ГРВІ та йододефіцит у дітей: чи впливає йод на імунну систему дитини | Smart Mama 2024

ГРВІ та йододефіцит у дітей: чи впливає йод на імунну систему дитини

Відомо, що дефіцит йоду в організмі людини причина багатьох проблем зі здоров’ям. Так, його дефіцит у ранньому дитинстві позначається на затримці росту і розвитку, повноцінному формуванні центральної нервової системи, що може призводити до інтелектуальних відхилень, а в тяжких випадках – розумової відсталості та психічних порушень.

Однак на цьому негативний вплив йододефіциту на організм дитини не закінчується. На думку лікарів, нестача вказаного мікроелемента підвищує частоту гострих респіраторних вірусних інфекцій у малюків. Чому діти вразливі до дефіциту йоду та як цей мікроелемент впливає на імунну систему дитини – розглянемо в статті.

Яка роль йоду в людському організмі?

Йод має величезне значення. Це пояснюється тим, що він є компонентом гормонів щитоподібної залози, або тиреоїдних гормонів – регуляторів роботи всього нашого організму. Тому і прояви йодної недостатності у людини відрізняються симптомами, у людей різного віку вони будуть неоднаковими.

Читайте також: П’ять критичних періодів розвитку імунітету у дітей

Дитячий вік, а точніше період від початку внутрішньоутробного розвитку і до статевого дозрівання, вважається найбільш уразливим до йододефіциту. Оскільки крім регуляторної функції, йод в складі гормонів щитоподібної залози бере участь в правильному будівництві внутрішніх органів, тим самим впливаючи на процеси росту і розвитку дитини. Тому при недостатньому його надходженні в організм дитини високий ризик розвитку тих станів, про які йшлося на початку статті.

Дефіцит йоду негативно впливає на дитину, починаючи з внутрішньоутробного періоду, коли відбувається формування всіх органів і систем організму та найбільш інтенсивний їх розвиток.

Йод та імунітет дитини: чи є взаємозв’язок?

Як виявилося, імунна система теж входить у сферу впливу гормонів щитоподібної залози. Доведено, що тиреоїдні гормони впливають на клітинну та гуморальну імунну відповідь, а рецептори до них є в клітинах вилочкової залози та кісткового мозку – головних органах імунної системи.

Як позначається дефіцит йоду на стані захисних сил організму дитини?

При тривалому зниженому вмісті йоду відбувається зменшення вироблення тиреоїдних гормонів, що негативно позначається на дієздатності захисних сил організму. Пригнічення гуморальних і клітинних факторів захисту підвищує частоту інфекційних захворювань, серед яких лідерами є гострі респіраторні вірусні інфекції. Сьогодні є дані про те, що у хворіючих на гострі респіраторні вірусні інфекції дітей досить часто виявляється йододефіцит, який супроводжується зниженням функції щитоподібної залози. При цьому сам перебіг застудного захворювання стає значно важчим і швидко набуває поширеного (генералізованого) характеру.

Симптоми йододефіциту у дитини

На жаль, прояви йододефіциту в дитячому віці можна з упевненістю назвати неспецифічними, тобто їх наявність може свідчити про зовсім різні проблеми в дитячому організмі, а значить вони можуть виникати і у здорових дітей. До них відносять млявість, загальну слабкість і підвищену стомлюваність, головні болі. Батьки можуть звернути увагу на те, що дитина часто перебуває в поганому настрої, апетит у неї знижений. Крім того, вона може відставати від однолітків у фізичному і розумовому розвитку. У дитини шкільного віку страждає успішність, немає інтересу до навчання та пізнавальної діяльності. У підлітків під час гормональної перебудови можуть спостерігатися порушення: акне, зайва вага і ожиріння. До того ж, дитина легко застуджується і довго хворіє. Такий відомий прояв йододефіциту, як зоб, коли у відповідь на знижене вироблення тиреоїдних гормонів щитоподібна залоза збільшується в розмірах, виникає не у всіх дітей, щоб бути надійним критерієм для діагностики цього стану. Натомість зниження вмісту йоду може спостерігатися і при нормальних розмірах щитоподібної залози.

Читайте також: Що таке дитяча тривожність і як її подолати?

Читаючи ці рядки, багато батьків можуть впізнати такі прояви у своєї дитини і замислитися над питанням – а чи не в нестачі йоду криється їх причина? Можливо, варто потурбуватися цим питанням, з урахуванням того, що наша країна за винятком невеликих територій, вважається ендемічною за зниженим вмістом йоду в продуктах харчування і воді, тому в дитини може бути латентний йододефіцит.

Не менш важливим питанням є і висока сприйнятливість дитячого організму внаслідок йододефіциту до вірусних інфекцій, а також пригнічений на його тлі стан імунної системи, що не дозволяє їй в належній мірі впоратися з вірусним втручанням та стає причиною поширеного і важкого перебігу ГРВІ.

Тому кожне захворювання ГРВІ у дитини вимагає фахового лікування, до якого необхідно звертатися при появі перших симптомів, не чекаючи, поки вірусна інфекція розповсюдиться по респіраторному тракту, вийде за його межі або захопить ЛОР-органи. Для ефективної протидії збудникам ГРВІ лікар може призначити прямий противірусний препарат сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід,  який прицільно блокує вірусне розмноження всередині клітин, тим самим значно уповільнюючи темпи розвитку захворювання, його вираженість і поширеність. Чим раніше буде розпочато таке лікування, тим більше шансів швидше впоратися з вірусною інфекцією, запобігти її важкому перебігу та обмежити поширеність.

Читайте також: Як відрізнити початок застуди від прорізування зубів

Таким чином, йододефіцит – це прихований серйозний стан з далекосяжними наслідками, адже він впливає не тільки на інтелектуальний потенціал, але і захисні сили дитини. Тому проблему йододефіциту потрібно вирішувати. Вживати в їжу тільки йодовану сіль, що дає добову норму потреби організму (наразі використовуються технології для йодування солі, коли йод не випаровується навіть при термічній обробці); надавати перевагу йодовмісним продуктам (морська капуста, морепродукти, журавлина, полуниці, чорнослив, грудка індички, картопля, біла квасоля). При великій нестачі йоду лікар-ендокринолог може призначити спеціальні препарати, до складу яких входить йод, а вирішити питання високої захворюваності на ГРВІ допоможуть прямі противірусні препарати.

Ольга Задорожна, лікарка педіатр