при появі перших симптомів застудного захворювання звернутися за медичною допомогою і дотримуватися лікарських рекомендацій з лікування. Лікар може призначити дитині прямий противірусний препарат сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт  протефлазід. Дія Флавовіра полягає в пригніченні вірусних ферментів, які забезпечують їх розмноження всередині ураженої клітини і утворення численного вірусного потомства. У вірусу грипу, який відрізняється особливою агресивністю щодо місцевого імунітету, призводячи до найбільшого числа бактеріальних ускладнень, сироп Флавовір блокує ще один фермент – нейрамінідазу. Це не дозволяє вірусним копіям поширюватися по дихальних шляхах. Очевидно, що чим раніше буде розпочато таке лікування, тим менша ймовірність того, що віруси ГРВІ зможуть пошкодити захисні механізми і активувати хвороботворні бактерії, які мешкають в дихальних шляхах дитини.

Читайте також: У ДИТИНИ ЗБІЛЬШЕНІ ЛІМФАТИЧНІ ВУЗЛИ: ПРИЧИНИ ТА НАСЛІДКИ

Таким чином, нормальна мікрофлора респіраторного тракту – це природний бар’єр, що захищає наш організм від багатьох інфекційних захворювань. Однак в таких випадках, як при ГРВІ, особливо при несформованому або зниженому імунітеті, умовно-патогенні бактерії, які входять до її складу, є причиною розвитку гнійних ускладнень. Щоб цього не відбувалося, потрібно з перших днів застудного захворювання перебувати під наглядом лікаря, і приймати прямі противірусні препарати.

Галина Бут, сімейний лікар