Ви повернулися з прогулянки і помітили, що малеча стала неспокійною, а мама під час догляду звернула увагу на почервоніння шкіри статевої ділянки. Чому так сталось?
У медицині є спеціальний термін «вульвіт», що означає запалення або подразнення делікатної шкіри ділянки статевих органів. Цей стан досить поширений у маленьких дівчаток, особливо віком від 2 до 7 років.
Основні симптоми вульвіту
- Больові відчуття (62 – 92%).
- Почервоніння (82%).
- Набряк (74%).
- Свербіж (45 – 58%).
- Часте сечовиділення (19%).
- Кровотеча (5 – 10%).
- Ознаки розчухування статевої ділянки.
- Нерясні виділення з піхви, що забруднюють спідню білизну та мають неприємний запах.
Батьки часто вперше помічають проблему, коли їхня донька скаржиться на почервоніння шкіри і біль у ділянці статевих органів, що є найпоширенішою ознакою вульвіту.
Чому в дівчинки виникає такий стан?
Причин може бути багато, тому варто про них знати, щоб уберегти малечу від неприємних проявів.
Основними причинами розвитку вульвіту в дитячому віці вважаються: подразнення шкіри статевих органів, зумовлене тісною та синтетичною спідньою білизною або незадовільними гігієнічними заходами; вплив хімічних сполук та деяких фізичних чинників (потрапляння піску при відпочинку на пляжі без плавок); інфекційні захворювання тощо. Вульвіт може бути результатом впливу кількох причин одночасно.
Часто це захворювання є наслідком нещодавно призначеного лікування антибіотиками, що може негативно позначитися на мікрофлорі статевих органів і знизити імунний захист
Симптоми та причини вульвіту
Захворювання зумовлюється повторним потраплянням мікробів з кишечника через анальну ділянку. Така ситуація досить типова тоді, коли дорослі перекладають відповідальність на дитину за власну гігієну та не навчили малечу основним правилам. Найчастішими збудниками вульвіту в дівчаток є бактерії, віруси, грибки або гострики.
Шкіра в ділянці статевих органів у маленьких дівчаток особливо вразлива і легко подразнюється. Це пов’язано з відсутністю в організмі вироблення статевих гормонів, що мають захисну функцію. Крім того, у дівчаток відсутні лактобацили, які також можуть посилити сприйнятливість до бактеріального росту і впливу хімічних сполук, що підвищує вірогідність розвитку запального захворювання статевих органів. Тому такі звичні моменти, як гра в піску, тривале перебування у вологому одязі, плавках або дитячому купальнику на пляжі можуть подразнювати делікатну шкіру у дівчинки і викликати запальний процес.
Досить поширеною причиною розвитку вульвіту є те, що маленькі дівчатка під час гри часто забувають про необхідність відвідування туалету із зрозумілими наслідками. Недотримання правил особистої гігієни зумовлює потрапляння бактерій з прямої кишки в піхву. Дітям обов’язково потрібно допомагати, щоб вони ретельно витирали шкіру промежини після відвідування вбиральні. Брудні труси також є джерелом розмноження та інфікування шкіри промежини.
Серед інших причин розвитку подразнення промежини вирізняють використання у догляді за дівчинкою мила з консервантами та ароматизаторами, що не призначені для індивідуальної гігієни та можуть подразнювати шкіру дитини. Носіння спідньої білизни з синтетичної тканини теж несприятливо впливає на шкіру в ділянці промежини, краще обирати білизну з натуральних тканин (наприклад, бавовняну).
Лікування вульвіту у дівчат
Лікування вульвіту залежить від причини подразнення. Однак усі лікувальні заходи можуть зводитися нанівець, якщо батьки не будуть правильно доглядати за дівчинкою. Наступні заходи мають допомогти поліпшити симптоми:
- Чиста і суха спідня білизна.
- Слідкуйте за тим, щоб ваша донька постійно змінювала (більше одного разу на день) білизну, особливо при її забрудненні. Спідня білизна дівчинки мусить бути з натуральних тканин.
- Дотримання основних вимог особистої гігієни.
- Навчайте дівчинку догляду за собою.
- Не використовуйте ароматизовані засоби, що не призначені для дітей.
- Якщо у дівчинки з’явились ознаки вульвіту, необхідно тричі на день підмивати дитину з гіпоалергенними засобами, щоб заспокоїти шкіру статевих органів.
- Слідкуйте за тим, щоб дитина не розчухувала запалену ділянку і ще більше не подразнювала шкіру.
- Використовуйте туалетний папір без ароматизаторів та барвників.
- Не одягайте дитині тісний одяг та спідню білизну з синтетичних тканин.
- Періть дитячий одяг з використанням м’яких гіпоалергенних засобів.
Запобігання повторним проявам вульвіту
Приблизно половина маленьких дівчаток, які стикнулися з цією проблемою, матимуть її знову. Якщо у дитини часто виникає такий стан, необхідно вжити додаткових заходів.
- Гігієнічні заходи мають бути суворішими, а батьки мають відповідальніше ставитися до стану здоров’я дівчинки.
- Необхідно звернутися за медичною допомогою, щоб з’ясувати точну причину повторення запального процесу, особливо якщо наявний сильний біль і виділення.
Отже, дбайливе ставлення до маленької дівчинки і прищеплювання здорових звичок захистить її від неприємних проявів вульвіту.
Читайте також: