Вірус папіломи людини (ВПЛ) в дитячому віці може викликати найрізноманітніші стани. Найчастіше він проявляє себе появою бородавок на дитячій шкірі, які можуть бути як поодинокими, так і множинними. Але найбільш несприятливим вважається потрапляння вірусу в дихальні шляхи, що може призводити до розвитку рецидивуючого респіраторного папіломатозу.
ВПЛ може роками перебувати в дитячому організмі, поки результати його діяльності стануть настільки очевидні, що змусять батьків звернутися до фахівця. Як тривале перебування ВПЛ відображається на стані захисних сил організму дитини розповіла експерт з питань імунології, вірусології Вікторія Талько, інформує сайт papilloma.
Як ВПЛ проникає в дихальні шляхи дитини?
Така зустріч відбувається під час пологів. Якщо у жінки є папіломатозні ураження статевих шляхів, наприклад, гострокінцеві кондиломи, то кожен другий новонароджений є ВПЛ-інфікованим. У більшої частини дітей в подальшому організм досить швидко справляється з вірусом, однак у кожного десятого ВПЛ виявляється протягом двох років, а іноді потрапляння вірусу в респіраторний тракт дитини може завершитися розвитком рецидивуючого респіраторного папіломатозу. Лікарі сьогодні дійшли висновку, що рецидивуючий респіраторний папіломатоз є проявом вторинного імунодефіциту, на тлі якого частішає захворюваність іншими вірусними інфекціями, які вражають дихальні шляхи дитини. Виходить замкнуте коло, коли спочатку несформований внаслідок вікових особливостей імунітет дитини піддається негативному впливу ВПЛ та замість очікуваного позбавлення від вірусу призводить до формування вторинного імунодефіцитного стану.
Читайте також: У дитини збільшені лімфатичні вузли: причини та наслідки
Батькам потрібно розуміти, що наявність у них ВПЛ-інфікування пов’язане з ризиком передачі вірусу своїй дитині. Особливо потрібно бути напоготові, якщо у жінки були колись чи є наразі прояви ВПЛ-інфекції та вона нещодавно народила дитину. Відсутність у малюка на даний момент видимих симптомів ВПЛ-інфекції не виключає її наявність. Тому якщо дитина починає часто хворіти на застудні захворювання, у неї з’являються ознаки утрудненого дихання (задишка, хрипи) під час активних ігор, без причин змінився голос, краще перестрахуватися та звернутися до лікаря. Якщо під час обстеження будуть виявлені папіломи в дихальних шляхах, потрібно налаштуватися на лікування, яке буде тривалим, комплексним і включати застосування прямих противірусних препаратів, наприклад з діючою речовиною протефлазід. Їхня дія спрямована на пригнічення активності ВПЛ: по-перше не дозволить йому сприяти утворенню папілом і негативно впливати на імунітет, а по-друге, полегшить завдання по позбавленню від вірусу. При цьому, на відміну від імунної системи, противірусні препарати не настільки вибагливі в своїй активності: вони впливають на будь-який серотип ВПЛ, навіть якщо дитина на даний момент заражена декількома серотипами ВПЛ.
Читайте також: Як поговорити з дитиною про коронавірус: поради психолога
Отже, важливо відзначити, що сьогодні в лікуванні проявів ВПЛ-інфікування у дітей акценти зміщені в бік видалення наслідків вірусної активності (папілом в дихальних шляхах) і мало приділяється уваги іншому більш важкому його впливу – на імунітет дитини, який тільки формується. Часто видаленням вірусних утворень лікування повинне не закінчуватися, а тільки починатися. Папілома – це сигнал про вірусну присутність, а її видалення не гарантує позбавлення від вірусу. Тому, щоб дійсно радикально вирішити це питання, потрібно налаштуватися на боротьбу з причиною папіломатозу – ВПЛ.
Вікторія Талько, д.м.н, професор, директор Інституту експериментальної радіології Національного наукового центру радіаційної медицини НАМНУ; експерт з питань імунології, вірусології, і радіобіології