Купальний сезон – це час, якого діти чекають з нетерпінням. Адже це чи не найулюбленіше заняття дітей будь-якого віку – похлюпатися у воді. Проте, часом плавання у природних водоймах може мати неприємні сюрпризи. Про це пише MyHeal.
Більшості з нас відомо, що не всі водойми безпечні для купання. Але так само не всі з нас зважають на це. Часто серед дорослих побутує думка: ну, ми ж купалися у ставках-річках і якось виросли здоровими людьми. З одного боку – так, а з іншого – чому б не дізнатися більше про небезпеку відкритої води, щоб убезпечити свою дитину?
Читайте також: Харчове отруєння: симптоми та перша допомога
Чому стрімко погіршується якість води?
Зміна клімату та людська діяльність забруднюють водні ресурси. Здавалося б такі речі, як загальне підвищення температури, зміна частоти опадів (наприклад, наші безсніжні зими), обробка сільськогосподарських земель і промислові викиди дуже забруднюють водойми, створюючи умови для розмноження патогенів: бактерій та вірусів. Будь-яке вдихання води, ковтання чи контакт з нею здатні викликати певні захворювання. Тому річка, в якій двадцять років тому купалися батьки, однозначно вже не така чиста, щоб у ній безпечно було купатися їхній дитині сьогодні.
Читайте також: Час активності кліщів. Як вберегти дитину?
Топ небезпек, пов’язаних із водою
Захворювання викликають мікроорганізми, коли потрапляють на очі, шкіру та під час ковтання води. Підвищують ймовірність підчепити хворобу такі фактори: концентрація патогенів у воді, висока температура навколишнього середовища та час, проведений у воді.
Оскільки заборонити дитині пірнати чи бризкатися нереально, краще пошукати чисту водойму і насолоджуватися відпочинком разом. Тоді ризик познайомитися з цими недугами буде мінімальний:
- Ротавірус – напевно це літня хвороба №1 серед дітей. Проявляється нудотою, діареєю, підвищеною температурою та загальною слабкістю. Лікується симптоматично і минає за 3–5 днів. До речі, надійною профілактикою ротавірусної інфекції є щеплення. В Україні зареєстровано дві вакцини, які роблять немовлятам протягом перших тижнів життя.
Читайте також: Гігієна проти вірусів: як правильно мити руки?
- Лямбліоз – хвороба проявляється із затримкою, через 1-2 тижні. Симптоми типові для кишкової інфекції, але додаються ще й біль у животі та втрата ваги. Може становити загрозу дитячому організму у вигляді зневоднення. Лікується антибіотиками.
- Дерматомікоз – загальна назва шкірних інфекцій. Збудником є різні види грибків. Після купання у нечистій водоймі шкіра дитини може почервоніти, лущитися, свербіти. Сюди ж можна віднести подразнення слизових очей та дихальних шляхів внаслідок контакту з мікробами або хімічними речовинами (якими знезаражують, наприклад, басейни).
- Кишкова паличка – захворювання викликає бактерія. Велика ймовірність зустріти її у воді по сусідству з рогатою худобою та місцем життєдіяльності людей (наприклад, компостні ями, вуличні вбиральні, склади органічних добрив). Хвороба розпочинається типовими симптомами кишкової інфекції: розлади травлення, інтоксикація, гарячка. Гострий період триває 3–7 днів. Але чим менша дитина, тим небезпечніша недуга для неї.
Читайте також: 12 фактів про грип, які ви повинні знати
- Гепатит А («жовтянка») – може підхопити невакцинована дитина, купаючись у забрудненій воді. Хворобу спричиняє вірус. Щеплення від гепатиту А в Україні зі списку рекомендованих. Одужання займає декілька тижнів, хвороба дуже неприємна і бажано вакцинувати від неї дитину.
- Летпоспіроз. Збудник лептоспірозу – бактерія лептоспіра, яка виділяється із сечею інфікованих тварин, найчастіше гризунів. Заразитися можна під час купання, особливо якщо є пошкодження шкіри або слизових оболонок. Також можливе зараження при випадковому ковтанні забрудненої води. Симптоми лептоспірозу можуть зазвичай проявляються через 2-4 тижні після зараження, але іноді інкубаційний період може тривати до місяця. Лептоспіроз на ранніх стадіях може бути схожим на інші захворювання, такі як грип або ГРВІ. Тому при появі температури, головного болю, болю у м’язах, особливо у литках та попереку, почервоніння очей, нудоти, блювання, діареї, висипів на шкір, особливо після купання у природних водоймах, необхідно звернутися до лікаря для своєчасної діагностики та лікування.
- Травми. На дні водойм можуть бути гострі предмети, камені або гілки, які можуть призвести до порізів, ударів або інших травм.
Читайте також: Що таке водний баланс: як і навіщо його підтримувати?
- Переохолодження – початок купального сезону необов’язково гарантує воду комфортної температури. Крім того ж, дітям притаманно сидіти у воді «до посиніння». Згодом це проявляється симптомами застуди, особливо у дітей зі слабким імунітетом: нежить, біль у горлі або у вусі, незначне підвищення температури, кашель. Лікується симптоматично.
- Утоплення. Відсутність навичок плавання, сильна течія або раптова судома можуть призвести до трагічних наслідків.
Як зробити купання для дитини безпечним?
- Завжди зважати на офіційні рекомендації від місцевої влади. Не просто так ставлять таблички і забороняють купатися на тих чи інших пляжах.
- Уникати водойм, які розташовані біля промислових підприємств, очисних споруд, фермерських господарств, цвинтарів. Навіть, якщо зовні вони чисті та облаштовані. Небезпечними є озера чи ставки, де мешкає багато водоплавних птахів – вода може забруднюватися їхніми фекаліями. Не можна купатися під час цвітіння водоростей.
- Розуміти, що із забрудненою водою дитина може стикнутися не тільки на пляжі, а й в басейні, аквапарку, на водних ігрових атракціонах, фонтанах, вуличних арках-розпилювачах, у теплицях, калюжах, вуличному душі тощо.
- Якщо є вибір між прісноводною водою чи морською, обирати відпочинок на морському узбережжі. Між річкою та озером – краще річку (там проточна вода) тощо.
- Дбати про гігієну. Слідкувати, щоб малюк не пив воду, не тягнув до рота руки та іграшки, намочені у воді. Також не треба мити фрукти, ягоди, пляшки, чашки у природній воді або підмивати малюків. Обов’язково після плавання у будь-якій водоймі, дитині потрібно прийняти душ. Якщо у дитини є чи нещодавно була діарея – краще зачекати з плаванням у басейні.
Як захистити дітей?
- Вибирайте безпечні місця для купання: купайтеся лише у спеціально відведених для цього місцях, де вода регулярно перевіряється на відповідність санітарно-гігієнічним нормам.
- Не залишайте дітей без нагляду: діти завжди повинні бути під наглядом дорослих під час купання.
- Навчіть дітей плавати: навіть базові навички плавання можуть врятувати життя.
- Використовуйте захисні засоби: захистіть дітей від сонця, використовуючи головні убори, сонцезахисні окуляри та креми.
- Поясніть дітям правила безпеки: розкажіть дітям про небезпеки, які можуть підстерігати їх у водоймах, і навчіть їх правильно поводитися у воді.
Плавання, ігри та заняття водними видами спорту у природних водоймах загартовують організм і підвищують адаптаційні можливості імунітету. Приносять не тільки користь для фізичного здоров’я дитини, а й ментального. Не треба відмовляти дитині у задоволені поплескатися у воді, тим паче, що в Україні купальний сезон короткий і чистих водойм предостатньо.