Плануючи сімейний відпочинок і оздоровлення, часто батьки не замислюються над тим, що потрібно ще розробити план дій на випадок, якщо кілька днів доведеться витратити на адаптацію дитини до нового середовища і клімату, і як мінімум підготуватися до подібного розвитку подій.
Тому, коли дитина після прибуття починає хворіти, така ситуація стає повною несподіванкою, а розгублена сім’я замість повноцінного відпочинку дружно займається хворим малюком, думаючи про те, що не на таке проведення часу вони розраховували.
Щоб уникнути схожого сценарію розвитку подій, краще заздалегідь до нього підготуватися, щоб бути у всеозброєнні. Як це зробити – розглянемо в статті.
Чому діти часто хворіють на відпочинку?
Влітку на шляху до омріяного оздоровлення на людський організм чекають безліч факторів, здатних звести нанівець плани поправити здоров’я і запастися ним на цілий рік. Та й звичні атрибути літнього відпочинку, від яких ми очікуємо оздоровлення, можуть призводити до прямо протилежного ефекту, наприклад, замість сонячних ванн дитина може отримати перегрівання. Додатковим негативним фактором може виявитися кондиціоноване повітря, що приносить прохолоду і комфорт в спеку.
Різкий перепад температур, так само як і вживання холодних напоїв, зазвичай провокує зниження місцевих захисних сил організму, чим можуть скористатися мирно дрімаючі умовно агресивні бактерії, що в підсумку може завершитися серйозним захворюванням – ангіною, фарингітом, синуситом та отитом. Ці часті супутники подорожей з дітьми додають головного болю дорослим.
Читайте також: Декілька порад, аби застуда не зіпсувала подорож
Акліматизація
Але головним винуватцем того, що в відпочинок знову втрутилася підступна застуда, є акліматизація. Це такий комплекс факторів, який викликає підвищене навантаження на багато систем нашого організму і на який вплинути людина не може.
Серед них:
- зміна часових поясів
- зміна клімату
- зміна режиму сну і харчування
- зміна звичної для малюка домашньої обстановки, до якої він звик, теж має значення. Якщо батькам здається, що плюс-мінус година-півтори в обидві сторони не відчутні, то для дитини це немаленький стрес.
- недостатній відпочинок призводить до того, що дитина стає дратівливою, примхливою, цілий день ходить сонна, а засинає з істериками, випробовуючи на міцність батьківську психіку. Як тут спокійно відпочинеш.
Оскільки сидіти вдома і нікуди з дитиною не їздити, поки не підросте – не вихід із ситуації, то кращим рішенням буде озброїтися знаннями про головні порушники оздоровлення і діяти на випередження.
Що потрібно знати про адаптацію дитячого організму?
Перш за все, усвідомити те, що вона є і від цього нікуди не дінешся. При цьому, чим молодша дитина, чим далі від «домашньої» широти планує подорожувати сім’я і чим більше зміниться часовий пояс, тим на довше затягнеться звикання дитини. У цій ситуації головне постаратися утримати захисні сили на рівні, достатньому для стримування прагнучих скористатися моментом і викликати захворювання вірусів і бактерій.
Для цього не потрібно відразу після прибуття відправлятися на пляж і знаходиться там весь день. День-два вихід до моря краще здійснювати в передвечірні години: в цей час сонце не таке пекуче і більш звичне для дитячого організму. Це ж стосується всіляких екскурсій – плануйте їх коли дитина вже освоїтися в новому середовищі, а її самопочуття покращитися.
Режим дня
Якщо дитина захотіла подрімати протягом дня, а спати в належні для цього години відмовляється – краще не намагатися нав’язати дитячому організму зручні для дорослих години сну. Крім істерики ви нічого не отримаєте, а емоційне виснаження і дитині, і її батькам забезпечено. Дитина сама налаштує свій внутрішній годинник на зміни, що відбулися, і повернеться в режим, просто їй потрібно трохи допомогти.
Читайте також: Тепловий і сонячний удар у дитини: симптоми і перша допомога
Намагайтеся не змінювати кардинально раціон дитини. Багато хто вважає, що на відпочинку звичну їжу їсти нудно, адже приїхали покуштувати місцеву кухню. Але такі плани повинні поширюватися тільки на дорослих, які жадають познайомитися із заморськими делікатесами.
Дітей, особливо маленьких, краще буде залишити на звичному для них раціоні, так буде не тільки здоровіше, а й спокійніше. Адже організм дитини не завжди готовий засвоювати незнайомі йому продукти і екзотичні фрукти, а на нову страву в нього припасений список реакцій – від харчової непереносимості (алергії) до кишкових інфекцій. І з цим усім батькам доведеться справлятися прямо на відпочинку.
Тому якщо не хочете його собі зіпсувати або додати проблем до вже існуючих порушень адаптації – краще не ризикувати. Багато батьків заздалегідь при виборі готелю уточнюють наявність дитячого меню і його склад. І це мудре рішення.
Перебуваючи на відпочинку, стежте за тим, щоб дитина вживала достатню кількість рідини. Про те, що вода повинна бути чистою і кип’яченої – нагадувати не потрібно, всі про це знають.
Читайте також: Алергія на сонце: симптоми і профілактика
Самопочуття дитини
Якщо так вийшло, що адаптація значно вплинула на організм, а самопочуття дитини замість поліпшення поступово погіршується, не варто чекати, поки в результаті розвинеться захворювання: дитячий організм вже практично за крок від нього. Краще відразу звернутися за медичною допомогою.
Якщо лікар запідозрить вірусне захворювання верхніх дихальних шляхів, то він може порекомендувати прийом противірусних препаратів наприклад, сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлізд. Застосування Флавовіра за запропонованою лікарем схемою дозволить зменшити вірусну агресію і не дасть можливості вірусу збільшити чисельність своїх копій, достатньої для розвитку захворювання.
Кращим варіантом буде підготуватися до можливого застудного захворювання у дитини і завчасно дізнатися у лікаря, як знизити ймовірність його розвитку. Тоді не доведеться діяти за обставинами і наспіх змінювати програму запланованого відпочинку.
Таким чином, адаптація до курортного клімату – невід’ємна частина відпочинку. Щоб не зважаючи на всі проблеми, що виникають на курорті, повноцінно відпочити всією сім’єю, потрібно до нього як слід підготуватися. І запастися терпінням разом з прямими противірусними препаратами.
Галина Бут, сімейний лікар