Як не захворіти під час літнього відпочинку |Smart Mama 2024

Темна сторона літа: як не захворіти під час літнього відпочинку

Літо – найкращий сезон для пікніків та відпусток, однак мікроби полюбляють тепле сонечко не менше, ніж ви.

Лора Худ, професорка мікробіології Медичної школи Університету Індіани (США), опублікувала поради, як убезпечити своє здоров’я під час літнього відпочинку.

Обережно: барбекю!

М’ясо, птиця та риба часто містять шкідливі бактерії – такі як сальмонела, кишкова паличка або лістерія. Отже, щоби ваш пікнік не завершився в інфекційному відділенні, дотримуйтесь наступних правил:

  • Сире м’ясо може забруднити все, до чого торкається, тому обов’язково мийте руки та дезінфікуйте поверхні та посуд.
  • Щоб уникнути перехресного зараження, не зберігайте сире м’ясо поблизу готової їжі.
  • М’ясні продукти мають готуватися за належної температури – це забезпечить знищення шкідливих мікробів.

Окрім бактерій, гостре харчове отруєння може викликати паразит під назвою Toxoplasma gondii. Паразити токсоплазми виділяються у вигляді мікроскопічних ооцист з фекаліями інфікованих котів. Ооцисти здатні зберігатися в навколишньому середовищі протягом року або навіть більше, і їх може ненавмисно проковтнути інша тварина або людина.

Після зараження токсоплазма утворює тканинні цисти в м’ясі тварин – і це ще одна причина, щоб ретельно проварювати м’ясо. Особливу небезпеку токсоплазма становить для вагітних жінок: паразит може проникати через плаценту та викликати викидень або вроджені дефекти плоду.

Щоб уникнути зараження токсоплазмозом, люди повинні надягати рукавички під час роботи в саду, а також ретельно мити фрукти та овочі. А якщо ви відпочиваєте на природі, корисно переконатися, що поруч з вашим містом відпочинку немає котячих послідів.

Мікроби у воді

Зазвичай воду у басейнах та аквапарках хлорують, однак деякі мікроорганізми здатні зберігати свою життєздатність навіть у хлорованій воді. Цей період може тривати від декількох хвилин до декількох днів, і, на жаль, цього вистачає для передачі мікробів від людини до людини.

Серед патогенів, якими можна заразитися через воду, є віруси (зокрема, норовірус), бактерії (такі, як Escherichia coli), а також паразити – наприклад, лямблії та кріптоспорідії.

Випадкове проковтування цих мікробів може спричинити проблеми зі шлунком, у тому числі діарею, яка може призвести до зневоднення. Щоб уникнути зараження, купайтеся лише в добре упорядкованих водоймах і не ковтайте воду. Якщо у вас з’явилися симптоми діареї – не заражайте інших і тримайтеся подалі від громадських водойм принаймні протягом тижня.

Однак мікроби можуть потрапити до вашого організму не тільки через рот. Бактерії, які проникають із водою у вухо, можуть призвести до ??інфекції, відомої як «вухо плавця» (зовнішній отит).

У теплій прісній воді може зустрітися мікроб Naegleria fowleri – так звана «амеба, що поїдає мозок», яка потрапляє до організму через ніс. На щастя, вдихання води з Naegleria fowleri – дуже рідкісний випадок, але він майже завжди є смертельним. Тож варто подумати про носіння носових затичок.

Якщо у вас є відкриті рани або ви маєте пірсинг чи татуювання – захистить їх водонепроникними бинтами перед тим, як зібратися на пляж. Глобальне потепління спричинило зростання так званих «м’ясоїдних бактерій», які викликають небезпечний стан, відомий як некротичний фасціїт. Такі інфекції дуже важко піддаються лікуванню і можуть призвести до хірургічного видалення уражених тканин або навіть ампутації кінцівок.

Окрема порада для любителів устриць та мідій: молюски фільтрують морську воду, завдяки чому можуть стати носіями хвороботворних мікроорганізмів. Тому вживання сирих молюсків може призвести до серйозного харчового отруєння.

Мікроби на стежці

Під час туристичного походу чи відпочинку на природі ніколи не пийте сиру воду з джерел або водойм – навіть якщо вона яка виглядає достатньо чистою. Обов’язково кип’ятіть її або належним чином фільтруйте, щоб уникнути зараження мікробами.

Також не варто забувати про кліщів та комарів. Кліщі можуть бути переносниками хвороби Лайма (кліщового бореліозу), а комарі – розносниками великої кількості вірусів, включаючи вірус Західного Нілу.

Щоб захистити себе від кровососів, використовуйте засоби захисту від комах і прикривайте шкіру, наскільки це можливо. Будьте уважні: кліщі полюбляють тінь і високу траву, і пам’ятайте, що після перебування на природі потрібно обов’язково оглянути себе на наявність кліщів або інших паразитів.