Грипозні захворювання у дітей протікають не так, як у дорослих. Чимало симптомів, що виникають при грипі, є виключно «дитячими» проявами, а деякі «класичні» – більш виражені.
Якщо для дорослих вони не надто небезпечні, то у дітей можуть мати несприятливі наслідки. Тому батькам потрібно бути дуже уважними, щоб вчасно помітити появу симптомів, що попереджають про те, що стан дитини важкий, і варто негайно звернутися за медичною допомогою.
Чому діти хворіють на грип інакше та які симптоми повинні насторожувати батьків – розглянемо в цій статті.
Особливості реакції дитячого організму на вірус грипу
Одна з причин частих захворювань дітей на грип полягає в тому, що для малюків усі віруси, з якими вони стикаються, нові. Оскільки власний імунітет ще не сформований, то боротьба з вірусами починається в нерівних умовах і перебіг захворювання в дитячому організмі дуже швидко може призвести до тяжкого стану та розвитку ускладнень. Зазначена особливість дитячого організму пояснює той факт, що стан дитини може погіршуватися буквально за лічені години, а захворювання дуже швидко стає ускладненим.
Читайте також: Дитина контактувала з хворим на ГРВІ: що робити?
Крім того, діти, особливо маленькі, не завжди чітко формулюють свої скарги. Тому батьки можуть не помітити появу загрозливих симптомів, які свідчать про важкий стан дитини.
Основні симптоми важкого перебігу грипу у малюків
Лихоманка і пов’язані з нею фебрильні судоми
Йдеться не тільки про високі показники температури тіла, а також про їх зміни під час хвороби малюка. З одного боку, підвищення температури тіла є універсальним механізмом боротьби з будь-якими збудниками захворювання. Часто по коливаннях температури можна запідозрити розвиток ускладнень, а саме коли нетривалий період зниження температури змінюється її повторним підвищенням.
З іншого боку, на тлі високої температури тіла у дитини може виникати – фебрильні судоми. Причини появи судом у малюків сьогодні до кінця не вивчені. Незважаючи на те, що фебрильні судоми не є проявом епілепсії, батькам необхідно звернутися за невідкладною медичною допомогою і чітко виконувати рекомендації лікаря, оскільки в майбутньому така ситуація може повторитися.
Сухість шкіри, а також червоні краї губ
Вони є симптомами зневоднення дитячого організму. При будь-яких захворюваннях, при яких підвищується температура тіла, виникають блювота і пронос, організм втрачає рідину. Якщо у дорослої людини такі втрати є незначними і швидко заповнювати, то для дитячого організму все не так оптимістично. Діти, особливо немовлята, більше схильні до розвитку зневоднення, яке ще більше ускладнює перебіг захворювання.
Читайте також: Що не можна робити під час грипу і ГРВІ у дитини
Основними ознаками того, що у дитини є дефіцит рідини (крім сухості шкіри, червоної облямівки губ і їх побледнения), є зміни поведінки. Дитина стає млявим, багато спить. Батьки немовлят можуть визначити наявність зневоднення по тому, що їм не потрібно часта зміна підгузників.
Тому батькам важливо пам’ятати, що якщо дитина застудилася і у нього підвищилася температура тіла, необхідно часто пити рідину невеликими порціями в будь-якому вигляді.
Читайте також: які захворювання у дітей схожі на грип
Зміни кольору шкіри дитини
Збліднення, синюшність шкіри і слизової губ повинні однозначно насторожувати батьків, оскільки вони є сигналом того, що на тлі захворювання в організмі дитини виникли тяжкі порушення. Так як ГРВІ вражають переважно дихальні шляхи, то зміни кольору шкіри свідчать про посилення стану дитини або розвитку ускладнень, зокрема запалення легенів.
Порушення дихання
Переважне ураження дихальних шляхів при ГРВІ знижує надходження кисню і організм намагається компенсувати це почастішанням дихання. Що виникає кисневе голодування призводить до того, що дитина стає апатичним, загальмованим, багато і довго спить. Батьків повинні насторожувати такі симптоми, як задишка, часте дихання, поява хрипів та інших нехарактерних звуків під час дихання. Всі вони є проявами дихальної недостатності і вимагають негайного звернення за медичною допомогою.
Сильний головний біль, біль і напруження м’язів потилиці
Зазначені симптоми у поєднанні з високою температурою тіла, запамороченням, нудотою можуть свідчити про виражений інтоксикаційним синдромі з розвитком таких загрозливих станів у дитини, як менінгізм (роздратування оболонок головного мозку) і менінгіт (запалення оболонок головного мозку).
Якщо дитина не може поскаржитися на головний біль або батьки не впевнені, що у нього є напруга потиличних м’язів, можна акуратно плавно нахилити голову малюка вперед, щоб він підборіддям торкнутися грудей. Якщо під час процедури відчувається опір м’язів потилиці, а дістати підборіддям до грудей не виходить – це може бути ознакою менінгіту. Батькам слід негайно звернутися до лікаря.
Безумовно, чимало з наведених симптомів, такі як лихоманка, головний біль і стомлюваність є типовими проявами грипу. Вони здатні швидко виснажувати дитину. Якщо хвора дитина не відповідає ні на які питання або довго не прокидається, потрібно негайно викликати лікаря.
Читайте ще: У дитини хронічний бронхіт: що треба знати батькам
Те ж саме стосується і розвитку ускладнень: якщо стан дитини погіршився після того, як вона почувалася вже краще, або у неї з’явилися перераховані вище симптоми, то висока ймовірність виникнення бактеріальних захворювань (наприклад, запалення легенів). Тому необхідно якомога швидше звернутися до лікаря.
Профілактика та лікування грипу у дітей
Щоб уникнути можливих наслідків ГРВІ та грипу у дитини, при виникненні перших симптомів нездужання потрібно звертатися за медичною допомогою. Лікар може призначити препарат з прямою противірусною дією на віруси, які викликають гострі респіраторні захворювання та грип, наприклад, сироп Флавовір. Він містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, що пригнічує вірусні ферменти розмноження, завдяки чому знижується кількість атакуючих дитячий організм вірусних копій, тобто вірусне навантаження.
Своєчасний початок лікування Флавовіром не тільки блокує вірусне розмноження, але і не дозволить вірусам поширитися далеко за межі дихальних шляхів і порушити бар’єрні механізми інших органів, з формуванням інфекційних вогнищ. Крім того, ефективне пригнічення копіювань вірусів дозволить знизити навантаження на імунітет дитини і мінімізувати ризик розвитку збоїв в його роботі. Згідно інструкції Флавовір дозволений від народження.
Тепер ви знаєте, на що потрібно звертати увагу, якщо ваш малюк захворів, а поява яких симптомів попереджає про погіршення стану дитини.
Галина Бут, сімейний лікар