Про що соромляться говорити вагітні та новоспечені матусі | Smart Mama 2024

Про що соромляться говорити вагітні та новоспечені матусі

Найвідповідальніший і приємний період у більшості вагітних і  пароділь затьмарюється неприємним станом здоров’я. Через делікатність теми, деякі соромляться звернутися за медичною допомогою.

Згідно  досліджень університету Східної Фінляндії, під час вагітності і відразу після пологів жінки в 2-3 рази частіше страждають на  констипацію (закрепи), ніж у будь-який інший період їх життя, повідомляє news-medical.

Порушення діяльності кишечника з затримкою випорожнень вважається звичайним явищем і зустрічається у людей, в раціоні яких мало клітковини. З віком проблема стає більш поширеною, і жінки страждають на неї частіше, ніж чоловіки.

Дослідницька група доцента Ханну Коки з університету Східної Фінляндії вивчили частоту констіпацій та інших шлунково-кишкових захворювань у понад 1000 жінок фертильного віку. Вони сфокусувалися на частоті у другому і третьому триместрі, а також відразу після пологів і кесаревого розтину. У контрольній групі взяли участь 200 невагітних жінок.

Дослідження показало, що 44% жінок у другому триместрі страждає на  констипації і 36% – в третьому. Після пологів проблема стосується  47% жінок, а при кесеровому розтині – 57%.

Читайте також: ЩО ТАКЕ ГІПЕРТОНУС МАТКИ ТА ЧИ ПОТРІБНО ЙОГО ЛІКУВАТИ?

Ці показники високі, а оскільки шлунково-кишкові проблеми впливають на фізичний і на психічний стани, отже профілактика обов’язково повинна обговорюватися з лікарем на ранніх термінах вагітності. Затруднене випорожнення  збільшує ризик появи геморою, нетримання сечі, а також провисання тазових органів. «Закреп під час вагітності частіше зустрічається у жінок, які страждали від нього ще до вагітності», – зазначає співавтор дослідження Муна Куронен.

Щоденні вправи, дієта, їжа збачена клітковиною, і вживання достатньої кількості рідини – найважливіші способи запобігти проблемам з випорожненнями. Під час вагітності плацентарні гормони уповільнюють спорожнення кишечника, а зростаюча матка ускладнює природний процес випорожнення. Крім того, вагітність змінює спосіб всмоктування рідини з кишечника. Якщо зміни способу життя недостатньо, то для полегшення використовують проносні.

Читайте також: ЗАЧАТТЯ І ВАГІТНІСТЬ ПІСЛЯ COVID-19: ЧИ ВПЛИВАЄ КОРОНАВІРУС НА РЕПРОДУКТИВНЕ ЗДОРОВ’Я

Про закрепи найчастіше повідомляють відразу після пологів. Це може бути пов’язано з тривалим сидячим відпочинком і недостатнім споживанням рідини. Крім того, пошкодження м’язів таза під час пологів також може привести до проблем з функцією кишечника, так само як і біль після кесаревого розтину.

Одним з нових відкриттів дослідження є те, що кишечник швидко відновлюється після пологів. Коли жінок, які народили природним шляхом або за допомогою кесарева розтину, запитали про їх симптоми через місяць після народження дітей, виявилося, що це стан зустрічався рідше, ніж у контрольній групі. Однак інші шлунково-кишкових проблеми залишалися: спрага, метеоризм і біль в животі відзначали 68-82% жінок.

«Наші результати показують, що закрепи та інші шлунково-кишкові проблеми дуже поширені. Ось чому важливо інвестувати в  профілактику і лікування, а також у відповідне консультування як під час вагітності, так і після пологів », – підкреслює Ханну Коки.

Олена Алексєєва