Повторне підвищення температури при ГРВІ | Smart Mama 2024

Повторне підвищення температури у дітей під час ГРВІ

Підвищення температури тіла – це нормальна і природна реакція організму людини на будь-які інфекційні захворювання, як незначні, так і серйозні. Вона є незмінним супутником застуди і допомагає організму боротися з вірусами.

Багато хто вважає, що лихоманка – це захворювання, причому, вкрай небезпечне. Це не так. Будучи одним з проявів ГРВІ, в більшості випадків підвищена температура означає, що дитина потрапила під вірусну атаку і організм почав боротися з інфекцією.  У більшості випадків тривалість збереження підвищеної температури тіла при ГРВІ у дітей не перевищує 3 – 7 днів. Але іноді виникають ситуації, коли дитина вже практично здорова і температура тіла нормалізувалася, а через декілька днів вона знову стрімко піднімається. У цьому випадку варто звернути особливу увагу  на симптоми, які можуть свідчити або про розвиток ускладнень респіраторних захворювань, або про наявність не ГРВІ, а іншого захворювання, яка  схожа за симптоматикою.

Симптоми ускладнень ГРВІ

  • Температури тіла понад 37,5 ° С більше 7 днів, а також її повторне підвищення
  • Посилення головного болю
  • Блювота
  • Сонливість або сплутаність свідомості
  • Ригідність потиличних м’язів (неможливість зігнути голову так, щоб підборіддям торкнутися грудей)
  • Задишка (утруднене дихання)
  • Біль у грудях.
  • Кров’янистий характер мокротиння.
  • Будь-який висип
  • Непереносимість яскравого світла

При появі будь-якого з цих симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря!

Основні причини тривалої температури у дітей

  • ускладнення ГРЗ;
  • інфекційні ураження ШКТ. В цьому випадку підвищення температури часто супроводжується блюванням та діареєю;
  • прорізання зубів;
  • дитячі інфекційні захворювання: вітряна віспа, кір, свинка, краснуха та інші;
  • отит;
  • цистит.

Що робити якщо у дитини не спадає температура

По-перше, не панікувати і оцінити стан дитини. Важливо визначити, чи підвищення температури – єдиний симптом, чи спостерігаються й інші клінічні прояви і стан дитини об’єктивно погіршується.

Якщо температура тіла підвищилася, а самопочуття дитини не погіршується, не з’являються нові симптоми, ймовірніше так організм намагається «добити» вірус або відбувається явище післявірусної втоми.

Інша річ, якщо після поліпшення стану дитини її самопочуття знову погіршилося, крім підвищення температури з’явилися симптоми, яких не було раніше: наприклад, біль у вухах, головний біль з відчуттям розпирання в лобній ділянці або навколо носа і очей, набряк і больові відчуття в горлі. Це свідчить про те, що після вірусної інфекції імунітет дитячого організму настільки ослаблений, що приєдналася бактеріальна інфекція, тобто виникли ускладнення. Якщо хвору дитину постійно «лікувати» жарознижувальними засобами, можна змазати температурну реакцію дитячого організму на бактерії і пропустити момент початку вже іншого, більш важкого бактеріального захворювання.

Читайте також: НЕСФОРМОВАНИЙ ІМУНІТЕТ – ПРИЧИНА ЧАСТИХ ГРВІ У ДІТЕЙ

Захворювання на ГРВІ не вимагає безконтрольного прийому жарознижуючих засобів, оскільки вони не впливають на вірус і не лікують, а лише зменшують вираженість симптомів.

Найчастіше підвищення температури до 38-38,5 ° С при ГРВІ не є причиною для занепокоєння і відображає природний плин захворювання на шляху до одужання. Але бувають ситуації, коли підвищення температури тіла переходить з розряду захисного механізму в несприятливий. Це відбувається при лихоманці від 39 до 40 ° С, коли включаються механізми, що погіршують стан дитячого організму (зневоднення, порушення свідомості).

Чим знижувати температуру у дітей

  • Прийом жарознижуючих засобів спрямований на полегшення самопочуття дитини. Він не скорочує тривалість хвороби і не знижує ризик розвитку ускладнень.
  • У домашніх умовах дітям можна збивати температуру тільки двома препаратами – парацетамолом (з 3 місяців) і ібупрофен (з 6 місяців).
  • Всі жарознижуючі препарати потрібно дозувати не за віком, а за вагою малюка.

 Не рекомендується при температурі:

  • Метамізол натрію (Анальгін). Можливі порушення кровотворення.
  •  Ацитилсаліцилова кислота (Аспірин). Існує ризик синдрому Рея (ураження головного мозку та печінки)
  •  Парові інгаляції при високій температурі. Вона підвищиться ще.

Відповідально ставитись до лікування ГРВІ

Батькам необхідно пам’ятати, що бактеріальні інфекції мають набагато серйозніший прогноз, ніж більшість поширених вірусних інфекцій, тому важливо відповідально ставитись до лікування ГРВІ.

Важливо за перших симптомів ГРВІ звертатися до лікаря. Він може назначити препарати  прямої противірусної дії, наприклад сироп Флавовір, що мість активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід.  Застосування Флавовіру допоможе уникнути максимального вірусного навантаження на організм дитини, а отже, той буде захищений від ймовірних ускладнень, які викликає цей вірус.

Читайте також: Сезон літніх захворювань: вірусні діареї у дітей

Тривалий перебіг ГРВІ, лікування у дітей якого може затягуватися на кілька тижнів, виснажує резерви імунної системи організму. Діюча речовина препарату Флавовір нормалізує захисні механізми організму, не виснажуючи при цьому імунітет дитини.  Особливо це важливо, якщо дитина вже перенесла не одне вірусне захворювання, і наступне загрожує затяжним перебігом і розвитком ускладнень. У будь-якій ситуації не варто відкладати візит до лікаря: адже виявлення захворювання на початку його розвитку і ранній прийом прямих противірусних препаратів стануть запорукою того, що дитячий організм впорається з черговим вірусним агресором та ймовірність знизити ризик розвитку ускладнень, що провокують повторне підвищення температури.

Галина Бут, сімейний лікар