ГРВІ та інфекції сечовивідних шляхів у дітей | Smart Mama 2024

ГРВІ та інфекції сечовивідних шляхів у дітей

У дитини напередодні підвищилася температура тіла, вона млява і відмовляється від годування, на наступний день мама відправляється з нею до лікаря, який призначає обстеження, що показує зміни в сечі, які лікар називає інфекцією сечовивідних шляхів.

Звідки взялося це захворювання, адже сама мама передбачала у дитини ГРВІ?  Що це за захворювання, чому проявляється схожими на застуду симптомами і чи можуть віруси, що вражають респіраторний тракт, впливати на розвиток інфекцій сечовивідних шляхів – обговоримо в статті.

У ранньому дитячому віці основними конкурентами вірусним ураженням дихальних шляхів є інфекції сечових шляхів. Багато в чому це пов’язано з незрілістю імунної системи, яка у дітей до року проходить через два критичних періоду, під час яких зростає сприйнятливість до всіх інфекційних агентів, а виникаючі запальні процеси не обмежуються виключно дихальними шляхами. Мають значення і анатомічні особливості сечовидільної системи в дитячому віці.

Віруси у формуванні інфекції сечовивідних шляхів

Сьогодні їм відводиться роль пособників в бактеріальної колонізації сечовивідних шляхів. Гостра респіраторна вірусна інфекція, частіше грип, аденовірусна і ентеровірусна інфекції, завжди кір, можуть викликати запалення слизових оболонок не тільки дихальної системи, але й призводити до пошкодження сечового епітелію, зниження місцевих захисних механізмів, що полегшує поширення бактерій по різних відділах сечовивідних шляхів.

Читайте також: Відпочинок з дитиною: що треба знати про акліматизацію

Якщо до цього додати вплив додаткових чинників, то у дитини може розвинутися інфекція сечовивідних шляхів, яку лікарі визначають як стан надмірного росту бактерій і відповідно цьому запальної реакції з боку сечовивідних шляхів у вигляді появи лейкоцитів в сечі.

Причини інфікування сечовивідних шляхів у дітей

Це такі захворювання, як аномалії розвитку сечовидільної системи, а також глистні інвазії та енурез. На ймовірність розвитку інфекцій сечовивідних шляхів впливає і вигодовування дитини, недотримання питного режиму. Неправильний догляд за маленькою дитиною, правильне підмивання – дівчаток потрібно підмивати в напрямку спереду назад (від статевих органів до анусу) щоб не занести інфекцію з фекаліями в статеві органи, недотримання правил особистої гігієни дитини (несвоєчасна зміна забрудненого підгузка), часті закрепи також сприяють інфікуванню сечовивідних шляхів.

Тому інфекції сечовивідних шляхів найбільш часто виникають у дітей раннього віку, а пік захворюваності збігається з періодом привчання до горщика. Надалі дівчатка хворіють частіше, ніж хлопчики, що пов’язують з анатомічними особливостями органів сечовиділення.

Інфекція сечовивідних шляхів на тлі ГРВІ може залишатися непомітною

Всьому виною загальні симптоми, які не дозволяють відразу відрізнити інфекції дихальних і сечовивідних шляхів. Крім того, малюк може бути млявим, відмовлятися від годування, можуть виникати відрижки і навіть блювання. Практично нереально розмежувати температурну реакцію на вірус ГРВІ або активований в сечовивідних шляхах хвороботворний мікроорганізм, так як вона є універсальною реакцією на чужорідний агент.

Читайте також: П’ять основних симптомів теплового удару у дитини

Здавалося б, їх можна відрізнити за наявністю катаральних проявів: якщо дитина кашляє, сопливить і дихає ротом – це ГРВІ, якщо немає – значить, щось інше. Однак таке розрізнення може бути реалізовано не завжди, оскільки нерідко катаральний синдром, особливо при грипі, може запізнюватися.

Крім підвищення температури тіла мама може звернути увагу на наявність таких симптомів у дитини, як занепокоєння під час сечовипускання, почервоніння зони статевих органів у дівчаток і в ділянці крайньої плоті у хлопчиків. Дитина часто мочиться невеликими порціями сечі.

Діти дошкільного віку вже можуть поскаржитися на біль в животі, який локалізується в проекції сечового міхура (тобто над лобком). Батьки помічають, що дитина часто відвідує туалет, а іноді не встигає до нього добігти. Під час сечовипускання або відразу після нього вона відчуває печіння.

Інфекція сечовивідних шляхів потребує лікування

Важливо знати, що інфекція сечовивідних шляхів є збірним діагнозом і в подальшому після проведення більш ретельного обстеження його замінюють на запалення нирок (пієлонефрит), сечового міхура (цистит) і сечовипускального каналу (уретрит). При запізнілому виявленні, так само як і несвоєчасному лікуванні вони переходять в хронічну форму, періодично проявляючи себе повторними загостреннями (рецидивами). Часті рецидиви стають причиною погіршення адаптації дитини в дитячому колективі, не кажучи вже про вплив на його самооцінку і подальше життя.

Читайте також: ВАКЦИНАЦІЯ ДІТЕЙ. ЧИ ВАРТО РОБИТИ ЩЕПЛЕННЯ

Тому зусилля батьків в першу чергу повинні бути спрямовані на запобігання розвитку інфекції сечовивідних шляхів і без звернення до лікаря з приводу виниклих симптомів захворювання. Якщо причиною нездужання  респіраторне вірусне захворювання, лікар може призначити противірусні препарати прямої дії, наприклад сироп Флавовір. Він містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, що блокує вірусне розмноження, знизивши ризик потрапляння в сечовивідні шляхи. Таким чином, у хвороботворних бактерій буде менше можливостей для колонізації сечовивідних шляхів і формування в них запалення.

Раціон харчування дитини

Не менш важливим є приведення раціону харчування дитини до вікових норм. У ньому не повинно бути гострих, солоних і копчених продуктів, а популярний у сучасних батьків маленьких дітей фаст-фуд і сухоїдіння повинні перейти з розряду модних у шкідливі звички. Меню повинно включати свіжі овочі й фрукти, кисломолочні продукти. Не меншу увагу варто приділяти і питному режиму: вживання напоїв, що містять барвники, ароматизатори та інші «смачні» консерванти необхідно виключити або звести до мінімуму, вважаючи за краще натуральні соки, компоти, неміцний чай.

Правила особистої гігієни

Батькам важливо навчати дітей з ранніх років правилам особистої гігієни і самим стежити за тим, щоб у дитини була суха та чиста спідня білизна з натуральних тканин, гігієнічні процедури проводилися щодня, не було довгих перерв між відвідинами туалету. У дітей грудного віку необхідно часто міняти підгузки. Важливим також є лікування закрепів у дітей, а також глистних інвазій.

Таким чином, крім ГРВІ в дитячому віці не менш поширеними захворюваннями є інфекції сечовивідних шляхів. При всій неочевидності взаємозв’язку цих двох станів в їх розвитку є багато спільного, зокрема вплив вірусних агентів. Тому своєчасне противірусне  лікування призначеним лікарем допоможе знизити ймовірність розвитку пов’язаних з вірусом змін в сечових шляхах дитини.

Ольга Задорожна, педіатр