Дитина погано їсть. Поганий апетит у дитини у різному віці | Smart Mama 2024

Дитина погано їсть: причини і що робити

Відсутність апетиту у дитини – це не тільки головна причина занепокоєння всіх бабусь світу, а й стан, який може бути викликаний деякими захворюваннями або особливостями розвитку. Якщо у малюка   поганий апетит майже щодня, необхідно звернути увагу на поведінку і загальний стан здоров’я дитини.

Окрім рідкісних неврологічних відхилень, які зазвичай проявляються у перший рік життя, втрата апетиту у дітей трапляється у будь-якому віці. Іноді можна спостерігати вибірковий апетит, який слід чітко відрізняти від харчових звичок.

Основні причини, чому діти не хочуть їсти

Апетит і гормони

Діти ростуть непропорційно, виглядає це практично як «то в ширину, то в висоту». Іноді під впливом гормонів росту дитина може посилено «об’їдатися», а потім цей період проходить, що частіше і викликає побоювання батьків. Якщо ріст і вага дитини вписується в норми педіатрів щодо її віку, про таку втрату апетиту не варто хвилюватися. Примусове харчування може  позначитися на гормональному фоні і привести до проблем з органами шлунково-кишкового тракту.

Дитина хвора

Зниження апетиту під час хвороби, особливо, якщо це супроводжується підвищенням температури тіла, нормальне явище, навіть коли дитина не їсть цілий день. Іноді, дитина зовні виглядає здоровою, але втрата апетиту стає регулярною і чергується з періодами переїдання. Тоді можна запідозрити наявність паразитів. Особливо, якщо дитина хоче солодке, гризе нігті, скрипить зубами і часто покашлює. Якщо антигельмінтні препарати не допомогли, а до симптомів додається нудота і болі в животі, потрібно провести більш ретельне обстеження органів шлунково-кишкового тракту. Можливо, у дитини напад панкреатиту або гастриту.

Невитрачена енергія

Це найочевидніша причина, якщо дитина фізично здорова. Однак багато батьків скаржаться, що їхні діти-спортсмени їдять все одно погано! Причин цьому може бути декілька, починаючи з тієї, що батьки помиляються. Як правило, діти переймають харчові звички батьків, але іноді різниця в конституції тіла і рівні гормонів у дітей і батьків буває значною.

Читайте також: ДЕКІЛЬКА ПОРАД, ЩОБ ГРВІ У ДИТИНИ ПРОЙШЛО БЕЗ УСКЛАДНЕНЬ

У такому випадку – дивіться пункт перший: якщо дитина росте і здорова, забудьте про те, що вона буде їсти більше. Іноді дається взнаки те, що батьки неправильно організовують харчування щодо фізичної активності. Припустимо, поїсти перед тренуванням означає знизити активність дитини і отримати втому після занять. Принцип «співаєш, і підемо гуляти» теж неправильний. А ось «гуляємо 4 години, а потім обідаємо» кардинально  змінить апетит.

Вибірковий апетит

Найчастіше вибірковість у їжі спостерігається у дітей до року. Іноді батькам здається, що дитина не хоче їсти взагалі нічого, крім однієї улюбленої каші. Для батьків важливо не здаватися, але і не тиснути. Організм дитини практично сам підказує їй, що їсти. Наприклад, дитина хоче молочну кашу, а не м’ясо, оскільки їй поки не вистачає ферментів для його розщеплення.

Читайте також: ПАРАГРИП У ДІТЕЙ: ЩО МАЄ НАСТОРОЖИТИ БАТЬКІВ?

При цьому пропонувати новий продукт можна і 10 і навіть 20 разів (з тривалими перервами, щоб не спровокувати негативну реакцію або навіть невроз). Якщо дитина все ж відмовляється від якихось продуктів – змиріться. Можливо, вона почне їх їсти в зрілому віці, а можливо, ніколи.

Харчові звички

Погані харчові звички формують навіть дуже хороші батьки. Більшість сосисок, ковбас та інших «готових» продуктів містять глутамат натрію – підсилювач смаку, який змушує хотіти ще і ще один шматочок. Два-три бутерброди перед обідом геть і надовго відіб’ють будь-який апетит, а корисною цю їжу назвати не можна. Деякі діти не звикли їсти молочні продукти без підсолоджувачів – варення і згущеного молока.

Читайте також: КОВІДНІ ПАЛЬЦІ: ОСОБЛИВОСТІ ШКІРНИХ ПРОЯВІВ COVID-19 У ДІТЕЙ

Вам потрібно розуміти, що ви пропонуєте дитині досить калорійну, але не завжди корисну їжу, якої вона не з’їсть багато, але і вітамінів від цього не отримає. Повернення до здорової їжі буде непростим. Потрібно повністю відмовитися від перекусів, обмежити готові продукти і встановити розклад – прийом їжі в один і той же час покращує травлення.

Занадто солодко

Дитині можна і потрібно давати солодощі, адже це джерело енергії. Але варто пам’ятати, що це ще й дуже калорійна їжа, яка дає сильне навантаження на підшлункову залозу у дітей і може швидко привести до хронічних захворювань і порушення обміну речовин. Слід пам’ятати старе правило: не давати солодощі до основного прийому їжі, і в принципі краще не їсти солодощі кожен день, якщо це не фрукти. Дитина, яка щодня споживає цукерки, печиво, зефір і мармелад, не матиме здоровий апетит, а тільки хвору підшлункову.

Читайте також: Небезпечні хвороби, якими можна заразитися в басейні

Без супу і без м’яса

Дуже часто порушенням харчування вважають відмову дитини від рідкої їжі або небажання їсти якісь конкретні продукти, наприклад м’ясо.  Відмова  сприймається як порушення апетиту. Але варто пам’ятати, що суп – не основна і навіть не найкорисніша їжа. У багатьох країнах його їдять тільки під час хвороби (наприклад, курячий бульйон). Іноді у дитини буває тимчасова непереносимість білків, що не викликає апетит  до м’ясних продуктів.

З цього приводу теж не варто переживати, адже для здорового раціону потрібно тільки 20-30% білкової їжі (решта – вуглеводи і жири). Дитина може отримувати білок з молочних продуктів або бобових. Не лінуйтеся спробувати і нові продукти, і способи приготування. Наприклад, дитина може недолюблювати м’ясо через те, що йому пропонують суху і пісну грудинку. Експерименти з їжею в даному випадку не завадять.

Емоційні причини

Враховувати настрій дитини щодня досить складно, але, на жаль, саме він часто впливає на апетит. Потрібно зрозуміти особливості темпераменту і характеру своєї дитини, наприклад те, скільки часу їй потрібно після сну або прогулянки, щоб почати їсти. Іноді тиск і погрози це   фундамент для розвитку неврозу і негативного ставлення до їжі взагалі. Навіть маленькі діти бувають занадто вперті, щоб не їсти, коли їх змушують.

Ще одна особливість – малюк занадто ледачий, щоб жувати, їсти самостійно тощо. Такий флегматичний характер теж підштовхує до відмови від їжі навіть голодної дитини. Єдина можливість виграти в обох випадках: прибрати як стимули, так і погрози і привчити дитину до самостійності. Найцікавіший варіант – залучати малечу до готування страв змалечку. Дитина навряд чи відмовиться від особисто приготованої і красиво поданої їжі, незважаючи на всі перепади настрою.

Олена Алексєєва