Які жінки схильні до гіпотонії та чому вона небезпечна?
Запаморочення, знижена активність, сонливість і апатія – усе це можуть бути прояви низького артеріального тиску.
Трапляється, що з низьким тиском людина живе роками, інколи й усе життя, при цьому її життєва «батарейка» працює не на повну, а наче в енергозберігаючому режимі. Такий стан не потрібно лікувати, він природний для конкретної людини і вважається її особливістю. Натомість коли тиск «стрибає» від нормального до низького – необхідно бити на сполох. Якщо людина із низьким тиском відчуває слабкість, не може виконувати прості щоденні справи, має часті головні болі, запаморочення, то такими проявами нехтувати не варто.
Який тиск вважається низьким та симптоми низького тиску
Згідно з даними ВООЗ, гіпертоніків нараховується близько 1,28 мільярда віком від 30 до 79 років. Проблемі гіпертонії приділяється особлива увага, адже вона несе загрозу для судин і головного мозку, серця та нирок. Понижений тиск не вважається таким небезпечним, тому на гіпотензію звертають менше уваги. Однак, іноді саме низький тиск стає досить загрозливим для здоров’я та життя.
Низьким вважається артеріальний тиск менше 90/60 мм рт. ст, при нормі 120/80 мм рт. ст. Такий стан називають гіпотонією. Основною причиною гіпотонії вважається порушення роботи вегетативної нервової системи. Часто зниження артеріального тиску супроводжують пітливість долонь та стоп, зниження температури тіла, інколи може виникати задишка при незначному фізичному навантаженні, шкіра може стати блідою, а кінцівки холодними. Людина може відчувати сильну втому, сонливість та розбитість.
Основні симптоми гіпотонії:
- слабкість і запаморочення;
- нудота;
- холодні кінцівки;
- блідість шкіри;
- потемніння в очах;
- погіршення зору;
- сонливість, особливо після їжі, багатої на прості вуглеводи.
Особливості зниженого тиску в жінок
Портрет жінки з гіпотонією
У жінок показники артеріального тиску зазвичай дещо нижчі, ніж у чоловіків. Такий рівень зумовлений меншою статурою, щомісячними змінами гормонального фону та більшою емоційністю жінок. Згідно з дослідженнями, жінки частіше стикаються з гіпотензією, ніж чоловіки. Цей стан зустрічається серед підлітків, молодих худорлявих дівчат, жінок, які сидять на жорстких дієтах. Артеріальний тиск може знижуватися під час менструацій та на ранніх термінах вагітності.
Гіпотонія в молодих жінок проявляється у вигляді млявості, зниження працездатності, головного болю, апатії, «мушок» перед очима. На розвиток захворювання впливають стреси, недоїдання, безсоння, малорухливість. Спадковість також може бути причиною низького тиску в жінки. У такому разі схильність до гіпотонії проявляється з дитинства: дівчатка з низьким тиском бувають малорухливими, багато сплять і відпочивають, не люблять займатися спортом.
Читайте також: Світ на порозі нового Covid-19: як змінилися симптоми
Низький, як і високий, тиск небезпечний для вагітних. Проте, якщо у жінки знижений тиск – це звичний стан, і під час вагітності вона почувається добре, то хвилюватися не варто. Часто зниження тиску у вагітної буває на тлі анемії.
Як підвищити тиск?
Якщо тиск впав, його можна підвищити кількома дієвими способами:
- з’їсти щось солоне (навіть просто трохи солі);
- прийняти контрастний душ;
- випити горнятко натуральної кави;
- закинути ногу на ногу і трохи так посидіти;
- розтерти ноги.
Людям, які постійно живуть з гіпотонією, потрібно відкоригувати спосіб життя. Не варто переїдати, вживати багато солодких та борошняних виробів, після яких тиск падає ще більше. Слід приділити увагу посильним фізичним навантаженням – принаймні виконувати щоденну ранкову руханку, яка допоможе «розігнати кров».
Спеціалісти радять гіпотонікам:
пити більше рідини;
- щоденно виконувати посильні фізичні вправи;
- більше гуляти пішки на свіжому повітрі;
- обмежити вживання алкоголю або взагалі відмовитись від нього;
- їсти невеликими порціями 4-5 разів на день.
При важких проявах гіпотонії можуть призначити психотерапію, заходи для відновлення нормального функціонування вегетативної нервової системи, вітамінні комплекси і препарати.
Лікарі можуть порадити гіпотонікам ВІТАРГІН – дієтичну добавку, яка є джерелом амінокислот аргініну та бетаїну.тВона нормалізує кровопостачання, знижує вплив стресових факторів, сприяє покращенню настрою, підвищенню активності, ініціативності та витривалості. ВІТАРГІН показаний при станах після жорстких дієт та недоїдання, в період підвищених фізичних та психологічних навантажень.
Аргінін, який входить до складу ВІТАРГІНУ, покращує кровообіг та доставку кисню до головного мозку, бетаїн зі свого боку сприяє зменшенню загальної слабкості та втоми, забезпечує приплив сил та енергії. Біодобавку можна приймати навіть дітям від 3 років та вагітним.
Якщо низький тиск негативно впливає на життя, варто звернутися до лікаря. Такий стан може бути відповіддю на деякі хвороби, наприклад, захворювання ШКТ, серця, інфекційні захворювання, алергію, а також на зневоднення і внутрішню кровотечу.