Протягом липня в Україні було зареєстровано понад 12 тисяч випадків COVID-19 – у 6 разів більше, ніж у червні, коли кількість хворих складала лише понад 2 тисячі.
За даними МОЗ, лідером із захворюваності є Київ, далі йдуть західні регіони – Львівська та Івано-Франківська області. Як повідомив у коментарі «Укрінформу» головний державний санітарний лікар Ігор Кузін, за останні два тижні в країні було виявлено п’ять випадків нового субваріанту коронавірусу, відомого як FLiRT.
«Три — у Києві, один випадок у Житомирській області та один летальний випадок у Івано-Франківській області», – сказав Кузін.
Загалом, за його словами, наразі в Україні циркулює 10 штамів коронавірусу: всі вони є різними субваріантами штаму Omicron.
Чи чекає на Україну новий локдаун?
Утім, незважаючи на зростання кількості хворих на ковід, Міністерство охорони здоров’я поки що не планує запроваджувати карантин. За словами Кузіна, нинішні показники захворюваності не потребують введення протиепідемічних заходів.
«В Україні ми бачимо, що за останній місяць зросла кількість захворювань, українці стали хворіти у три рази більше, але по абсолютній кількості пацієнтів це відносно невеликі кількості, які зараз не дають підстав для запровадження обмежувальних заходів», – сказав він.
Новий субваріант: симптоми та ризики
Штам FLiRT, який призвів до смерті пацієнта на Івано-Франківщині, був уперше зафіксований вченими у березні 2024 року. У порівнянні з іншими субваріантами COVID-19 він швидше поширюється та гірше формує імунну відповідь, що може призвести до повторного захворювання.
Як зазначає Ігор Кузін, найнебезпечнішим FLiRT є для людей похилого віку, людей з супутніми неінфекційними захворюваннями, а також для тих, хто не отримав повного курсу щеплення.
Читайте також: Чим лікуватися при симптомах застуди?
«По клінічній картині поки немає інформації, що він (FLiRT – ред.) протікає або надто небезпечно, або викликає важкі ускладнення. Станом на сьогодні симптоми залишаються такі самі, єдиною характеристикою на початку захворювання є значне підвищення температури, яка важко збивається. Але випадки частіше проходять без пневмонії», – пояснив головний санлікар.
Як вберегтися від нових та старих штамів?
Ігор Кузін наголошує, що наразі в країні є в наявності понад 400 тисяч доз омікрон-специфічної вакцини, яка, за його словами, також є ефективною проти штаму FLiRT. Крім того, Україна співпрацює з механізмом COVAX – глобальною ініціативою під егідою ЮНІСЕФ, спрямованою на наданням рівного доступу до антикоронавірусних вакцин для країн усього світу.
«У межах цієї співпраці Україна має доступ до вакцини, вона поставляється нам на безкоштовній основі, відповідно до замовлення держави. У випадку, якщо ми будемо відчувати дефіцит або швидке використання вакцини, Україна може замовити додаткові партії у необхідній кількості», – пообіцяв Кузін.
Якщо захворів на ковід?
У випадку, якщо ви таки захворіли на коронавірус, варто пам’ятати, що лікування потрібно починати негайно – це полегшить перебіг хвороби, запобігатиме появі ускладнень і зменшить ризик інфікування для вашого оточення. Тому одразу зверніться до лікаря.
Читайте також: Що таке 3CL протеаза та її роль у боротьбі з COVID-19?
Лікар може призначити препарати для специфічної і неспецифічної профілактики і лікування гострих вірусних захворювань, до яких входить і COVID-19.
Серед таких препаратів важливо звернути увагу на:
- Наявність у діючої речовини кількох механізмів противірусної дії.
- Широкий спектр противірусної дії: препарат має бути активним до різних вірусів (грипу та COVID), пригнічуючи розмноження РНК і ДНК-вмісних вірусів.
- Мінімум шкоди та побічних впливів. Препарат має бути безпечним для тривалого застосування усіма членами родини, включаючи найменш захищені групи – дітей і вагітних.
Ці три основних критерії вибору мають бути описані в інструкції, тож слід уважно її читати.
Треба звертати увагу також на інформацію про те, чи не викликає імунотропна дія препарату рефрактерності (гіпореактивності і виснаження) імунної системи. Виробники часто не наводять в інструкціях даних про цей важливий параметр. Це може означати, що лікарський засіб не вивчений щодо реакції на нього імунної системи, що несе для пацієнта невиправданий ризик отримати параліч своєї імунної системи. Що може призвести до тяжкого перебігу захворювання або летального результату!
Такого ризику позбавлені противірусні препарати прямої дії – при тривалому застосуванні вони не викликають рефрактерності імунної системи, а сприяють підтримці рівня інтерферонів, достатнього для адекватної імунної відповіді організму на інфекційний збудник.
Читайте також: Хворіють переважно діти: в Індії спалахнув смертельний вірус
Зокрема, в Україні відома лінійка противірусних препаратів на основі флавоноїдів. Вони, як відомо, захищають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету. Діюча речовина таких препаратів має кілька противірусних механізмів дії, ефективних при грипі та інших ГРВІ (у тому числі і SARS-CoV2), як за появи перших симптомів захворювання, так і в період його розвитку, а також у разі підвищеного ризику чи контакту з хворим на ГРВІ або грип.
Тому такі засоби є must have для домашньої аптечки.
Як укріпити імунітет перед новою потенційною загрозою?
Враховуючи велику кількість можливих патогенів респіраторних захворювань, необхідно застосовувати неспецифічні методи боротьби, що стимулюють внутрішні механізми природного імунного захисту організму людини. А саме препарати для лікування і профілактики ГРВІ (зокрема COVID-19) та грипу на рослинній основі. Вони безпечні та підходять для тривалого застосування. Рослинні компоненти є джерелом флавоноїдів – сполук, що здатні пригнічувати реплікацію ДНК- та РНК-вірусів грипу, гострих респіраторних інфекцій, зокрема і SARS-CoV2.
Якщо дитина захворіла на COVID-19?
Важливий критерій вибору препаратів для дітей – є безпечність. За перших ознак респіраторного захворювання у дитини лікар може призначити сироп Флавовір. Флавоноїди, на основі яких сироп Флавовір, можуть пригнічувати активність різних вірусів, зокрема й штамів COVID-19, що зазначено в інструкції. Прийом Флавовіру за перших симптомів респіраторної інфекції (грип, COVID-19, чи інші ГРВІ) буде сприяти зменшенню інтоксикації і пришвидшенню одужання, адже не дасть змогу наростити вірусне навантаження на дитячий організм, тим самим зменшить ризик виникнення ускладнень від вірусної інфекції.
Читайте також: Вірус повернувся: у столиці – нова хвиля COVID-19
Важливо не займатися самолікуванням, особливо якщо йдеться про дитячий організм. За перших симптомів нездужання звертатись до лікаря, адже лише він може встановити правильний діагноз та призначити лікування, враховуючи вік дитини та особливості розвитку захворювання.
Фото: freepik