І чи можливо вберегтися від повторного зараження?
Цей сезон грипу видався складним – хвороба вирувала всю зиму і не зменшила оберти навесні. Багато хворих зверталися за медичною допомогою, пише Картину ускладнювали ГРВІ та коронавірус, пише med.oboz Оскільки сезон грипу ще триває, виникає логічне питання: чи можливо повторно захворіти на грип?
Чи можливе повторне зараження грипом?
Ймовірність перехворіти на грип двічі протягом сезону є, хоча невелика. Повторно заразитися можна через те, що:
- У сезон циркулює декілька штамів грипу, а щорічне щеплення передбачає захист від трьох-чотирьох різних штамів.
- Без щеплення можна заразитися почергово спочатку одним штамом, а потім другим.
Загалом існує 4 типи вірусів грипу – А, B, C, D. Підтипи і штами кожного з них можуть легко мутувати. Сезонні епідемії викликають типи А і В. Отже, на початку сезону людина може підхопити грип типу А, а пізніше – типу В. Після хвороби організм матиме певний імунітет проти того штаму, яким був інфікований – він вироблятиме антитіла, що розпізнаватимуть та нейтралізовуватимуть вже «знайомий» патоген. Це досить хороший захист на певний час. Вважається, що він може тривати до шести місяців: залежить від індивідуальних особливостей людини.
Та імунітет проти одного штаму грипу не захищає від іншого. Тож перехворіти грипом двічі за сезон можна.
Хто ризикує перехворіти двічі?
Є декілька вразливих категорій, які мають високий рівень ймовірності повторно захворіти на грип протягом сезону:
- Ті, хто не зробив щеплення проти грипу. Коли невакцинована людина захворіє на грип, то матиме імунітет лише проти одного штаму, тоді як вакцина містить захист проти 3-4 видів.
- Ті, хто потрапляє до вікових категорій 65+ та діти до 5 років.
- Люди з ослабленою імунною системою внаслідок хронічних хвороб.
- Представники професій, які мають тісні та часті контакти з великою кількістю людей – віруси грипу легко поширюються в місцях масового скупчення людей. Тож ризику піддаються медики, продавці, освітяни, соціальні працівники тощо.
Як зрозуміти, це грип чи інша респіраторна вірусна інфекція?
Перехворівши спочатку на грип, вдруге можна підхопити іншу хворобу: ГРВІ, COVID-19, парагрип, риновірус тощо. Проблема полягає в тому, що симптоматично їх важко розрізнити: біль у горлі, кашель, нежить, лихоманка, слабкість. Хоча грип проявляє свої симптоми агресивно, єдиний спосіб діагностувати його – зробити тест, бажано у свого лікаря. Це дасть змогу швидко призначити правильну терапію.
Способи захисту та лікування грипу
Оскільки сезон грипу та застуд триває до травня, тому є необхідність дотримуватися правил профілактики. Щеплення – це не 100% гарантія захисту від хвороби, а зменшення ймовірності госпіталізацій, розвитку ускладнень та летальності. Уникнення контакту з хворою людиною та скупчення людей, дотримання гігієни рук та ведення здорового способу життя – підвищують шанси розминутися з вірусом.
Якщо ж грип все таки наздогнав, то перший крок – лікування противірусним засобом. За появи перших симптомів треба звернутися до лікаря, який може порадити прийом противірусного засобу широкого спектра дії з діючою речовиною протефлазід. Противірусні препарати на основі цієї речовини мають доведену дію проти різних груп вірусів, зокрема грипу та SARS-CoV-2, – блокують їхнє розмноження і сприяють скороченню тривалості хвороби. Противірусні на основі діючої речовини протефлазід дозволені дітям і дорослим, тож підходять для всієї родини. Висока біодоступність (тобто швидке засвоєння організмом порівняно з таблетками, порошками чи капсулами) досягається завдяки випуску у рідких формах – екстракту та сиропу. Також хворий потребує спокою, рясного пиття та симптоматичного лікування.