В яких продуктах містяться корисні амінокислоти?

В яких продуктах містяться корисні амінокислоти?

Амінокислоти потрібні організмові для підтримки багатьох процесів життєдіяльності. Насамперед це будівельний матеріал для синтезу всіх білків, утворення деяких гормонів і ферментів. Також амінокислоти необхідні для збереження і збільшення кількості м’язових клітин, метаболізму, функціонування імунної системи та антиоксидантного захисту.

Бувають замінні амінокислоти – вони можуть синтезуватися в організмі, та незамінні – їх потрібно отримувати з їжею. Тому важливо добре знати, в яких продуктах містяться ці сполуки. Система травлення отримує амінокислоти саме з білків. Отже, для поповнення дефіциту амінокислот, слід вживати продукти тваринного походження, а також багату білками рослинну їжу.

Важливі для організму амінокислоти можна знайти у дуже різних продуктах:

Лізин

Лізин бере участь у формуванні колагену – компоненту з’єднувальної тканини. Тому саме він сприяє міцності кровоносних судин, еластичності зв’язок і заживленню ран слизової оболонки.  Лізин також допомагає засвоюватись кальцію і запобігає розвитку остеопорозу. Він має і противірусну дію, зокрема протистоїть вірусу простого герпесу. Деякі дослідження показують, що його дефіцит може призвести до проявлень тривожності, спричиненої стресом. Амінокислота особливо потрібна спортсменам для відновлення після важких тренувань.

Отже, лізин відіграє життєво важливу роль у побудові м’язів, підтримці міцності кісток, відновленні після травм або операцій, а також регулює гормони, антитіла та ферменти. Ця амінокислота повністю проявляє себе за наявності іншої амінокислоти – аргініну. Для отримання цих обох амінокислот разом із їжею, оптимально вживати молочнокислі продукти. Також обидві амінокислоти містяться у горіхах, шоколаді, насінні соняшника та желе. Багато лізину є у червоному м’ясі. Ця амінокислота міститься у всіх видах сиру (найбільше – у пармезані) та більшості м’ясних продуктів і субпродуктів.

Гістидин

Гістидин сприяє росту, утворенню клітин крові та відновленню тканин. Він також допомагає підтримувати спеціальний захисний покрив нервових клітин, який називається мієліновою оболонкою. Організм метаболізує гістидин у гістамін, який має вирішальне значення для імунітету, репродуктивного здоров’я і травлення. Деякі дослідження свідчать, що добавки гістидину можуть знизити ІМТ і резистентність до інсуліну. Амінокислота необхідна для утворення лейкоцитів та еритроцитів.

Отже, дефіцит гістадину може призвести до анемії, також він захищає нервові клітини від усіх можливих подразників.  Для отримання гістадину із продуктів слід вживати усі можливі види сирів, а також бринзу. Багаті гістадином і різні сорти червоної риби та яєчний білок.

Треонін

Ця амінокислота входить до складу майже всіх білків, що існують у природі. Треонін необхідний для здоров’я шкіри і зубів, оскільки входить до складу зубної емалі, колагену і еластину. Він сприяє метаболізму жирів і може бути корисним для людей із розладами травлення, тривогою та депресією. Він також вивільняє оксид азоту в кров, що сприяє розширенню кровоносних судин, тобто запобігає певним захворюванням кровообігу. Також ця речовина стимулює викид інсуліну в організм.

Отже, треонін важливий для підтримки імунітету, печінки, центральної нервової системи, здоров’я шкіри, кісток, волосся і нігтів. Амінокислота міститься у багатьох продуктах. Для поповнення запасу треоніну можна вживати будь-які види м’яса. Багато треоніну в курячому м’ясі, м’яких сирах, грибах, листових овочах, трохи менше – у молоці, яйцях, горіхах і бобових.

Аргінін

Аргінін виконує дві важливі функції: він перетворюється на оксид азоту та допомагає організму будувати білок. Згідно з дослідженнями, він потрібен для:

  • підтримки здоров’я серця;
  • зниження тиску;
  • нарощування м’язів;
  • загоєння ран;
  • поліпшення чоловічої фертильності;
  • регуляції цукру в крові.

Аргінін дуже важливий для підтримки імунної системи – він підвищує здатність організму протистояти бактеріям і вірусам, створює антиоксидантний захист.

Ця амінокислота в невеликих кількостях виробляється у тілі людини, але її також можна отримати з продуктів харчування і харчових добавок. Щоб отримати більше аргініну, слід вживати насіння гарбуза, кунжут, арахіс, бобові та найрізноманітніші види м’яса – яловичину, індичатину та курятину,  а також. Аргінін присутній у деяких видах риби (кета та тунець) і молочних продуктах.

Якщо у людини є хронічні хвороби, цукровий діабет, травми, значні розумові або фізичні навантаження, потреба в аргініні зростає. Тоді можна порадитись із лікарем щодо прийому харчової добавки з аргініном, наприклад Вітаргіну. Цей засіб є джерелом аргініну та бетаїну та може бути рекомендований для нормалізації функціонування серцево-судинної і нервової системи та поліпшення детоксикаційних властивостей печінки. Вітаргін приймають для загального зміцнення організму та при станах, пов’язаних із порушеннями білкового метаболізму. Тобто Вітаргін буде корисний дорослим у періоди стресу, після перенесених травм, перебування на дієтах, при астенії та дітям при ацетонемічному синдромі.

Фенілаланін

Фенілаланін допомагає організму використовувати інші амінокислоти. Наприклад, потрапляючи в організм, він перетворюється на тирозин, необхідний для роботи мозку. Дефіцит фенілаланіну може призвести до поганого набору ваги у немовлят. Його брак також викликає екзему, втому та проблеми з пам’яттю у дорослих.

Потреба у цій амінокислоті зростає, якщо у людини є синдром хронічної втоми, депресія, мігрені, а також у дитячому віці. Багато фенілаланіну міститься у лососі, сардинах, беконі, телятині, печінці та мигдалю. Його також можна знайти у рослинних продуктах – кунжуті, топінамбурі, сої, горохові, квасолі та арахісі. Фенілаланін міститься в штучному підсолоджувачі аспартамі, який входить до складу дієтичних газованих напоїв. Щоправда, вживати такі напої у великих кількостях некорисно через можливе підвищення занепокоєності.