Кварцування квартири. Правила та ефективний час | Smart Mama 2024

Чи дієве кварцування квартири від коронавірусу: міфи та факти

Ультрафіолетове світло є бактерицидним, тобто воно дезактивує ДНК бактерій, вірусів та інших патогенних мікроорганізмів і тим самим руйнує їх здатність розмножуватися і викликати захворювання.

Зокрема, ультрафіолетове випромінювання викликає пошкодження нуклеїнової кислоти мікроорганізмів шляхом утворення ковалентних зв’язків між сусідніми основами в ДНК. Утворення таких зв’язків не дозволяє розархівувати ДНК для реплікації, і організм не може розмножуватися. Фактично, коли організм намагається розмножуватися, він помирає.

Джерелом бактерицидного ультрафіолетового випромінювання є ртутна газорозрядна лампа з колбою із кварцового скла. Це скло пропускає випромінювання ультрафіолетового спектру. Такі джерела УФ-випромінювання називаються кварцовими лампами.

Плюси і мінуси використання кварцових ламп (бактерицидного ультрафіолету)

Ультрафіолетова технологія – це нехімічний підхід до дезінфекції. Цей метод простий і недорогий. Ультрафіолетове випромінювання давно використовується для знезараження повітря у приміщеннях (в тому числі медичних), питної води, акваріумів.  Без кварцування не обходяться фармацевтичні та косметологічні підприємства, лабораторії, тваринницькі ферми. Бактерицидний ультрафіолет здатний знищувати віруси і бактерії, в тому числі, і COVID-19. Але вплив світла обмежується тільки поверхнею будь-якого предмета. При декількох шарах пилових частинок відбувається екранування: нижні шари не будуть оброблені випромінюванням.

Які існують лампи? Яка дійсно корисна? Чи не шкідлива вона для дітей?

До недавнього часу кварцові лампи випромінювали ультрафіолетове світло широкого спектру випромінювання. УФ-випромінювання поділяють за довжиною хвилі на 3 ділянки спектру:

  • ближнє (з довжиною хвилі 400-315 нм);
  • середнє (315-280 нм);
  • далеке (280-200 нм).

На відміну від бактерицидних ламп широкого спектру випромінювання, сучасні прилади далекого УФ-світла, володіючи такими ж бактерицидними якостями, не впливають негативно на очні клітини і шкіру.

Існують  такі різновиди кварцових ламп:

  • Озонові. Під час з роботи з’являється озон. Він небезпечний для людини. Тому під час обробки приміщення в ньому не повинно знаходитися людей, тварин і навіть кімнатних рослин.
  • Безозонові джерела. Завдяки кварцовому  склу, покритому діоксидом титану або увіолевому склу, такі лампи виділяють озон в мінімальних кількостях. Цей варіант кварцових ламп підходить для обробки житлових приміщень.

 

Читайте також: «Рука-нога-рот» або вірус Коксакі: симптоми і лікування

Переваги кварцування:

  • Досягається ефект стерильності простору.
  • Лампи зручні у використанні.
  • Після їх застосування не залишається ніяких хімічних залишків.
  • Ультрафіолетове випромінювання здатне вбивати всі види мікроорганізмів і вірусів, в тому числі і лікарсько стійкі.

Недоліки методу:

  • Ультрафіолетове випромінювання широкого спектру небезпечні для людини. Потрібно уникати прямого впливу світла на очі і шкіру (воно здатне викликати катаракту і рак шкіри).
  • Озон, що виділяється також небезпечний.
  • У методу ультрафіолетової стерилізації є серйозне обмеження. Кварцування вбиває тільки ті збудники інфекцій, які знаходяться на шляху світла і не закриті іншими об’єктами. Проблема може бути зведена до мінімуму при використанні декількох УФ-ламп, що направляють світло під різними кутами.
Нині кварцові бактерицидні лампи використовуються не лише в умовах лікарень та клінік, а й  в дитячих навчальних закладах, місцях великого скупчення людей, офісах, залах для проведення зборів і в домашніх умовах. Для домашнього використання рекомендовані кварцові опромінювачі з лампами з УФ-скла, які в результаті роботи не виробляють озону, і можуть працювати в присутності в приміщенні людей.
Необхідність застосування визначається лікарем. Тільки фахівець може правильно розрахувати необхідну дозу, кількість і тривалість сеансів опромінення.   Ці показники залежать від загального стану організму, терапевтичних процедур, які були прописані раніше, віку, навіть пори року, так як в влітку людина отримує певну дозу УФ-опромінення, перебуваючи на сонці.

Як правильно кварцувати і проводити дезінфекцію приміщення

Кварцування здатне знезаразити простір квартири, якщо члени сім’ї хворіють респіраторними інфекціями. При користуванні кварцовою лампою необхідно берегти очі від її випромінювання, надягаючи спеціальні окуляри. Доторкатися до кварцової трубки пристрою не можна. Якщо все-таки торкнулися, потрібно протерти її м’якою ганчіркою зі спиртовим розчином.

 

Порядок дій при кварцування кімнати такий:

  • Звільнити приміщення від людей, тварин, квітів.
  • Перед тим як включити лампу, надіти захисні окуляри.
  • Включивши прилад, як можна швидше вийти з кімнати.
  • Залишити лампу включену на 30 хвилин.
  • Одягнувши захисні окуляри, вимкнути лампу.
  • Дати охолонути обладнанню протягом 15 хвилин. Тільки після цього можна включати лампу в іншій кімнаті.
  • Добре провітрити приміщення, якщо відчувається запах озону. Він також знищує інфекції, але небезпечний для людини і тварин.

Чи можна кварцувати людину? Так, за допомогою лампи з дальнім діапазоном ультрафіолетового випромінювання. Але самостійно проводити таку процедуру не можна. Необхідно заздалегідь порадитися з лікарем. Потрібно врахувати можливі протипоказання, дотримуватися необхідного дозування і правила користування обладнанням.

 

Чи допомагає кварцова лампа в боротьбі з коронавірусами?

Звичайно, якби лампа могла позбавити весь організм від вірусів, нам жилося б набагато простіше. Але ні – вона лише обробляє окремі області. Тому вилікувати від коронавируса ніяке кварцування не в силах. Інший справа – знезараження приміщення. Лікарі стверджують, що той самий COVID-2019 може жити на поверхні поза організмом до 10 годин. Ось тут кварцування буде дуже до речі. Лампа стане в нагоді і для обробки предметів одягу. Правда, опромінення іноді викликає вицвітання тканин. При дотриманні правил безпеки вона здатна знищувати все інфекції, в тому числі, і віруси.

Всесвітня організація охорони здоров’я не рекомендує використовувати ультрафіолетові (УФ) лампи  для дезінфекції рук або шкіри на інших ділянках тіла. Уф-випромінювання здатне приводити до подразнення шкіри і викликати пошкодження очей. Найефективнішими способами видалення вірусних частинок є використання спиртовмісних засобів для обробки рук і миття рук з милом.

Читайте також: Які наслідки гострих вірусних захворювань очікують дитину в майбутньому