Раптова поява судом у дітей, у яких раніше вони не виникали або при відсутності схильності до нетемпературних судом, завжди є малоприємним знаком. Особливо тривожною виглядає ситуація, коли у хворої на респіраторне вірусне захворювання дитини з’являється судомний напад.
Хоча частота розвитку цього стану невелика і складає 3-5%, але той факт, що найчастіше вони виникають у дітей молодшого віку (до 3-х років), вимагає своєчасного лікарського втручання і з’ясування причин, за якими у малюка виник напад. У цій статті ми розглянемо основні причини появи судом при ГРВІ (фебрильних судом) і що потрібно робити батькам, коли у дитини з’явилися прояви судомного синдрому.
Що таке фебрильні судоми і чому вони виникають?
Медичною мовою фебрильними називають судоми у дитини, що пов’язані з різким і значним підвищенням температури тіла до високих показників (понад 38 ° С) при вірусних захворюваннях дихальних шляхів. Хоча це не єдина хвороба, при якій можливе виникнення судомного синдрому, але частота появи нападів вища саме при ГРВІ. Основною причиною їх появи сьогодні вважається інфекційний чинник, а окрім вірусів ГРВІ в якості припущення висловлюється роль вірусу герпесу 6 типу. Зазвичай вони виникають у маленьких дітей, які нормально розвиваються і у яких відсутні захворювання центральної нервової системи.
Читайте також: Чому при ГРВІ у дітей загострюються хронічні захворювання
Сьогодні немає єдиної точки зору, чому фебрильні судоми виникають у дітей. В якості можливих причин учені висувають різке підвищення потреби головного мозку в кисні при стрімкому підвищенні температури. Згідно з науковими даними підвищення температури тіла всього лише на 1 ° С підсилює інтенсивність обмінних процесів в мозку до 10%, що викликає кисневе голодування і як наслідок появу судом. Суттєвим також є порушення рівнів важливих для забезпечення нормальної роботи нервової системи мікроелементів, наприклад, кальцію. Інша точка зору полягає у високій чутливості дитячого мозку до будь-яких провокуючих чинників. Звідси стає зрозумілим, чому найчастіше судомні напади виникають у дітей при наявності у них таких обтяжливих факторів, як спадкова схильність, коли в одного з батьків у ранньому дитинстві спостерігалися такі самі випадки судом.
Як проявляються фебрильні судоми?
Батькам потрібно знати основні прояви судомного синдрому у малюка, щоб вчасно надати допомогу і викликати лікаря. Основним передвісником появи фебрильних судом, як уже зазначалось, є стрімке підвищення температури тіла протягом доби до цифр, що перевищують позначку 38 ° С. Дитина може бути млявою і сонною, але в момент судомного нападу може втратити свідомість. Водночас з’являються мимовільні посмикування у всьому тілі або тільки в одній частині тіла, наприклад, в руках і ногах, при цьому дитина виглядає дуже скутою. Якщо тривалість припадку не перевищує 15 хвилин і він не виникає повторно протягом доби, то його називають простими фебрильними судомами і відносять до найбільш поширеного типу нападу. Якщо тривалість нападу перевищує 15 хвилин і він повторюється протягом доби, то це вже складні фебрильні судоми. Вони часто виникають у дітей, які мають ураження нервової системи в перинатальному періоді, або у їх мами вагітність і пологи перебігали з ускладненнями. Ці показники є вкрай важливими для визначення стану дитини, тому за можливості потрібно заміряти тривалість припадку і через який період часу він повторився, щоб потім надати цю інформацію лікарю.
Як допомогти дитині при виникненні судомного нападу?
Поки швидка допомога в дорозі, батькам важливо виключити можливість травмування дитини під час нападу. Для цього необхідно постійно знаходиться поруч з малюком, укласти його на рівну поверхню, дбайливо утримувати головку, щоб уникнути її пошкодження. Якщо у дитини виникло блювання, її слід обережно перевернути на бік, щоб вона не захлинулася. Потрібно забезпечити доступ свіжого повітря, для цього відчинити вікна. Як позначаються фебрильні судоми на стані здоров’я та розумовому розвитку дитини?
Більшість фебрильних нападів не чинять істотного впливу на здоров’я і психоемоційний розвиток дитини. Прості фебрильні судоми не викликають пошкодження мозку, не призводять до розумової відсталості або порушень у навчанні. Але якщо у дитини виникають часті повторні напади фебрильних судом, то вони можуть бути провісниками більш важких захворювань нервової системи і негативно позначатися на психоемоційному та інтелектуальному розвитку. Однак остаточний висновок щодо прогнозу розвитку у кожної дитини може дати тільки лікар, адже діагноз фебрильних судом встановлюється після виключення всіх інших захворювань.
Чому важливо звертатися до лікаря?
Тому що нерідко під маскою фебрильних судом можуть маскуватися інфекційні ураження головного мозку (нейроінфекції) або ховатися початок епілепсії. Тому будь-які неприродні та мимовільні рухи або посмикування, що виникають в ручках і ніжках дитини – це причина для термінового звернення до лікаря. Тільки він зможе визначити причину їх виникнення, призначити необхідне обстеження й підібрати правильне лікування.
Якщо фебрильні судоми виникають при ГРВІ і причина судом криється в збуднику цього захворювання – вірусі, й виниклій на тлі зараження ним високій лихоманці, лікар може призначити прямі противірусні препарати, наприклад сироп Флавовір. Ранній прийом Флавовіру дасть змогу заблокувати вірусне розмноження в клітинах, що ймовірніше сприятиме зменшенню запальних процесів. Це може зменшити вірусне навантаження на дитячий організм і токсичний вплив на чутливий головний мозок дитини.
Читайте також: Герпес у дитини: як правильно доглядати за дитячими губами
Батькам важливо пам’ятати, що застосування будь-яких симптоматичних засобів, в першу чергу жарознижуючих препаратів, у прагненні збити підвищену температуру в дитини ніяк не позначається на ймовірності розвитку фебрильних судом. Тому від їх використання слід утриматися.
Таким чином, при появі у малюка на тлі лихоманки судомних нападів батькам потрібно дотримуватися спокою, знати як поводитися з дитиною під час судом і не зволікати зі зверненням за медичною допомогою. Надалі важливо дотримуватися лікарських рекомендацій і бути готовими до того, що ситуація при черговому респіраторному вірусному захворюванні може повторитися.
Галина Бут, сімейний лікар