Весняний авітаміноз у дітей: на що варто звернути увагу | Smart mama
+380 63 711 58 66

Весняний авітаміноз у дітей: на що варто звернути увагу

Холодна пора року добігає кінця, а з нею і сезон простудних захворювань. Для багатьох батьків це привід полегшено зітхнути і трохи розслабитися. Однак варто лише втратити пильність, як у дитини знову підвищена температура, нежить та інші застудні симптоми. Звідки беруться весняні захворювання і які ще проблеми зі здоров’ям дитини можуть виникати в цю пору року – розглянемо в статті.

 

Насамперед, потрібно пам’ятати, що віруси ГРВІ навесні нікуди не зникають, вони так само циркулюють серед людей, тому діти дуже легко можуть підхопити застуду. Тим більше, що імунітет дитини ослаблений після низки перенесених вірусних захворювань. Окрім того, додаються характерні для міжсезоння часті температурні перепади, які не завжди дозволяють правильно спрогнозувати погоду й одягти дитину відповідно. Тому така висока ймовірність переохолодження. А виснаженому за зиму організму важко впоратися із всюдисущими вірусами.

 

Читайте також: Covid-19. Карантин не скасовує планової вакцинації

 

До цього додається типовий для весни авітаміноз. Саме поняття авітамінозу в даному контексті не зовсім коректне, тому що характеризує стан повної відсутності якогось вітаміну, що буває вкрай рідко й тільки при важких захворюваннях. Мова йде про гіповітаміноз, коли вміст вітамінів знижений або вони швидко витрачаються на потреби організму, а ті, що надходять із продуктами харчування не можуть покрити різницю. Найбільш чутливі до браку вітамінів діти, тому що, по-перше, їхній організм швидко росте, на це потрібна енергія й будівельні матеріали, і без вітамінів тут ніяк. По-друге, для нормальної роботи внутрішніх органів і систем вітаміни теж украй необхідні. Не може без них обійтися й імунна система, що захищає здоров’я людини. Стає очевидним, якщо взимку наш організм якось тримався на літньо-осінніх запасах вітамінів, те ближче до кінця зими вони вичерпалися. На початку весни ще немає свіжих овочів, фруктів і зелені, щоб заповнити дефіцит, а в тепличних і заморських вміст вітамінів мізерний.

 

Які віруси прокидаються весною і як це відбивається на самопочутті малюка

Стан «весняного авітамінозу» неприємний тим, що в цей період дитячий організм стає дуже вразливим до вірусних агресорів не тільки великого сімейства ГРВІ, але й дрімаючих у самому організмі. До останніх відносять віруси герпеса, які людина частіше підхоплює в дитячому віці та які перебувають під неухильним контролем імунної системи. Найменші зміни опірності організму приводять до ослаблення стримуючих механізмів, і цим чудово користуються віруси герпеса та нагадують про себе. Крім того, дитина в цей період стає більш чутливою до всіх збудників захворювань. Батькам варто пам’ятати про це.

 

За якими проявами батьки можуть запідозрити негаразди?

Зазвичай дефіцит будь-якого вітаміну не виникає ізольовано, найчастіше не вистачає декількох вітамінів,  а іноді й мікроелементів. Це вносить дисбаланс у роботу нервової системи, яка енергетично залежна і швидко виснажується. Тому прояви дефіциту вітамінів у дитячому організмі переважно будуть пов’язані з енергетичною недостатністю. Наприклад, ще вчорашня гіперактивна дитина замість того, щоб бігати, сьогодні спокійно грається цілий день, швидко стомлюється, стає дратівливою і плаксивою, погано спить. Нагодувати таку дитину батькам буває дуже складно. Через те, що дитина не висипається, дитячі капризи стають нормою для родини. З’являються й інші, типові для браку вітамінів в організмі, симптоми, наприклад, лущення шкіри на долоньках при недостачі вітамінів групи В.

 

Корисні поради батькам, що робити в такій ситуації

Важливо розуміти, що віруси циркулюють навколо нас цілий рік, і крім сезонних простудних захворювань є безліч інших, не менш серйозних для зростаючого організму, вірусів. Знижений імунітет дає старт для активації багатьох вірусів, що живуть у нашому організмі. Тому стан здоров’я дитини вимагає не меншої уваги навесні. Якщо самопочуття дитини викликає занепокоєння у батьків, варто показатися лікареві. Можливо вдалося піймати застуду або з’явилися герпетичні прояви, із чим легко впоратися за допомогою прямих противірусних препаратів.

Якщо в дитини є ознаки дефіциту вітамінів або її поведінка раптово змінилася, вона стала примхливою і дратівливою, то потрібно також звернутися за консультацією до фахівця, щоб розібратися в ситуації. За рекомендацією лікаря варто відкоригувати дитячий раціон харчування, доповнити його продуктами, що містять вітаміни й мікроелементи, яких потребує зростаючий організм. Якщо цього недостатньо або дієтою впоратися із проблемою не вдається, може знадобитися консультація дитячого гастроентеролога, щоб виключити наявність станів, при яких вітаміни погано засвоюються в організмі дитини, наприклад, глисти. Якщо все гаразд, то можуть знадобитися вітамінні комплекси, які порекомендує лікар.

 

Читайте також: Гострий бронхіоліт у малюків: що треба знати

 

Варто налагодити або відкоригувати режим сну і активності. Маленький організм звикає засинати й просинатися в один і той самий час. Батькам у такому випадку буде простіше визначити, наскільки дитина змогла відпочити під час сну. Режим дня врівноважує процеси збудження й гальмування в нервовій системі, що сприятливо позначається на поведінці та розвитку дитини, а також емоційній атмосфері в родині.

Намагайтеся більше часу проводити на свіжому повітрі, адже з першими сонячними променями дитина отримує вітамін D, необхідний для нормального формування кісткової системи. Навіть примхливу дитину можна зацікавити грою або спостереженням за природою, що прокидається. При перших ознаках утоми малюка повертайтеся додому й запропонуєте йому побавитись у спокійні ігри.

Отож, щоб перші весняні дні не затьмарювалися черговим захворюванням дитини, потрібно уважно ставитися до її самопочуття, при перших відхиленнях вживати заходів і звертатися до лікаря.

Галина Бут, сімейний лікар

Більше корисних статей читайте на сайті

 

 

Залишити відповідь