Імунолог розповів, як змінилися ГРВІ після пандемії | Smart Mama 2025

Сезон грипу розширився: імунолог розповів, як змінилися ГРВІ після пандемії коронавірусу

Після пандемії COVID-19 багато інфекційних захворювань змінилися – зокрема, розширився сезон грипу.

Про це розповів в інтерв’ю «Увага: КІРІЯ» відомий український лікар-імунолог Андрій Волянський.

«Якщо раніше це був, скажімо, десь місяць, за який усі сприйнятливі встигали перехворіти та одужати, то останні три роки сезон вже триває декілька місяців. І яскравий приклад – це грип у цьому році. В Україні перші випадки були вже у листопаді – грудні, але розпал, пік сезону ми бачимо зараз, у березні. І саме зараз ми бачимо, що грип не такий, як раніше: дуже велика кількість людей хворіє, це люди будь-якого віку, і більш важкий перебіг», – зазначив імунолог.

За словами Волянського, це проблема не тільки України – в інших країнах також наразі фіксується дуже високий відсоток госпіталізацій при грипі.

«Практично найвищий за всю історію спостережень. Наприклад, у США та Великій Британії рівень госпіталізації сягнув 15 на 100 000 населення. Такого не було ніколи. І, на жаль, високий рівень летальності. Останній тиждень у США, за даними, CDC, летальність 2%. Це дуже багато, тому що для звичайного класичного грипу це десь 1%», – сказав Волянський.

Як вберегтися від грипу

Перш за все, імунолог радить вакцинуватися – особливо якщо ви належите до груп ризику.

«Є різні категорії людей. Скажімо, молоді здорові люди зазвичай переносять грип легко. І вони мають самі вирішувати, чи вакцинуватися  – наприклад, якщо вони не можуть дозволити собі втратити два тижні робочого часу, бо грип – це захворювання, коли людина лежить, їй настільки погано, що вона не в змозі працювати, виконувати будь-яку діяльність», – попередив Андрій Волянський.

Водночас є групи ризику, для яких вакцинація необхідна. До таких груп, зокрема, належать діти.

«Я дуже часто кажу, що ковід – це інфекція практично безпечна для дітей, на відміну від грипу. Грип дуже небезпечний, він швидко може спуститися у легені дитини, він може нести за собою шлейф ускладнень. Тому, безумовно, діти – це група ризику», – пояснив Волянський.

Також він перечислив інші групи ризику, кого варто вакцинувати від грипу:

  • люди похилого віку;
  • люди, які страждають на хронічні захворювання;
  • вагітні;
  • групи соціального ризику (медики, працівники освіти, військові, комунальники, працівники ДСНС, тощо).

Крім того, за словами імунолога, хорошою профілактикою грипу буде здоровий спосіб життя – загартовування організму (контрастний душ з поступовим збільшенням холодної фази), збалансоване харчування, фізична активність, нормальний режим сну.

«Ну і якщо ми вже говоримо про безпосередні заходи – наприклад, вам потрібно захистити себе у транспорті чи ще десь, то маска працює, дистанція працює. Тобто всі ці речі, над якими ми на початку пандемії жартували, це постійне носіння маски або два метри дистанції – насправді вони доволі ефективні», – сказав Андрій Волянський.

Чи варто вживати жарознижувальні

Якщо ви все ж таки захворіли, імунолог рекомендує не зловживати жарознижувальними препаратами. Збивати температуру варто лише тоді, коли вона підіймається вище 38.

«Хоча якщо доросла людина нормально почувається за температури 38,5 або 39, вона теж може тоді терпіти, і вона скоріше одужає, тому що лихоманка – це наш універсальний засіб боротьби з вірусом», – додав Волянський.

Також він радить уникати комбінованих жарознижувальних засобів.

«Це ті, де зазвичай є або парацетамол, або ібупрофен і щось ще. І оце «щось ще» – це дуже небезпечна штука. Здебільшого, це гормон – фінілефрин, адреналін. Тобто те, що нас підхльостує. Ось захворювання наше самопочуття погіршує, а комбінації покращують. Тобто у нас нема високої температури, і ми себе збадьорили фінілефрином, адреналіном. І нам здається, що ми можемо йти працювати, якісь функції виконувати. Насправді ж прийом цього препарата жодним чином на вірус не вплинув, і вірус з тією ж впевненістю продовжує спускатися в легені», – попередив лікар.

Щоб подолати вірусну інфекцію, Андрій Волянський рекомендує боротися з її причиною – застосовувати противірусні специфічні препарати проти грипу.

Противірусна терапія

Якщо у вас діагностували грип, сімейний лікар може призначити вам противірусні препарати прямої дії. Таке противірусне лікування потрібно починати відразу з появи перших симптомів – різкого підвищення температури, ломоти та болю у тілі, головного болю.

Нагадаємо, що серед противірусних препаратів, які є на українському ринку, лікар може рекомендувати противірусні препарати з діючою речовиною протефлазід. Вони успішно діють як на РНК-, так і на ДНК-віруси, і призначені для лікування грипу та інших респіраторних вірусних інфекцій.

Препарати з діючою речовиною протефлазід випускаються у формі екстракту для дорослих та сиропу для дітей (дитячий противірусний сироп Флавовір). Такі форми більш біодоступні, ніж таблетки та капсули, що дає змогу досягти ефекту від лікування в більш короткий термін. Крім того, на вітчизняному ринку препарати з діючою речовиною протефлазід є єдиними противірусними препаратами, чия безпечність для імунної системи  науково доведена. Вони не викликають рефрактерності (це тимчасовий параліч імунної системи, який може трапитися при деяких препаратах). Тобто вони перевірені й безпечні для тривалого застосування.

Препарати з протефлазідом повинні бути в домашній аптечці для всієї родини: екстракт для дорослих і дітей від 6 років, сироп Флавовір для малюків з народження. Це дасть змогу розпочати противірусну терапію своєчасно, запобігаючи ускладненням.

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest


0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x