Противірусні препарати для дітей: міф чи порятунок?

Противірусні препарати для дітей: міф чи порятунок?

Малюк не встигнувши як слід побути в садочку після одужання, заходить на чергове коло вірусної інфекції. Як результат такого відчаю – в аптеці купується не той препарат, який порадив лікар. Щоб зайвий раз не напихати дитину противірусним препаратом, його не купують, замінюючи симптоматичними засобами.

Чи справді противірусні препарати не потрібні при ГРВІ, як про це кажуть з екранів телевізорів або сторінок інтернету? Чи все-таки вони корисні? Спробуємо розібратися.

Респіраторних вірусів багато

Сьогодні респіраторних вірусів відомо близько 200 видів, і дитина може зустрітися спочатку з одним вірусом ГРВІ, а потім з іншим, а після видужання не виключено, що і з третім.

Коли нам говорять про те, що в цьому сезоні циркулюватимуть певні штами вірусу грипу, це не означає, що лише вони, і ніякі інші, викликатимуть у людей застуду. З ними за компанію циркулює безліч інших, таких самих заразних, вірусів ГРВІ. Чому про них замовчують?

  • По-перше, найзагрозливішими за ускладненнями сьогодні вважаються віруси грипу, тому до них така пильна увага.
  • По-друге, всі віруси ГРВІ вражають дихальні шляхи людини і викликають схожі симптоми: підвищення температури тіла, кашель, нежить, біль у горлі. Якщо лікар замість того, щоб призначити лікування, візьме аналізи і буде чекати, який вірус покажуть результати, то можливо на 2–3 день стан погіршиться, виникнуть бактеріальні ускладнення і тоді вже потрібно буде з’ясовувати, яка бактерія візьме на себе відповідальність за важкий перебіг захворювання. Таким чином, визначення типу вірусу матиме «історичне» значення.

Завдання щодо лікування ГРВІ значно полегшується тим, що сьогодні є противірусні препарати, які впливають на всіх представників сімейства ГРВІ, прицільно блокуючи ключові білкові молекули-ферменти й не дозволяючи вірусам розмножуватися.

При їх призначенні не потрібно визначати вірус-винуватця захворювання, адже якщо дитина дійсно захворіла на респіраторну вірусну інфекцію, препарат у будья-кому разі заблокує відтворення вірусних копій. Такі властивості має препарат Флавовір.

Мутації вірусів та ускладнення

Ще однією причиною, чому дитині потрібні противірусні препарати при ГРВІ, є здатність вірусів постійно мутувати або «переодягатися». Поставши перед імунною системою в оновленому вигляді, вони нерідко вводять її в оману, адже їй потрібно по-новому синтезувати спеціальні захисні фактори (антитіла). На це потрібен час, за який вірус встигає розвинути бурхливу хвороботворну активність.

Призначення ж противірусного препарату полегшує завдання імунній системі: поки вона зайнята синтезом нових антитіл, ліки разом із неспецифічним відділом імунітету борються з вірусом і не дають йому можливості викликати важке захворювання. В результаті дитина одужує, а імунна система запам’ятовує вірус в оновленому вигляді, щоб наступного разу зустріти його у всеозброєнні.

Третя причина, про яку вже згадувалося – це ускладнення. Оскільки імунна система в дитячому віці поки не сформована, щоб боротися з вірусами на рівних, цим активно користуються бактерії. Тому в дітей на тлі вірусних інфекцій часто виникають бактеріальні ускладнення, і тоді до боротьби з вірусом приєднується боротьба з бактеріями, що збільшує навантаження на імунну систему.

Отже, противірусні препарати, особливо в дитячому віці, безсумнівно допомагають імунітету, який розвивається, в протистоянні з вірусами ГРВІ.

Препарат, що знищує в організмі кожну вірусну частинку, неможливий

Аргументів на користь того, що  противірусні препарати потрібні дітям при ГРВІ, можна навести безліч. Але батькам для себе потрібно визначити, які очікування пов’язуються з противірусними препаратами при ГРВІ:

  • Повне позбавлення від вірусів ГРВІ? Таке в принципі неможливо. Навіть якби людство сьогодні перемогло всі відомі віруси, які викликають гострі респіраторні захворювання, ніхто не дасть гарантії, що завтра не з’являться нові, прийдешні з тваринного або якого-небудь іншого світу.
  • Полегшити перебіг захворювання, а не отримати затяжний перебіг з численними ускладненнями? Цілком вирішуване завдання, з яким можуть впоратися противірусні препарати, що впливають прицільно на вірус, а не ті, які змазують симптоми його діяльності.
  • Не перевантажити імунну систему дитячого організму, якій і так нелегко, коли доводиться боротися з четвертим за рахунком застудним захворюванням? І знову тут знадобляться противірусні препарати, які «візьмуть на себе» пригнічення вірусного розмноження, заблокувавши здатність вірусу нарощувати в короткі терміни чисельність своїх копій. А з меншою кількістю вірусів імунній системі справитися легше.

Таким чином, незважаючи на те, що лікуванням ГРВІ у дітей займається лікар, відповідальність за те, дотримуватися або не дотримуватися його рекомендацій щодо прийому противірусних препаратів цілком і повністю лежить на батьках. У даному разі важливо, щоб батьківські очікування не йшли в розріз зі здоров’ям дитини.

 

Галина Бут, сімейна лікарка