Вагітність після 40: враховуємо ризики | Smart Mama 2024

Вагітність після 40: враховуємо ризики

Очевидно, немає ідеального часу, щоб вагітність наступила легко, протікала без ускладнень і закінчилася народженням здорового доношеного малюка через природні пологи. Проте, вважається, що перші пологи після 40 років мають високі ризики. А все тому, що багато жінок сьогодні відкладають народження дитини. Загальносвітова тенденція така: кількість жінок, які вперше відчули радість материнства у віці 35-40 років, щороку неухильно збільшується

Це пов’язано насамперед з такими факторами, як:

  • Фінансова стабільність.
  • До цього часу жінка вже визначилася зі своїми кар’єрними амбіціями, що дозволяє їй раціонально використовувати особистий час і приділяти більше увагу своїй дитині.

Які ризики має пізня вагітність 

Труднощі із зачаттям 

За статистикою, із віком жінка стрімко втрачає шанси завагітніти. Наприклад, якщо у віці 30 років кількість жінок, які не можуть завагітніти, становить близько 25%, то в 35 років майже третина жінок звертається до лікаря із приводу неможливості завагітніти, а до 40 років таких жінок уже 50%. Це пов’язано з тим, що з віком кількість яйцеклітин значно зменшується, а у старших яйцеклітинах частіше виникають хромосомні порушення, що підвищує ризик викидня та уроджених дефектів.

Невиношування вагітності 

Кожна вагітність має певний ризик викидня, що збільшується з віком. Згідно зі статистичними даними, близько 34% вагітностей закінчуються викиднем у жінок у віці від 40 до 44 років, а в жінок після 45 років ця цифра досягає 53%.

Причиною невиношування вагітності в 40 років є наявність хронічних захворювань, таких як цукровий діабет, підвищений артеріальний тиск, захворювання щитовидної залози, які можуть ускладнювати плин вагітності та потенційно збільшувати ризик викидня й невиношуння, включаючи мертвонародження або народження дитини з малою вагою. Тому, якщо жінка зважилася завагітніти в цьому віці, їй необхідно звернутися до перинатального центру, лікарі якого не тільки зможуть мінімізувати ці ризики шляхом адекватного лікування хронічного захворювання, але й призначать ліки з врахуванням їхньої максимальної безпеки для майбутньої дитини.

Високий ризик викидня в цьому віці часто обумовлений наявністю генетичних відхилень у дитини. Існує пряма залежність: чим старша породілля на час перших пологів, тим більша ймовірність генетичних відхилень в ембріона, що може стати причиною передчасного переривання вагітності або вроджених генетичних дефектів.

Генетичні відхилення 

Згідно з інформації Національного товариства із синдромом Дауна (США), шанс народження дитини із синдромом Дауна у породіллі віком 40 років становить 1:100. До 49 років це співвідношення зростає до 1:10. Серед інших генетичних аномалій зазначено також шизофренію та розлад аутистичного спектра. Тому важливо проходити генетичне тестування (скринінг), під час якого оцінюється ймовірність народження дитини з генетичними відхиленнями, пов’язаними з віком матері.

Висока частота ускладень при вагітності та пологах

Плин пізньої вагітності також може ускладнюватися розвитком цукрового діабету у вагітних (гестаційний діабет), прееклампсією, відшаруванням нормально розташованої плаценти (при якій плацента передчасно відділяється від стінки матки) і передлежанням плаценти (при якому плацента лежить низько в матці, частково або повністю покриває шейку матки), що негативно позначається не тільки на самій вагітності, але й на стані здоров’я майбутньої мами і її дитини. Крім того, через високий ризик розвитку ускладнень при пологах таким жінкам проводять кесарів розтин. Частота проведення кесарева розтину за медичними показниками становить у жінок віком старших 20 років  близько 26% – це число подвоюється до 52% у жінок старших 40 років.

Як бачимо, чим старша жінка, яка зважилася на народження малюка, тим вищі ризики для здоров’я обох. При цьому фінансовий бік питання об’єктивно не може бути вирішальним, оскільки відтермінування народження дитини всупереч фінансовим перевагам, несе високі зобов’язання в більш пізньому віці. Адже народивши дитину після 40 років, вам, швидше за все, доведеться продовжувати працювати в старшому віці.

Тож чи тому варто відкладати появу дитини?