Пандемія COVID-19 спричинила часте закриття шкіл та перехід на навчання онлай. На жаль, це призвело до тривалого часу перебування дітей перед екранами: вони не лише грають у відеоігри, а й спілкуються та навчаються.
Зрозуміло, що батьки переймаються впливом екранів на своїх дітей. Ситуація ускладнюється тим, що деякий час, що проводиться перед екраном, може бути корисним для дітей та підтримує їхній соціальний розвиток. При цьому контролювати час, який проводить дитина з гаджетом, непросто. Цілком уникнути екранів складно. Проте надмірне просиджування перед екраном може вплинути на психічне, соціальне та фізичне здоров’я, пише medicalxpress.
Читайте також: Як допомогти підлітку налаштувати режим сну
Проведення занадто багато часу перед екраном може викликати ожиріння, проблеми зі сном або безсоння, проблеми у поведінці та імпульсні дії, втрату соціальних навичок, насильство, напруження очей, болі в шиї та спині, занепокоєння, депресії труднощі у школі.
Відеоігри збуджують мозок
Багато людей під час перегляду фільмів можуть плакати, сміятися чи дивуватися, тобто переживати різні емоції. Так відбувається тому, що їхній мозок обробляє і реагує на сенсорні сигнали, так наче вони відбувалися з ними. Цей тип взаємодії відбувається і коли людина грає у відеоігри. Під час гри мозок гравця обробляє сценарій, начебто він був реальним. Якщо у грі зображено небезпечну або жорстоку ситуацію, організм реагує відповідним чином. Тому надмірне використання відеоігор може призвести до постійного збудження мозку.
Гіперпорушення у кожної людини проявляється по-різному і це можуть бути труднощі з концентрацією уваги, управлінням емоціями, контролем над імпульсами тощо. Деяким дорослим та дітям складно виявляти співчуття та творчий підхід, знижується інтерес до навчання. Невміння співчувати іншим провокує прояви насильства. Крім того, діти, які використовують гаджети та соціальні мережі для взаємодії з іншими, зазвичай почуваються самотнішими, ніж діти, які більше спілкуються особисто.
Хронічне гіперзбудження супроводжується фізичними симптомами:
- зниженням імунної функції,
- дратівливістю,
- нервозністю,
- депресією та нестабільним рівнем цукру в крові,
- у деяких дітей розвивається потяг до солодкого, у поєднанні з малорухомим чином це негативно позначається на харчуванні та вазі.
Відеоігри як залежність
Подібно до тютюну, алкоголю чи наркотиків, відеоігри можуть стати залежністю. Якщо це не контролювати, здоров’ю та стосункам завдається серйозна шкода.
Як зробити так, щоб відеоігри не зашкодили дитині?
- Важливо встановити режим, виділений під відеоігри.
- Вимикати екран під час їжі.
- Більше відпочивати активно.
- Використовувати програми, які контролюють екранний час.
- Не користуватись гаджетами в спальнях.
- Контролювати категорії ігор та дозволяти дітям грати у відеоігри, що відповідають їхньому віку.