Неінфекційні небезпеки кліщів: дерматити, астма, короста | Smart Mama 2024

Неінфекційні небезпеки кліщів: дерматити, астма, короста

Всі знають – і всі ЗМІ у травні-червні кожного року нагадують – що укус кліща може викликати у людини ряд дуже важких інфекційних захворювань. Не дивно: кліщі «збирають» у крові тварин віруси, бактерії, личинки – і потім успішно «вивантажують» їх у кровотік укушеної людини.

Менше знають про те, що небезпечний укус кліща не тільки можливим перенесенням зооінфекцій – а й сам по собі. І не тільки в травні-червні – але й весь рік.

 

Кліщовий параліч

Декілька видів іксодових кліщів своїми слинні залози виділяють нейротоксини, які у людей з підвищеною чутливістю викликають гострий параліч рухових м’язів.

Видалення кліща поступово позбавляє від захворювання.

А ось при невидаленні кліща смертність досягає величезних 10%-12% випадків – через те, що на додачу до паралічу м’язів розвивається дихальний параліч, людина задихається.

Антидоту проти кліщових токсинів поки не розроблено.

 

Акародерматити

«Акаро» – означає: те, що стосується кліщів. Акародерматити людини, спричинені кліщами, що мешкають на рослинах і виявляють активність в травні-червні – це надмірно потужна імунна відповідь організму на речовини слинних залоз кліща та на саму моторику порушення цілості шкіри і капілярів. Або на відходи життєдіяльності кліща – в тому випадку, коли він знаходиться під шкірою тривалий час.

Проявить чи ні ваша імунна система таку надмірну реакцію на кліща, передбачити неможливо. Але з кожною годиною перебування кліща в прикріпленому до шкіри стані ймовірність акародерматіта збільшується.

Також до акародерматитів відносяться й усі види корости (російською: «чесотка»).

 

Короста

Коростяний свербун – один з кліщів, які викликають коросту – а від неї за даними ВООЗ нині страждає не менше 200 мільйонів осіб.

Самка коростяного свербуна ночами риє ходи в шарах шкіри людини, харчується його ж кров’ю, там виводить потомство кліщів, які потім далі розмножуються.

Ходи свербуна добре видно зовні у вигляді звивистих ліній білувато-бруднуватого кольору в шкірі.

І ця моторика діяльності, і токсини відходів життєдіяльності, а при тривалої хворобі й останки загиблих під шкірою коростяних свербунів викликають нестерпний алергічний свербіж. Сверблячка слабшає з ранку, коли кліщі «засинають», але різко посилюється ввечері і вночі, коли вони риють ходи і харчуються.

Важливо, що при розчухуванні сверблячих місць до крові людина нерідко заносить брудними нігтями вторинну інфекцію – вірусну, бактеріальну, грибкову – яка виявляється тяжчою за сам акародерматит.

Для входження вагітної самки коростяного свербуна у шкіру людини треба близько години. При цьому самки проявляють таку активність лише у вечірній і нічний час. Звідси особливість поширення хвороби: вона виникає лише при довгому сні впритул до інфікованої коростою тварини або людини.

Відтак з улюбленою твариною, яке весь день чухалася лапами, краще не лягати спати, обіймаючи її.

Найчастіше коростяні свербуни занурюються під тильну поверхню п’ястей і в міжпальцеві перетинки – що логічно при основному шляху зараження у вигляді обіймів з інфікованою твариною або людиною. А також – у пахви і промежину, на яких людині важче помітити, намацати самку кліща.

Активність збудники корости виявляють весь теплий період року, а не лише до кінця червня, як іксодові кліщі.

 

Зернова короста

Збудник зернової корости найчастіше паразитує на бджолах, а також на комахах-шкідниках зернових культур і їх личинках. Тому зазвичай хвороба вражає бджолярів, працівників елеваторів, млинів, зернових складів, аграріїв-рослинників.

Однак зараження можливо і для будь-якого відпочивальника на природі: і при випадковому укусі інфікованої бджоли, і при довгому валянні на соломі (в якій завжди масово живуть комахи зернових культур, зокрема, з кліщами зернової корости в тілі).

 

Читайте також: Вітаміни під час застуди: діють чи ні?

 

Та й удома, виявивши комах у залежаному борошні чи крупі, у харчовому пилу (крихтах) можете бути впевненими, що ця «біда не приходить одна»: мало того, що їжа зіпсована, так ще й самі комахи зазвичай носять небезпечних для людини кліщів.

 Крім свербежу, зернова короста часто проявляється пухирями, а іноді й імунним збоєм у вигляді астматичних спазмів. Так, час від часу кліщі зернової корости спричинюють цілі епідемії бронхіальної астми в людей, що працюють із зерном.

 

Алергія на хлібних кліщів

Від збудників зернової корости відрізняються хлібні кліщі – які самі, без комах, псують їжу (старі зернові продукти, залежані овочі, насіння, сухофрукти, сухі лікарські рослини, твердий сир, поверхню давно відкритого вина).

Люблять вони й живі рослини – наприклад, особливий вид «цибулинні кліщі» паразитує на цибулі, і не лише залежаній, а й на зростаючій.

Під шкірою людини всі види хлібних кліщів не паразитують. Це плюс.

Але ось мінус: під час спроби вживання їжі з такими кліщами, останні потрапляють у дихальні шляхи людини або тварини – і там їх токсини спричинюють потужну відповідь імунної системи: жорстокі алергічні явища (набряки, почервоніння, кашель, нежить), а то й астматичні спазми.

Вдихання хлібних кліщів і нижчеописаних тиреофагусів і дерматофагоїдів небезпечне для людини цілорічно.

 

Харчова кліщова анафілаксія (OMA – Oral Mite Anaphylaxis або Pancake Syndrome)

Всі чули про загадковий Синдром Раптової Дитячої Смерті (СРДС) – але не всі знають, що одна з основних гіпотез про його причини така: СРДС може бути анафілактичним шоком, який є реакцією на токсини кліщів тиреофагусів в їжі (у прикормі немовляти), приготовленій із зараженої ними муки.

Та й не тільки у немовлят OMA – це дуже тяжка сенсибілізація. Її викликають токсини екскрементів кліщів тиреофагусів у продуктах, в яких вони жили.

Температура і час обробки їжі на ці токсини впливають мало – так, приготування млинців борошна, що містило кліщів, узагалі не змінює ці молекули (через що хворобу й називають «млинцевим синдромом»). А от тривале запікання в духовці такого борошна все-таки призводить до розпаду кліщових «отрут» на безпечні для людини елементи.

Втім, все це вивчене ще недостатньо – адже хвороба відкрита японськими медиками лише у 1996 році.

Для запобігання харчовій кліщовій анафілаксії, – радить ВООЗ, – застосовуйте правильний режим зберігання борошна та інших продуктів: охолоджуйте їх у холодильнику, де кліщі гинуть, не встигаючи розмножитися й «додати» у продукть масу своїх токсинів.

Окрім тиреофагусів, харчову анафілаксію зрідка викликають і кліщі домашнього пилу, дерматофагоїди. Відтак обтирати помиті продукти давно не праним кухонним рушником – дивна, але поширена в селах «єресь»: у цих рушниках може жити маса організмів, аж до пилових кліщів.

Про пилових кліщів скажемо й окремо:

 

Кліщі домашнього пилу – дерматофагоїди

Кожен, хто знайомий з основними грецькими коренями в українській мові, здогадався, що якщо «дерма» – шкіра, а «фаг» – поїдати, то дерматофагоїди – «схожі на пожирачів шкіри».

Все так, але на відміну від коростяного свербуна та збудника зернової корости, пилові кліщі в самій шкірі не паразитують.

Вони харчуються непомітними нашому оку частинками омертвілої шкіри, які людина і домашні тварини лишає в обсязі 1-1,5 грами на день – особливо при «вертінні» в ліжку, витиранні рушником і розчісуванні.

Харчуються пилові кліщі цим – а тому й живуть – переважно у м’яких меблях, килимах, місцях сну домашніх тварин, постілі й рушниках (цих кліщів найчастіше і вдихають з давно не праних рушників, подушок і наволочок, зі старих шарфів і шапок).

 

Читайте також: Як захистити шкіру рук від сухості через часте миття і санітайзер

 

Окрім того, пилові кліщі можуть заселитись у волосяних (в реальності – шкірно-волосяних) скупченнях на гребінці, у давно не митих кутах ванної кімнати, у купах невипраного одягу.

До речі, якщо ви помічали у магазинах одягу секонд-хенд характерний запах – він видає серйозну хімічну обробку насамперед від пилових кліщів і личинок інших членистоногих, комах і гельмінтів.

Основна небезпека кліщів-дерматофагоїдів, як і кліщів-тиреофагусів, полягає в тому, що досить масові відходи їх життєдіяльності при попаданні в слизову дихальної системи людини «зводять з розуму» імунітет, запускають надмірно «гучну» імунну відповідь.

Так, саме вдихання кліщів домашнього пилу є найчастішою причиною запуску такого потужного імунного збою як бронхіальна астма.

У м’якішому випадку вдихання фекалій пилових кліщів викликає атопічні дерматити, алергічні нежить і кон’юнктивіт.

Способи профілактики і позбавлення від цих кліщів (а заодно і від багатьох інших бід для організму) давно відомі:

  • Не рідше, ніж раз на тиждень, занурюйте всі гребінці в окріп, або в санітайзер, або мийте гребінці в посудомийних машинах на максимальному режимі.
  • Щипці для нігтів, манікюрні пилочки та інші манікюрні інструменти, пемзи, наждакові лопатки для п’ят – все це теж збірники патогенних для людини організмів, що обожнюють залишки шкіри, нігтів і мильного нальоту. Теж дезінфікуйте все це не рідше, ніж раз на тиждень. А пемзи міняйте на нові не рідше, ніж раз на рік.
  • Періть постіль не рідше, ніж раз на тиждень.
  • Періть рушники – і ванні, й кухонні – не менше, ніж раз на тиждень.
  • Періть або дезінфікуйте килимки й м’які аксесуари тварин не рідше, ніж раз на тиждень.
  • Періть покривала і чохли меблів не рідше, ніж раз на місяць.
  • Проводьте ретельне вологе прибирання стиків-заглиблень м’яких меблів не менше, ніж раз на місяць (можна обробляти спреєм-санітайзером).
  • Спальні подушки міняйте не рідше, ніж раз на 2 роки. А якщо подушка пухо-пір’яна – за дворічний період хоча б раз скористайтесь сервісом «чистка пір’яних подушок» (там пір’я з оболонки подушки висипають у спеціальний барабан, в якому опромінюють від грибків і інших організмів, а також ротором розтрушують). Увага: при заміні застарілої двохрічної подушки її внутрішність викидайте, а не поспішайте по-новому застосувати в господарстві пір’я або синтепон, що стали колонією патогенів.
  • Позбавтеся від килимів і килимових доріжок, особливо, від притиснутих меблями «навічно». Знайте, що килими, намертво прибиті до підлоги або стіни і позбавлені хімчистки роками – те, від чого лікарі хапаються за голову: кількість грибків, личинок членистоногих і комах в цих пилозбірниках вища, ніж у заболоченій калюжі.

Уявити, що в тій чи іншій квартирі або робочому просторі немає пилових кліщів та інших паразитарних членистоногих – майже неможливо. Вони повсюдні та проникають звідусіль.

Читайте також: Чи дієве кварцування квартири від коронавірусу: міфи та факти