Є певна категорія батьків, які з різних причин не довіряють сучасній медицині. На їхню думку, ліки – це хімія, до якої слід вдаватися у вкрай рідкісних випадках. Тому, коли їхня дитина хворіє, то перевага надається речовинам природного походження. Але чи можна повністю обійтися без ліків і вилікувати народними способами найрозповсюдженіше дитяче захворювання – ГРВІ?
Частка ствердження у відповіді на це запитання є. Адже деякі симптоми ГРВІ дійсно полегшують немедикаментозними способами. Інший бік справи: не нашкодити здоров’ю і не запустити ГРВІ, щоб не виникли ускладнення. Тому варто розглянути, які засоби справді допоможуть, які ні, а які навіть можуть нашкодити.
Читайте також: Застосування імуномодуляторів під час ГРВІ: лікар-імунолог розповіла про ризики лікування
Спочатку варто нагадати, що ГРВІ – це не просто застуда. А вірусне захворювання, що вражає дихальні шляхи. Супроводжується підвищенням температури, кашлем, закладеним носом, болем у горлі, втомою, головним болем, втратою апетиту. За відсутності адекватного лікування дитина може отримати ускладнення у вигляді отиту, синуситу, фарингіту.
Лікування ГРВІ без ліків
Перевіреними методами, які можна застосовувати при лікуванні ГРВІ, є такі:
- Відвар шипшини – чудовий варіант прогріти горло, розблокувати ніс, підтримати гідратацію та наситити дитячий організм вітаміном С.
- Тепле молоко з медом або какао на молоці допоможе зволожити горло, зняти спазми та зменшити напади кашлю. А перед сном – ще й добре заспокоїть і налаштує на відповідний лад. Але варто пам’ятати, що мед – це алерген, тому не варто його вживати дітям до 3 років.
- Чаї з варенням, соки, компоти, узвар та інші солодкі напої – завдяки вмісту вуглеводів, можуть додати дитині сил, якщо у неї відсутній апетит.
- Сольовий розчин, приготований власноруч, можна застосовувати, якщо під рукою немає аптечного. Але тут потрібно подбати про чистоту води (прокип’ятити), якість солі та витримати правильні пропорції.
Читайте також: Які захворювання у дітей схожі на грип?
- Курячий бульйон – легка і поживна страва. Добре насичує, зволожує організм, розблоковує закладений ніс і полегшує неприємні відчуття у горлі.
- Морозиво, сорбет чудово знеболює, заспокоює і знімає першіння у роздратованому горлі.
- Вдихання ароматів ехінацеї, м’яти, евкаліпту, лаванди, ментолу не позбавить закладеності носа, але і не нашкодить, внесе певне різноманіття у процес лікування.
- Змащування носика вазеліном – це не про лікування, а про зняття у делікатній ділянці ніздрів неприємних відчуттів: почервоніння та сухості.
«Золотий стандарт» лікування ГРВІ, що влаштує і батьків, і дітей
Обираючи народні методи, варто зважати на вік та стан дитини. Але якщо захворів малюк до року, то перераховані вище засоби просто безсилі. Щоб допомогти дитині будь-якого віку впоратися з ГРВІ, лікар призначить засіб, що прицільно діятиме на причину хвороби – вірус. Такий препарат також має бути нетоксичним. Цим вимогам повністю відповідає дитячий сироп «Флавовір». Створений на основі флавоноїдів – рослинні сполуки, що пригнічують розмноження в організмі вірусів. Засіб не містить хімічних речовин, здатних викликати алергічні реакції.
Читайте також: Що таке флавоноїди і як вони впливають на віруси?
Цей дитячий противірусний сироп має приємний смак, зручне дозування та дозволений малюкам від народження. Тривалість прийому, кратність вживання та дозування чітко прописані в інструкції. За твердженням лікарів-інфекціоністів, важливою умовою успішного лікування ГРВІ є прийом противірусного препарату одразу, в перші години появи симптомів захворювання, тому важливо одразу звертатися до лікаря.
Якими народними способами не варто лікувати ГРВІ у дітей?
Частина нижче перерахованих способів або взагалі ніяк не вплине на стан дитини, або може навіть зашкодити: призведе до фізичних і моральних страждань. Тому не варто:
- Дихати над гарячою картоплею – на вірус це ніяк не вплине.
- Готувати і змушувати пити сік редьки – гастрономічна екзекуція з недоведеною дією проти кашлю.
- Їсти цибулю і часник – марна справа, більшість дітей не любить їхній різкий смак і запах. Плюс вони можуть подразнити слизову і викликати неприємні відчуття у шлунку дитини.
- Робити компреси з оцтом, горілкою, жиром – від кашлю і для прогрівання це не ефективно. Може викликати опіки та отруєння (оцет і алкоголь здатні всмоктуватися у шкіру).
- Полоскати горло сольовим розчином – не зніме неприємні відчуття.
- Годувати лимоном як джерелом вітаміну С – під час хвороби споживання надмірної кількості вітаміну не має сенсу. Буде зворотний ефект: пошкодження зубної емалі та можлива алергія на цитрус.
- Ставити гірчичники чи носити шкарпетки з гірчицею – небезпечно, оскільки може підвищувати температуру тіла, викликати опіки, подразнення шкіри, а ефірна олія гірчичного порошку спровокувати алергічну реакцію чи бронхоспазм.
- Малювати сітку з йоду – дієво, щоб розважити дитину, на перебіг ГРВІ абсолютно не впливає.
- Давати незнайомі (нові) дитині продукти: ехінацею, імбир, калину, бузину, комплекси вітамінів чи БАДи – ці новинки навряд чи прискорять одужання від ГРВІ, але точно викличуть неприємні відчуття (печію, розлади травлення, алергічну реакцію).
На ГРВІ та застуди діти хворіють декілька разів на рік. Допомогти дитині легше перенести захворювання та покращити самопочуття може комплексний підхід із застосуванням безпечних і корисних народних способів лікування та перевірених надійних препаратів, зокрема, дитячих противірусних. Цілком можливо, що народні засоби підсилюють дію медичних препаратів. Проте повністю покладатися на них не варто.