Подорож малюка: які потрібні документи для виїзду дитини за кордон | Smart Mama 2024

Подорож малюка: які потрібні документи для виїзду дитини за кордон

Напередодні поїздки за кордон виникає безліч питань, пов’язаних із виїздом дитини. Правильні документи та дозволи є запорукою вдалої подорожі

Не варто довіряти словам сусідки, яка декілька років тому їздила в Італію зі своїми Петриком чи Марічкою лише зі свідоцтвом про народження – «документальна частина» подорожей в Україні періодично змінюється. Необхідно щоразу перевіряти новини за цією темою, щоб на кордоні не трапилось неприємностей. Наприклад, зовсім недавно матерям, які мандрували з дітьми за кордон без батька, потрібно було зробити нотаріально засвідчений дозвіл від батька «на рік». Тепер тато повинен на кожну поїздку щоразу надавати новий дозвіл, засвідчений у нотаріуса. Також суттєво різняться необхідні документи для дитини при виїзді з обома батьками, з одним із батьків, із тіткою тощо.

Дитячі документи для виїзду закордон. Осінні зміни

Діти до 16 років мають право на виїзд за кордон виключно за згодою батьків і в їх супроводі або разом із особами, які уповноважені батьками дитини. Наразі, неповнолітні діти можуть перетинати межі України за допомогою закордонного паспорту, проїзного документу або за закордонним паспортом батьків (з внесеними даними про дитину). Втім, такий порядок документів також збережеться ненадовго. Міграційна служба України припинила виготовлення проїзних документів для дітей, а також їх внесення в закордонні паспорти батька або матері. Дійсний проїзний документ дитини може використовуватися для виїзду за кордон до закінчення терміну дії, але не пізніше, ніж до 1 жовтня 2019 року.

Після цього закордонний паспорт буде єдиним діючим документом для перетину кордону. Оформити його можна і новонародженим, але термін дії для дітей, які не досягли 16 років, лише чотири роки. Після досягнення 16-річного віку закордонний паспорт видається раз на 10 років.

З ким діти можуть потрапити за кордон

Діти до 16 років можуть виїхати за кордон у супроводі:

– батьків або одного з батьків;

– усиновлювачів або з одним із них;

– опікунів або одного з них;

– прийомних батьків або одного;

– супроводжуючої особи (осіб);

– членів екіпажу літака, на якому вони прямують.

Якщо виїзд планується лише з одним із батьків або з уповноваженою особою – потрібен нотаріально засвідчений дозвіл, в якому зазначаються країна і термін перебування.

Утім, є випадки, коли дитина може перетнути кордон без згоди батька (матері):

–        батько – іноземець або особа без громадянства та відсутній у пункті пропуску;

–        батько заборгував аліменти більше, ніж за 4 місяці (є документально підтверджена заборгованість);

–        у закордонному паспорті одного з батьків (з ким їде дитина або у проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України до іншої держави чи відмітка про взяття на постійний консульський облік (Постанова Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 733).

Які документи необхідні для перетину кордону для дитини?

Для перетину кордону дитини одним із батьків і без дозволу іншого потрібні такі документи:

–        довідка про народження дитини, видана органом РАЦСу, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України;

–        довідка про наявність боргу за аліментами (видає державний або приватний виконавець);

–        рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;

–        судове рішення про надання дозволу на вивезення дитини з України;

–        рішення суду про позбавлення батьківських прав;

–        судове рішення про визнання одного з батьків зниклим безвісти;

–        свідоцтво про смерть одного з батьків.

Як правильно зробити дозвіл для перетину кордону дитині

Діти, які мають громадянство іншої країни, можуть виїжджати з України без пред’явлення дозволу. Батьки маленьких громадян України мають отримати дозвіл від іншого з батьків на перетин кордону.

Похід до нотаріуса з правильними документами допоможе отримати такий дозвіл. З собою потрібно взяти:

–        оригінали паспортів батьків;

–        індивідуальний податковий номер батьків;

–        свідоцтво про народження дитини.

Форма довіреності залежить від того, хто супроводжуватиме дитину під час подорожі. Якщо це близькі родичі (брати, сестри, дядьки, тітки, бабусі та дідусі) – завірений нотаріусом дозвіл на перетин дитиною кордону повинен надаватися обома батьками. В заяві вказується інформація про особу, що супроводжує малюка (довіреність оформляється на її ім’я), країни подорожі (потрібно включити і країни, в яких дитина перебуватиме транзитом), а також мету і терміни поїздки.

Перетнути кордон можна лише з оригіналом довіреності (згоди) на виїзд. Термін дії довіреності розглядається у кожному випадку окремо залежно від мети поїздки, а її вартість може допомогти «схуднути» кишені батьків на 200-500 гривень.

Читайте також: 

Вірус-убивця повертається: лікарі зафіксували штам грипу, що спровокував «смертоносний сезон»

Ранній грип: вірус в цьому сезоні поширюється в «турборежимі»