Якими способами можна знизити артеріальний тиск?
Від підвищеного артеріального тиску страждають мільйони, але дуже часто люди навіть не підозрюють, що причиною їх поганого самопочуття є гіпертонія. При цьому саме артеріальна гіпертензія вважається основним чинником ризику серцево-судинних захворювань. Тому людям із гіпертонією потрібно постійно підтримувати артеріальний тиск у межах норми. Можна виділити кілька основних способів тримати тиск у межах «здорового» діапазону.
Симптоми гіпертонії та постановка діагнозу
Підвищення артеріального тиску означає, що кров починає діяти на стінки судин із більшою силою. У результаті зростає ризик інфаркту, інсульту, серцевої недостатності та аневризми.
Багато людей не здогадуються про те, що мають проблеми з підвищеним тиском. Адже артеріальна гіпертензія проявляється симптомами, які можна сплутати із перевтомою, мігренню або симптоматикою інших захворювань. Про зростання артеріального тиску може свідчити головний біль, упадок сил, шум у вухах, «цятки» перед очима, набряк кінцівок і підвищене потовиділення.
Контролювати тиск у домашніх умовах можливо лише з допомогою тонометра. При цьому лікар обов’язково має навчити пацієнта із гіпертонією вимірювати тиск правильно. Дуже часто контролювати тиск і призначати оптимальні ліки допомагає щоденник, який веде пацієнт. Якщо вимірювати тиск в один і той самий час у спокійному стані та правильній позі вранці та ввечері, це дасть лікареві повну картину того, як змінюються показники тиску протягом доби.
За рекомендаціями, визначеними Міжнародним товариством гіпертензії, гіпертонією вважається стійке підвищення тиску від 140/90 мм ртутного стовпчика і вище. Після постановки діагнозу «артеріальна гіпертензія», лікар може призначити медикаментозні засоби для запобігання підвищення тиску. Але, крім цього, артеріальний тиск можна контролювати (особливо на першій стадії гіпертензії), коригуючи спосіб життя.
Способи зниження тиску
Стандартними методами лікування гіпертонії є:
- Регулярні фізичні вправи. Людям із гіпертонією рекомендують 150 хв на тиждень займатися аеробними вправами середньої інтенсивності або 75 хв – високої інтенсивності, а також силові тренування двічі на тиждень.
- Релаксація. Для зниження рівня стресу можна займатися медитацією, йогою, здійснювати тривалі прогулянки та приймати теплі ванни (але не в період гіпертонічного кризу).
- Відмова від шкідливих звичок. Вживання алкоголю і куріння сприяють підвищенню тиску.
- Дотримання дієти. Є певні правила здорового харчування для людей із гіпертонією. Так, Американська кардіологічна асоціація рекомендує людям із високим кров’яним тиском вживати менше 1500 мг натрію на день (менше чайної ложки солі). Люди із гіпертонією повинні також зменшити споживання насичених жирів. Важливо уникати трансжирів, гідрогенізованих рослинних олій, тваринних жирів і фаст-фуду. Потрібно також позбутися зайвої ваги. Тоді серцю не доведеться працювати «понаднормово», щоб перекачувати кров по всьому тілу.
Хоча причина гіпертонії часто невідома, ці рекомендації основані на тому, що первинна артеріальна гіпертензія, як правило, є наслідком кількох чинників: ожиріння і ведення малорухливого способу життя, надмірного споживання солі, зловживання алкоголем, куріння.
Читайте також: СВІТ НА ПОРОЗІ НОВОГО COVID-19: ЯК ЗМІНИЛИСЯ СИМПТОМИ
Вторинна гіпертензія є ускладненням іншого захворювання або стану: хронічної хвороби нирок, діабету, гіперактивності щитовидної залози, вагітності, високого рівня холестерину, апное уві сні, метаболічного синдрому, порушення обміну ліпідів, віку старше 65 років. Тобто лікування основного захворювання сприятиме зниженню тиску.
Комбінація препаратів для лікування
Сама лише корекція способу життя не завжди достатня для зниження тиску. Але антигіпертензивні препарати може призначати лише лікар. Їх вибір досить широкий і залежить від основних захворювань і способу життя людини. Часто лікар призначає саме комбінацію препаратів і засобів.
На додаток до корекції раціону лікар може призначити кардіопротекторні та загальнозміцнюючі засоби. Наприклад, дієтична добавка Вітаргін є джерелом амінокислоти аргініну, що покращує кровообіг периферичних судин і зменшує кисневе голодування тканин організму, зокрема покращуючи доставку кисню до головного мозку. Також у складі засобу бетаїн – ліпотропна речовина, яка бере участь у біосинтезі фосфоліпідів, окисненні та утилізації жирів. Це запобігає ризику тромбоутворення і прогресуванню атеросклерозу.
Читайте також: ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ НИЗЬКИЙ ТИСК: СТРИБКИ ТИСКУ В МОЛОДИХ ЖІНОК
Вітіргін можна приймати в період підвищених фізичних і психологічних навантажень, для усунення наслідків дії алкоголю, медикаментів, а також вірусних агентів. Засіб також використовують у комплексній терапії порушень мозкового кровообігу з ознаками гіпоксії (запаморочення, головний біль, шум у вухах) і в комплексній терапії ішемічної хвороби серця, гіпертонічної хвороби й атеросклерозу.