Дитина захворіла і вже декілька днів сидить вдома. Вийти на прогулянку провітритися або дотримуватися постільного режиму – такий вибір часто постає перед батьками. Як діяти в такій ситуації: допомогти і не нашкодити?
Свіже повітря не просто корисне, а життєво необхідне для людського організму. Кисень сприяє розширенню судин у легенях, що допомагає очистити та відновити їхні тканини. Також завдяки збагаченій киснем крові набагато краще працюють внутрішні органи дитини: мозок, серце, шлунок, а також нервова, дихальна, серцево-судинна та інші системи.
Тож при захворюваннях дихальних шляхів організм потребує підкріплення, і киснем, зокрема. Та чи варто виходити подихати свіжим повітрям, якщо у дитини нежить і кашель, викликані ГРВІ, а за вікном осінь або зима?
Чи доцільно йти на прогулянку з хворою дитиною?
Категоричної відповіді немає. По-перше, з цим питанням слід звернутися до педіатра або сімейного лікаря і дотримуватися його порад. А по-друге, батькам самим треба зважати на низку факторів:
Самопочуття
Часто діти переносять хвороби легше, ніж дорослі. Тож якщо дитина має застуду чи ГРВІ, але при цьому жвава, активна і відносно добре себе почуває, то чому б не вийти на свіже повітря? Починати треба з коротких прогулянок, орієнтуючись на самопочуття маленького хворого.
Читайте також: Здорова зима: кілька простих правил, щоб не хворіти
Діагноз
При деяких станах вихід на прогулянку абсолютно небажаний. Наприклад, зимове холодне повітря звужує судини і капіляри, що недопустимо при гарячці. Тобто очікувати ефекту зниження температури тіла у такий спосіб не варто.
Так само і з гайморитом – холодне вуличне повітря може негативно вплинути на пазухи. Особливо, якщо хвороба перебуває в активній, гострій або хронічній фазі. Ну і зовсім недоречно вигулювати дитину, яка млява і слабка. З іншого боку, якщо у дитини вітрянка – гуляти на вулиці можна і треба, головне уникати контакту з іншими людьми, щоб не піддавати їх ризику зараження. Запалення легень, бронхіти, трахеїти, ларингіти, коклюш, круп, обструктивний бронхіт та інші подібні стани потребують прогулянок на свіжому повітрі.
Бажання
Яким би оздоровчим ефектом не характеризувались прогулянки на свіжому повітрі, якщо у дитини немає бажання гуляти – не варто її змушувати. У такому випадку можна регулярно провітрювати кімнату та робити вологе прибирання. А краще зацікавити її чимось, що змусить захотіти вийти на вулицю (вигуляти домашнього улюбленця, купити в кафе какао і випити його на лавці в парку, погодувати пташок, зняти відео для соцмережі – якщо це підліток).
Читайте також:Як працює імунна система під час застуди?
Погодні умови
Якщо на вулиці плюсова температура і вологе повітря (туман, легка мряка або після дощу) – це саме те, що потрібно для дитини, яка має ознаки респіраторної хвороби. Зволожене повітря допомагає позбуватися слизу у носових пазухах, знімає набряк, дає можливість вільно дихати, а також полегшує відкашлювання – чим швидше вийде мокротиння, тим швидше одужає дитина. Вдихання кисню поліпшує регенерацію клітин, пошкоджених вірусами.
Небажаний ефект
Від прогулянки на свіжому повітрі можна отримати як позитивний ефект, так і негативний. Щоб уникнути останнього батькам варто бути уважними:
- уникати занадто активних ігор – втома і фізичне навантаження це не те, що потрібно організму, який бореться з хворобою;
- одяг має відповідати погодним умовам. Це допоможе уникнути переохолодження або перегріву. Тож хвору дитину одягають так само, як і здорову, орієнтуючись на температуру повітря, опади, вітер тощо;
- рясне пиття – не зайвим на прогулянці стане термос з чаєм або іншим теплим напоєм, який любить дитина. Це зігріє, зволожить слизові й підтримає водний баланс організму;
- утриматися від прогулянок у перші дні захворювання. Коли вірусна інфекція атакує організм, треба підтримати його – залишити дитину вдома і лікар може призначити дитячий противірусний препарат Флавовір, який чинить пряму дію на причину хвороби – вірус. Це може прискорити процес одужання, що дасть змогу повернутися до звичного ритму життя;
- не гуляти у людних місцях, наприклад, на дитячому майданчику, коли там є інші діти. Це зумовлено двома моментами: щоб хвора дитина не заразила інших, а також – ослаблений хворобою організм більш сприйнятливий до інфекцій та патогенів, які можуть переносити інші діти.
Отже, правильний підхід до прогулянок на свіжому повітрі допоможе процесам лікування та одужання при застуді, ГРВІ та навіть грипу. Будьте здоровими і регулярно бувайте на свіжому повітрі!