Чим небезпечний бронхіт, перенесений в дитинстві? | Smart Mama 2024

Чим небезпечний бронхіт, перенесений в дитинстві?

У дорослих, які в дитинстві перехворіли бронхітом, у кілька разів вища ймовірність захворіти на пневмонію і астму

Бронхіт – одне з найпоширеніших захворювань дихальних шляхів саме в дитячому віці. До того ж, чим молодша дитина, тим більша ймовірність розвитку запалення бронхів (малюки до 4 років хворіють у кілька разів частіше дітей шкільного віку). Але багато батьків часто не усвідомлюють всю небезпеку діагнозу «гострий бронхіт». Хоча при правильному лікуванні розвиток ускладнень малоймовірний, наслідки бронхіту найчастіше впливають «на перспективу».

Читайте також: СУХИЙ КАШЕЛЬ ПІД ЧАС ЗАСТУДИ: ЯК ЛІКУВАТИ ПРАВИЛЬНО?

Справа в тому, що під час запального процесу можлива зміна структури бронхів і порушення функції легень. Як наслідок, у дорослих, які в дитинстві хворіли на бронхіт, ймовірність захворювання на пневмонію і астмою значно вище. А ось розвиток хронічного бронхіту в зрілому віці ніяк не пов’язаний з тим, скільки разів людина хворіла бронхітом в дитинстві.

У дітей молодшого віку недостатньо сформований місцевий імунітет верхніх дихальних шляхів. Тому віруси, які в 90% випадків і викликають гострий бронхіт, легко «прослизають» в нижні відділи – до бронхів. Часто про розвиток бронхіту може говорити тільки сильний грудний кашель, в усьому іншому симптоми будуть схожі зі звичайною ГРВІ.

Читайте також: ЯК ДОПОМОГТИ ДИТЯЧОМУ ІМУНІТЕТУ В СЕЗОН ВІРУСНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ?

Однак бронхіт треба лікувати обов’язково і правильно. Адже у зовсім маленьких дітей (до двох років) запалення бронхів може стати причиною дихальної недостатності. Застій мокротиння, яке є ідеальним середовищем для розмноження бактерій, викликає бактеріальні ускладнення і пневмонію, може спровокувати синусит, отит або тонзиліт. Крім розрідження і стимуляції відходження мокроти з бронхів, важливо не допускати переходу хвороби в хронічну форму, коли ймовірність змін у слизовій оболонці бронхів стає значно вище і в свою чергу в рази підвищує ризик розвитку астми або хронічної хвороби легень.

Читайте також: ЗА КРОК ДО БРОНХІТУ: ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ТРАХЕЇТ

У великому дослідженні, проведеному в Австралії і тривало в середньому 46 років, лікарі змогли показати, як навіть один випадок бронхіту, що трапився до 7-річного віку, впливає на стан здоров’я протягом життя. У порівнянні з контрольною групою учасників дослідження, які не хворіли на бронхіт в дитинстві, інші учасники протягом життя (до 53 років) в кілька разів частіше хворіли на пневмонію і астму. При одиничному випадку гострого бронхіту ризик пневмонії зростав в 1,4 рази, при рецидивуючому бронхіті – в 2 рази, при тривалому рецидивуючому – в 3,2 рази. Але найчастіше перенесений бронхіт спричиняв прояву астми (хоч раз діагностовано протягом життя): при гострому бронхіті ризик зростав в 1,3 рази, при рецидивуючому бронхіті – в 2,7 і при тривалому рецидивуючому – аж в 6,4 рази. Хронічною формою астми страждали після гострого бронхіту  в 1,3 рази частіше, після рецидивуючого – в 2 рази і після тривалого рецидивуючого – в 4,5 рази частіше, ніж ті, хто не хворіли бронхітом.

Читайте також: ЯК ПОГОВОРИТИ З ДИТИНОЮ ПРО КОРОНАВІРУС: ПОРАДИ ПСИХОЛОГА

Очевидно, що ймовірність захворювання на астму і пневмонію вище, якщо в дитинстві були важкі або рецидивуючі випадки дитячого бронхіту. Однак вчені не знайшли статистично значущою зв’язку між дитячим бронхітом і появою хронічного бронхіту в середньому віці. Це стало несподіваним відкриттям, яке вимагає подальших досліджень. Але знаючи про те, що пацієнт в дитинстві перехворів бронхітом, лікар може проводити додаткову діагностику, щоб уникнути важких наслідків для бронхів і легенів.

Олена Алексєєва