На які вірусні захворювання частіше хворіють діти | Smart Mama 2024

На які вірусні захворювання частіше хворіють діти

Вірусів, що викликають застудні захворювання, величезна кількість. Деякі з них на перший погляд нешкідливі, а викликані ними захворювання не мають важких наслідків. Однак так буває не завжди і не у всіх.

ГРВІ у дітей до 5 років

В окрему категорію відносять розвиток ГРВІ у дітей до 5 років. Це пов’язано з тим, що дитячі застуди мають свої особливості, зумовлені як недостатньо розвиненою імунною системою, яка в цей період життя в більшій мірі знайомиться зі збудниками захворювань і тільки вчиться захищатися від них, так і з властивостями самого дитячого організму, який активно росте і розвивається.

Читайте також: Антибіотики при ГРВІ та грипі: чи ефективні вони

До застудних захворювань особливо схильні малюки. Це пов’язано з тим, що до кінця першого року життя йдуть материнські антитіла, які дитина отримувала при грудному вигодовуванні. Ситуація може обтяжувати наявністю у дитини таких станів, як недоношеність або низька вага при народженні, внутрішньоутробне інфікування, наявність вроджених вад розвитку, наприклад, бронхолегеневої дисплазії і спадкових захворювань, які здатні змінювати перебіг застуди і призводити до появи нехарактерних симптомів. Тому діти цього вікового періоду відносять до групи ризику з несприятливого перебігу ГРВІ.

У зв’язку з цим багато вірусів ГРВІ, відносно нешкідливі для організму дорослого, для дитини можуть становити небезпеку. Які це віруси і як часто на захворювання, що викликані ними, хворіють наші діти, розглянемо в цій статті.

ГРВІ у дітей залежно від віку

На підставі усереднених статистичних даних, немовлята у віці від 0 до 6 місяців частіше хворіють на риновірусну і респіраторно-синцитіальну інфекції. У дітей у віці до 5 років причинами ГРВІ в основному є респіраторно-синцитіальний вірус, віруси парагрипу та грипу A і B, а також метапневмовірус. При цьому, аденовірус, вірус грипу і ентеровірус найбільш поширені серед дітей у віці від 24 до 60 місяців.

Після 5 років, якщо дитина відвідує дитячий заклад, прояви ГРВІ стають схожими на застуди у дітей старшого віку і дорослих.

Які  віруси ГРВІ  викликають захворювання у дітей

Основними вірусами, зараження якими особливо несприятливо в дитячому віці, є віруси грипу і парагрипу, аденовірус та респіраторно-синцитіальний вірус. Грип у дітей відрізняється важким перебігом. При цьому захворюванні на перший план виходять симптоми інтоксикації організму (млявість, загальмованість, відмова від їжі) при незначно виражених інших характерних симптомів: нежить і кашель, – які можуть бути відсутніми в перші дні захворювання. Спочатку важкий стан малюка може обтяжувати приєднанням бактерій і розвитком ускладнень.

Парагрип

Парагрип також є однією з інфекцій з типовими дитячими проявами. У молодшому дитячому віці вірус парагрипу є провідною причиною розвитку несправжнього крупу, який проявляється появою переважно в нічний час порушень дихання: дитина задихається на вдиху, шумно дихає, при цьому температура тіла підвищена незначно. З інших симптомів дитини можуть турбувати гавкаючий кашель, осиплість голосу.

Читайте також: Вагітність і грип: чим небезпечний вірус і на яких термінах варто поберегтися

Риновірус

Риновіруси, які викликають банальний нежить у дітей старшого віку і дорослих, у малюків може бути причиною ангін, вушних інфекцій і синуситів. Він також може викликати пневмонію і бронхіоліт, особливо при наявності у дитини обтяжливих факторів.

Респіраторно-синцитіальний вірус

Найбільш частою причиною розвитку бронхіоліту у немовлят є респіраторно-синцитіальний вірус. Бронхіоліт – це запалення найдрібніших бронхів, є характерним для дитячого віку станом з піком захворюваності в 2-6 місяців, що лікарі пов’язують з нерозвиненими, а значить уразливими дихальними шляхами, і несформованим імунним захистом. Крім того, цей вірус є частою причиною розвитку запалення легенів в ранньому дитячому віці.

Як уберегти дитину від вірусів ГРВІ

Все, про що слід пам’ятати батькам, це те, що маленькі діти украй сприйнятливі до будь-яких вірусів, оскільки власного імунітету поки недостатньо. Тому кожен вірус сприймається як новий, а для вироблення захисту проти нього дитячому організму потрібен час (14 – 21 день). За цей проміжок часу вірус встигає не тільки оселиться в дихальних шляхах, що є типовим для всіх вірусів ГРВІ, а й поширитися далі по ним, що призводить до швидкого ураження нижніх відділів дихальних шляхів і легенів і обтяження перебігу захворювання, що характерно для дитячого віку. При цьому стан дитини може погіршуватися прямо на очах, тому зволікати зі зверненням за медичною допомогою, а вже тим більше займатися самолікуванням небезпечно для здоров’я і життя малюка.

При підтвердженій вірусній причині порушення самопочуття дитини лікар може порекомендувати прямі противірусні препарати, наприклад сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстакт протефлазід. Прийняті з перших днів погіршення стану малюка, вони обмежують здатність вірусів до розмноження і як наслідок до подальшого поширення по організму. Такий підхід дозволить полегшити стан дитини і вбереже її від розвитку ускладнень, при яких без антибіотиків не обійтися. Якщо в сім’ї є старша дитина, який стала джерелом вірусу для малюка, їй теж необхідні прямі противірусні препарати, щоб вона повторно не заражала вірусом молодшого і не продовжувала у нього хворобу. Краще це питання вирішити з лікарем.

Читайте також: ТОП-5 небезпечних симптомів грипу у дитини

Загалом, маленькі діти до 2-річного віку можуть хворіти на застуду до 8-10 разів протягом року, що набагато більше в порівнянні з дорослими, але є нормальним явищем в цей період. При цьому в родині, де є старші діти, які відвідують дитячий садок і школу, молодші хворіють на застуду набагато частіше. У міру дорослішання, коли дитина «перезнайомитися» з вірусами, вона стане несприйнятливим до більшості з них.

Тому, якщо дитина часто хворіє на застудні захворювання, це не є ознакою слабкої імунної системи. Це просто означає, що вона на даний момент контактує з безліччю вірусів, з якими зіткнулася в дитячому колективі або їх принесли старші діти.

Особливості імунної системи дитини

Існують природні вікові особливості імунної системи дитини, імунна система починає повністю функціонувати тільки до 18-20 років. Потім до 40 років вона функціонує повноцінно і ефективно і інлюція її відбуватися після 40 років і до старості. Тому імунна система дітей і людей похилого віку за своїми функціональними параметрами дуже схожі. Часто хворіючі діти – це ті діти, які хворіють 4-5 разів ГРВІ або грипом протягом року. На дітей, які хворіють 8 і більше разів потрібно звернути особливу увагу (додатково обстежити і пролікувати), провести діагностику наявності гельмінтів – швидше за все вони є, особливо якщо в сім’ї є ще діти і тварини.

Галина Бут, сімейний лікар