Початок навчального року – старт сезону застуд: як захистити школяра від ГРВІ | Smart Mama 2024

Початок навчального року – старт сезону застуд: як захистити школяра від ГРВІ

Щороку повернення дітей за шкільні парти – це зустріч з однокласниками, з якими не бачилися ціле літо, обмін враженнями, обговорення новин та подій, що відбулися за цей час. Нерідко радість зустрічі з друзями затьмарюється поверненням типових для цієї пори року респіраторних вірусних захворювань. Чому так відбувається, чи варто батькам турбуватися з цього приводу, а головне, як знайти вихід з ситуації, що склалася, – розглянемо в статті.

 

Чому старт навчання в школі дає поштовх до захворюваності на ГРВІ у школярів?

На це є безліч причин. І найголовніша полягає в тому, що в невеликому просторі одночасно перебуває велика кількість дітей. Така скупченість створює оптимальні умови для того, щоб збудники багатьох захворювань, в першу чергу респіраторних вірусних інфекцій, могли безперешкодно поширюватися від дитини до дитини. Додатковим фактором є висока сприйнятливість організму дитини через поки ще недостатньо сформований імунітет до окремих представників вірусів ГРВІ. Особливо це стосується першокласників, багато з яких в дошкільному періоді виховувалися вдома і не зуміли сформувати імунний захист проти найбільш поширених вірусів, а значить, найчастіше опиняються під прицілом збудників ГРВІ. Перерахованих умов цілком достатньо, щоб вважати дитячий колектив ідеальним середовищем для обміну вірусами і поширення респіраторних вірусних інфекцій.

У такій ситуації досить однієї дитини навіть з найменш значними проявами застудного захворювання, щоб вірус почав заражати всіх тих, хто знаходиться поруч. При цьому ризикують захворіти всі: і школярі, і дорослі, але у останніх імунітет, як правило, загартований роками роботи з дітьми, і він швидко справляється з черговою вірусною атакою. Чого не скажеш про учнів, особливо молодших класів: вони легко підхоплюють інфекцію й нерідко стають джерелом вірусів ще до того, як симптоми захворювання проявляться у них.

 

Читайте також: Школа в нових реаліях: основи інфекційної безпеки для дітей

 

Через тривалу перерву в очному навчанні, пов’язану з епідемією коронавірусної інфекції, дитячий імунітет трохи розслабився, а його рівень готовності до протидії багатьом вірусам знизився. Тому перші дні після повернення за шкільні парти стають нелегким випробуванням для захисних сил, оскільки віруси, які були позбавлені можливості викликати захворювання протягом 6-ти місяців, наразі прагнуть надолужити згаяне. Можливо тому школяр, навіть після найкращого літнього оздоровлення, не встигнувши переступити поріг навчального закладу, може захворіти на респіраторну вірусну інфекцію.

Але цієї осені школярам ніколи хворіти: крім надолуження прогалин в знаннях під час дистанційного навчання навесні необхідно ще й нормально засвоювати новий матеріал. У зв’язку з цим може виникати ситуація, коли батьки деяких учнів відпускатимуть застуджену дитину до школи, щоб вона сильно не відстала від програми. При цьому вони не враховують той факт, що дитина навіть з найменшими симптомами застуди виділяє в навколишнє середовище величезну кількість вірусів, які поширюються на найближче оточення. Хворий учень, який знаходився протягом декількох годин в школі та походив з кабінету до кабінету, здатний заразити півшколи. Уже через кілька днів таких поширювачів вірусів стане ще більше, і далі цей сніжний ком вже не зупинити. Тому, як би не хотілося батькам відправити хворого учня на навчання, краще замість цього звернутися до лікаря і почати лікуватися.

 

Але як бути здоровим дітям, які опинилися в найближчому оточенні джерела вірусів ГРВІ?

Для цього батькам необхідно провести своєму школяреві короткий інструктаж щодо того, як проявляється респіраторне вірусне захворювання і чому необхідно максимально дистанціюватися від застудженого однокласника. Також варто проконсультуватися з лікарем щодо проведення профілактики розвитку респіраторного вірусного захворювання у дитини, яка побувала в контакті з інфікованим однокласником. На допомогу прийдуть противірусні препарати з прямим впливом на віруси, такі як Флавовір сироп. Його профілактичний прийом можна починати вже з того моменту, коли дитина переступить шкільний поріг і зіткнеться з масою нових вірусів.

 

Як захистити школяра від ГРВІ: корисні поради батькам

Щоб дитина в школі хворіла менше, потрібно приділяти увагу її здоров’ю і займатися зміцненням імунітету при першій-ліпшій можливості. Якщо в класі є хворі на респіраторні вірусні захворювання, не потрібно чекати, поки вірус проявить себе у дитини. Можна відразу звернутися до лікаря і за його рекомендацією починати давати школяреві противірусний препарат прямої дії Флавовір, який гальмує розмноження вірусу в клітинах органів дихання і не дозволить захворюванню проявити себе. Тим паче не варто відкладати візит до фахівця, якщо батьки бачать, що дитина приболіває. В такому випадку необхідно залишити її вдома та відразу звернутися за медичною допомогою. Якщо лікар діагностує ГРВІ, то призначений ним Флавовір сироп буде пригнічувати утворення вірусних копій, тим самим істотно полегшуючи перебіг хвороби і сприяючи швидкому одужанню без ускладнень. А значить, дитина зможе пропустити менше занять, і потім їй буде набагато простіше наздогнати клас.

Деякі батьки не надають значення першим симптомам застуди у школяра, намагаючись їх «замаскувати» за допомогою жарознижувальних засобів і судинозвужувальних крапель в ніс безпосередньо перед тим, як відправити дитину до школи. Така позиція не тільки є хибною, але й небезпечною: подібне «лікування» лише тимчасово полегшує самопочуття дитини, а відсутність поки що видимих симптомів ГРВІ не означає, що вірус не проявляє активність в організмі.

 

Читайте також: Як вчасно розпізнати грип від ГРВІ: батькам на замітку

 

Крім того, школяр стає джерелом інфекції для однокласників: адже коли захворювання ніяк себе не проявляє і дитина здається здоровою, з нею тісно контактують її шкільні друзі й паралельно отримують вірус. У підсумку, через кілька днів в класі буде вже не один, а кілька застуджених учнів.

Таким чином, щоб початок навчального року не став початком чергового сезону вірусних інфекцій та приводом для введення ще одного карантину, кожному з батьків потрібно докласти максимум зусиль для того, щоб захистити школяра від застудних захворювань.

Галина Бут, сімейний лікар