Симптоми коронавірусної інфекції у немовлят: наскільки небезпечна ситуація

Симптоми коронавірусної інфекції у немовлят: наскільки небезпечна ситуація

Багато жінок, які народили дитину в розпал пандемії COVID-19, нерідко запитують, як уберегти свого малюка від зараження вірусом SARS-CoV-2.

Здавалося б, все досить просто, варто лише захистити малюка від прогулянок у громадських місцях та звести до мінімуму контакт із родичами, які можуть бути потенційними носіями коронавірусу. Однак, загроза захворювання нікуди не зникає, а лікарі останнім часом констатують, що діти, у тому числі й до року, дедалі частіше хворіють на COVID-19.

Поширена думка, що коронавірусна інфекція у дітей має  набагато легший перебіг, ніж у дорослих, й закінчується повним одужанням. Проте дітей до року відносять до виключення з цього правила, тому що саме на цей віковий період припадає найбільша кількість важких випадків захворюваності, що потребують госпіталізації.

Це пояснюється декількома причинами

  • По-перше, ближчий контакт із членами сім’ї, які доглядають малюка. Батьки таких діток частіше носять на руках, мама годує грудьми, грає та заспокоює малюка. Всі ці фактори об’єктивно сприяють тому, що дитина може швидше заразитися від батьків, якщо вони захворіли на COVID-19.
  • По-друге, несформованість імунної системи та відсутність імунітету до інших коронавірусів, що викликають сезонні ГРВІ. Сьогодні вважається, що він може спрацювати у плані захисту від COVID-19, полегшуючи перебіг захворювання. У дитини, яка ще не хворіла на ГРВІ, немає сформованого імунного захисту і вона не може скористатися перехресним імунітетом для боротьби з коронавірусом. Не допоможуть їй в цьому і материнські антитіла, якщо жінка не хворіла до вагітності на COVID-19 або не була вакцинована.

Симптоми COVID-19 у немовлят: як запідозрити захворювання?

Якщо у малюка є хоча б один із наведених нижче симптомів, це може бути свідченням наявності у нього коронавірусна інфекція.

  • Підвищення температури тіла.
  • Надмірна сонливість або часті примхи.
  • Нежить і кашель.
  • Блювання та діарея.
  • Відмова від годування.
  • Дихальні порушення (прискорене поверхневе дихання).

Як бачимо, наведені симптоми практично однакові з іншими респіраторними інфекціями, наприклад, ГРВІ.

Ситуації, коли мамі треба бути напоготові

Лікарі вважають, що немовлята можуть наражатися на більш високий ризик важкого перебігу COVID-19 порівняно з дітьми старшого віку. Крім незрілості імунної системи, це може обумовлюватися деякими особливостями будови дихальних шляхів та їх роботою, що робить малюків схильними до швидшого розвитку тяжкого ураження легень (пневмонії). Тому батькам потрібно бути уважними до здоров’я малюка та при появі будь-яких відхилень у самопочутті звертатися до лікаря.

Лікування коронавірусної інфекції у малюків: що сьогодні рекомендує медицина?

Хворе на COVID-19 немовля має перебувати під наглядом лікаря та батьки немовляти повинні дотримуватися його рекомендацій. Перш ніж розпочати лікування, батьки повинні потурбуватись про необхідність здати ПЛР-тест дитині, щоб підтвердити коронавірусну інфекцію.

Читайте також: ГРИП У ПАНДЕМІЮ COVID-19: ЯКИМ БУДЕ ЕПІДЕМІЧНИЙ СЕЗОН

Після того, як діагноз буде підтверджений, лікар призначить дитині противірусну терапію препаратами, які мають доведену ефективність щодо вірусу SARS-CoV-2. Таким лікарським засобом із доведеною противірусною активністю є сироп Флавовір, що містить діючу речовину – протефлазід. Його вплив на коронавірус полягає у блокуванні ферментів, які відповідають за відтворення вірусних частинок у клітині. Тому, якщо раніше батьки звернуться за медичною допомогою, то більше шансів на швидке одужання. На сьогоднішній день це єдиний спосіб уберегти дитину від важкого перебігу та розвитку ускладнень, оскільки інший спосіб – вакцинопрофілактика, проводиться дітям старшого віку. Отже вся надія на противірусну терапію за допомогою засобів із підтвердженою ефективністю, таких як сироп Флавовір. Згідно інструкціїї сироп Флавовір дозволений від народження.

Як уберегти немовля від зараження COVID-19?

Щоб захистити немовля від коронавірусної інфекції, батькам самим необхідно неухильно дотримуватися правил. Це стосується миття рук і правильного надягання маски перед тим як взяти на руки, погодувати, покупати або побавитись із дитиною, так і турботи про власне здоров’я.

Дорослим та іншим дітям у сім’ї необхідно уникати контактів з людьми, які мають симптоми респіраторної вірусної інфекції. Поки пандемія не закінчиться, сім’ї, в якій нещодавно відбулося поповнення, недоцільно відвідувати масових заходів, де ймовірність заразитися одна з найвищих.

Читайте також: НОВІ ШТАМИ КОРОНАВІРУСУ: ЧИ СПРАВДІ ВІРУС СТАЄ АГРЕСИВНІШИМ СЕРЕД ДІТЕЙ?

З появою перших проявів респіраторної інфекції важливо ізолюватися від дитини та члена сім’ї, яка її доглядає, і звернутися за медичною допомогою. Якщо лікування хворого COVID-19 родича проводиться вдома, необхідно суворо дотримуватись протиепідемічних заходів – часте провітрювання приміщення та проведення вологого прибирання, миття рук, носіння масок, які закривають ніс та рот.

Не варто забувати і про такий ефективний спосіб захисту, як вакцинопрофілактика. Її не проводять малюкам, але всім дорослим та підліткам, які проживатимуть з дитиною в одній квартирі, обов’язково потрібно вакцинуватися. Так можна не лише підготувати власний імунітет до зустрічі з коронавірусом, а й знизити ймовірність його передачі малюкові.

Насамкінець треба зазначити, що коли йдеться про здоров’я своєї дитини, коли вона зовсім маленька, від мами потрібно лише вчасно побачити проблему і звернутися до лікаря. Сім’я має бути підготовлена, бажано заздалегідь, до появи нового члена та створити для цього безпечне в епідемічному плані оточення. Поки малюк росте, а пандемія не закінчилася, необхідно відповідально ставитися до свого здоров’я і не наражати на небезпеку малюка.

Ольга Задорожна