Весняна втома – дуже поширений стан, який щороку виникає у дітей та дорослих. Хоча з одного боку, весна – це пора змін, коли природа прокидається, розквітає та оживає, а з іншого – людський організм абсолютно не відгукується на потепління, збільшення сонячних днів та денного світла. Чому дитина відчуває втому і тривожність? Як допомогти їй позбутися цього стану?
Для початку треба зрозуміти, що таке весняна втома? Це не хвороба, а скоріше розлад здоров’я. Такий стан виникає як реакція на зміни пори року: проявляється гормональним дисбалансом і призводить до порушень біологічного ритму. Тобто організм мусить ніби прокинутися від зимової сплячки та підготуватися до тривалої активності.
Чому навесні з’являється втома?
Зміни атмосферного тиску, збільшення світлової доби, перехід на літній час, потепління та інші коливання посилають сигнали організму пристосовуватися до нових зовнішніх умов. Так мозок, точніше гіпоталамус, активує вироблення гормонів і нейромедіаторів, наприклад, серотоніну, який відповідає за гарний настрій дитини. Також у цей період свого піку сягають тестостерон, прогестерон і гормон росту. Водночас знижується виробництво мелатоніну, гормону сну. Коли рівень гормонів незбалансований, то виникають різні психічні та фізичні реакції, внаслідок яких батьки бачать свою дитину сумною чи знесиленою.
Читайте також: Чому в дітей з’являється лупа і як її позбутися?
Весняна втома також буває пов’язана з нестачею в організмі вітамінів, дефіцитом сонця, неправильним харчуванням та підвищеною захворюваністю на інфекційні хвороби.
Симптоми весняної втоми
Ці симптоми зустрічаються серед дітей незалежно від віку і в будь-якій комбінації:
- Апатія.
- Фізична слабкість, виснаження і головні болі.
- Перепади настрою.
- Сонливість.
- Дратівливість.
- Тривожність і плач без вагомої причини.
- Втрата апетиту.
- Погана концентрація і неуважність.
- Сумний настрій.
- Звичні ігри, дії чи речі не викликають радості, як раніше.
Симптоми можуть турбувати від кількох днів до кількох тижнів. Все залежить від загального стану організму. Діти завжди мають більш виражену симптоматику. Важливо вчасно звернути на це увагу. Коли у дитини з’являється декілька симптомів, завдання батьків допомогти своїй дитині подолати їх. Бо не завжди симптоми зникають самі собою – часом вони переростають у такий серйозний стан, як депресія.
Методи подолання весняної втоми у дітей
Отже, що ж робити, щоб запобігти весняній втомі й дати дитині насолодитися весною? Ми зібрали практичні поради, які складаються з кількох базових аспектів: організація способу життя, збагачення харчування вітамінами, мінімізація стресу тощо.
Бути на сонці
Як відомо, сонячне світло стимулює вироблення вітаміну D, який, між іншим, позитивно впливає на наш настрій. Якщо надворі сонячна погода, обов’язково варто вивести дитину на прогулянку. Якщо у дорослої дитини немає бажання, треба заохотити – катання на велосипеді, прогулянка до кав’ярні, поїдання смаколиків на вулиці, зустріч з друзями у найближчому парку, нехай навіть гаджет подивиться, але на сонечку.
Міксувати вітаміни
Для подолання весняної втоми, зростаючий дитячий організм потребує порції поживних речовин. Енергією та хорошим фізичним і психічним тонусом забезпечать не БАДи, а різноманітні продукти харчування. Не варто заморочуватися певними вітамінами і продуктами, в яких вони є. Просто треба взяти за правило: дитина повинна з’їдати мінімум два різних фрукти щодня, а овочі та зелень – під час кожного прийому їжі. Каші, м’ясо, риба, молочні продукти і яйця – це основа і джерело поживних речовин. Звісно без солодкого не обійтися, але в межах норми. Не забувати про режим пиття: регулярно нагадувати і пропонувати дитині випити води.
Покращити настрій
Незапланований похід в кіно, кафе або до друзів, несподіваний дарунок, улюблений смаколик, виконана обіцянка, спільне приготування вечері або ігри – це приклади того, що може поліпшити емоційний стан. Батьки як ніхто знають, чим порадувати свою дитину. То ж варто скористатися цим. І попрацювати у зворотній бік – подбати про зменшення впливу негативу. Дитина не повинна бути свідком серйозних сварок дорослих, переглядати страшні новини, особливо ввечері, а фільми і контент у соціальних мережах мають бути відповідно до її вікової категорії.
Хвороби
Навесні діти хворіють так само, як і взимку. Нюанс у тому, що знесилена дитина, у якої спостерігаються ознаки весняної втоми і вона відвідує дитячий колектив, більше шансів підчепити вірус і захворіти. Головне бути уважним і вчасно важливо жити заходів за появи перших симптомів ГРВІ чи загрозі захворіти (наприклад, якщо дитина контактувала з хворою людиною). У такому випадку дитині потрібне те, що захистить її слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та підтримає місцевий імунітет. За перших симптомів застуди лікар може порадити противірусний рослинний сироп на основі флавоноїдів Флавовір, який дозволений навіть від народження. Флавовір діє безпосередньо на вірус, блокуючи можливість їх розмноження, ефективний при грипі та ГРВІ.
Читайте також: Як фізична активність впливає на здоров’я дорослих і дітей
Відпочинок
Повноцінний сон та відпочинок є запорукою міцного та здорового організму. Отже, по-перше, треба перевірити, чи стабільний графік сну у дитини. Вчасно лягати і просинатися в той самий час – це надважлива умова для формування міцного здоров’я. А по-друге, подбати про те, щоб дитина шкільного віку не перевантажувалася навчанням та гуртками і мала час на відпочинок. І якщо сьогодні дитина просить пропустити тренування з футболу або акробатики через втому, можливо варто дослухатися і зробити разок перерву. Так само батьки можуть допомогти із виконанням уроків, щоб трохи розвантажити свого школяра.
Активність
Це баланс і рівновага до попереднього пункту. Парадокс, але рух – один із найкращих способів подолати весняну втому та підвищити настрій. Діти майже завжди перебувають у русі: бігають, стрибають, грають в активні ігри, лазять, катаються на велосипедах, роликах тощо. Вони веселі та енергійні тому, що під час фізичної активності організм виробляє серотонін або дофамін (гормони, що відповідають за покращення настрою). Заохочуйте або м’яко спонукайте дитину до будь-якої фізичної активності, бажано такої, що приносить їй задоволення.
Зміни сезону не повинні негативно відображатися на житті та здоров’ї дитини. Варто батькам докласти трохи зусиль й ніяка погода не впливатиме на самопочуття і настрій дитини!