Грип - сімейна хвороба: методи профілактики для батьків аби не заразити дитину | Smart Mama 2024

Грип – сімейна хвороба: методи профілактики для батьків аби не заразити дитину

Грип – це гостра респіраторна інфекція. Він вражає органи дихальної системи. Збудники грипу – віруси – передаються в основному повітряно-крапельним шляхом. Хвороботворна мікрофлора виривається назовні інфікованого організму під час кашлю, чханні, розмови, та й взагалі, завжди, коли хворий роззявляє рот. Після зараження організму вірусами існує деякий інкубаційний період. У цей час хвороба ніяк не проявляє себе, але людина вже потенційно небезпечна для оточуючих. Небезпечним для оточуючих хворий залишається близько тижня.

 

Читайте також: Як відновитися дитині після перенесеної ГРВІ

 

Тривалість інкубаційного періоду при грипі може становити від декількох годин до 2 діб. Зрозуміло, чому під час епідемії не варто запрошувати гостей. Люди, самі того і не знаючи, можуть виявитися носіями вірусів грипу.

Застуджені батьки небезпечні для малюків

Збудниками застудних захворювань (ГРЗ) у переважній більшості випадків є віруси. Тому медики так їх і називають – ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція). Грип виділений в особливу групу, тому що є особливо небезпечним захворюванням. Але його збудники – теж віруси. Прямий спосіб передачі полягає в тому, що при чханні або кашлянні хворого з його носоглотки виділяються частинки слини, слизу, мокротиння, що містять патогенну флору. Навколо інфікованої людини виникає область з великою концентрацією аерозольних часточок. Вони можуть розсіюватися на відстань до 3 метрів.

Крім розповсюдження повітряно-крапельним шляхом, віріони можуть передаватися контактно-побутовим способом, наприклад, через:

  • посуд;
  • іграшки;
  •  дверні ручки;
  • перила сходів;
  • постільну білизну;
  • предмети особистої гігієни;
  • меблі та інші предмети побуту.
     

Читайте також: Що не можна робити при грипі та ГРВІ у дитини?

 

Люди з ослабленим імунітетом, перебуваючи в одному приміщенні з хворим на грип або ГРВІ, мають усі шанси заразитися. Завдяки високій концентрації віруси проникають в носоглотку здорової людини і вражають слизові тканини верхніх дихальних шляхів. Особливо схильні до зараження діти. Адже їх імунна система ще не повністю сформована.

 
Як не заразити дітей застудою?

Необхідно дотримуватися простих рекомендацій.

 13 правил застуджений батьків:

  • Повністю ізолювати хворого члена сім’ї.
  • Якщо це зробити не вдається, наприклад, якщо на ГРВІ захворіла мама, необхідно перебувати в одному приміщенні з іншими членами сім’ї тільки в медичній масці, яку слід змінювати кожні 2-3 години. Маска не здатна фільтрувати віруси. Але вона запобігає поширенню крапельок слини і мокротиння, які містять збудники.
  • Провести дезінфекцію всіх іграшок.
  • Ретельно кип’ятити посуд, з якої їсть малюк.
  • Після прання одяг дитини прасувати.
  • Дотримуватися особистої гігієни. Ретельно і часто мити руки з милом потрібно батькам і дітям. При цьому предмети особистої гігієни у кожного повинні бути індивідуальні.
  • Не вживати їжу і не пити з одного посуду з іншими членами сім’ї.
  • Прибрати з кімнати дитини килими, великі м’які іграшки, що здатні накопичувати пил.
  • Щодня (або навіть 2 рази на день) проводити вологе прибирання приміщення, щоб запобігти накопичення і розмноження вірусів в кімнаті. Обробляти також меблі, дверні ручки та інші предмети, яких можуть торкнутися дитина або хворий.
  • Провітрювати приміщення 2 рази в день. Так знижується концентрація вірусів в повітрі. Адже щоб викликати хворобу, віруси повинні потрапити в організм в певній кількості. Якщо число збудників невелике, імунна система з ними впорається.
  • Використовувати лампу для кварцування. Знезаражувати приміщення треба регулярно, тому що, як тільки в нього увійде хворий, віруси почнуть поширюватися знову.
  • Якщо дитина не грудного віку, в якості профілактики можна промивати їй ніс і полоскати горло сольовим розчином.
  • Не допускати перегріву або переохолодження дитини. Температура в приміщенні повинна бути комфортною. Наприклад, рекомендовані показники – 20-22 C, якщо в кімнаті новонароджений, 18-22 C для дитини з другого місяця життя.
     

    Як уберегти дитину, якщо в сім’ї є хворий?

Дуже важливо при появі перших симптомів вірусної інфекції хворому члену сім’ї почати прийом препарату прямої противірусної дії. Одним із сучасних засобів для лікування грипу та ГРВІ є сироп Флавовір. Препарат має комплексну дію. Він пригнічує розмноження вірусів, індукує синтез ендогенного інтерферону до фізіологічно активного рівня, а крім того – сприяє видаленню уражених вірусом клітин і зменшує інтоксикацію організму, сприяючи його відновленню. Препарат дозволений для застосування дітям з перших днів життя.

Дотримання цих простих рекомендацій допоможе уберегти дитину від зараження вірусною інфекцією, навіть якщо інші члени сім’ї кашляють і чхають. Профілактикою грипу є дотримання гігієнічних правил. Члени сім’ї обов’язково повинні носити маски та кожні 2 години її потрібно міняти.

Лариса Кузнєцова, лікар-імунолог, педіатр,

професор кафедри клінічної імунології та алергології

Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика

Більше цікавих статей про здоров’я дітей на сайті