Кожній мамі знайома ситуація, коли дитина починає одужувати після застуди, але процес дуже повільний, сама вона млява і замість активних ігор намагається полежати в ліжечку або побавитись іграшками. Дитина вже не температурить, але іноді мама відзначає стрибки показників до 37°С.
Такий стан дитини викликає стурбованість: можливо, вона не долікувалася або в організмі розвивається серйозне захворювання. Розібратися самим батькам і знайти відповіді на питання, що виникають, буває непросто. Однак ми постараємося відповісти на них у цій статті.
Який стан розвивається після перенесеної вірусної інфекції, чи нормально це?
Вірусне захворювання дихальних шляхів, як і інша хвороба, вимагає мобілізації ресурсів, які в дитячому віці швидко виснажуються, але повільно відновлюються. Всі ресурси витрачаються на підвищення і підтримання температури тіла, достатньої для боротьби з наявним вірусом, утворення захисних факторів, які необхідні в боротьбі з інфекційним агентом. Тому часто дитячий організм виходить з боротьби з вірусом переможцем, але надто ослабленим. І для того, щоб повернутися до здорового стану, дитині потрібен час та певні умови догляду. Як довго будуть зберігатися перераховані вище симптоми, багато в чому залежить від того, наскільки важко перебігало захворювання. Самопочуття однієї дитини вже через кілька днів повернеться в норму, а другій буде потрібно набагато більше часу. Тривалий відновлювальний період розцінюється як ускладнення ГРВІ та називається постінфекційним астенічним синдромом, або поствірусною астенією.
Як часто виникає поствірусна астенія, скільки вона може тривати і які ризики приховує?
Відповідно до статистики, цей стан виникає у кожної третьої дитини. Поява симптомів поствірусної астенії припадає на 1–2-й тиждень після перенесеного важкого респіраторного захворювання і триває до 1–2-х місяців. Це досить великий проміжок часу, протягом якого дитина, відновлюючись після ГРВІ, схильна до високого ризику розвитку бактеріальних ускладнень, а також високо сприйнятлива до інших вірусів. Саме при розвитку у дитини поствірусної астенії висока ймовірність повторного захворювання на застуду, що може негативно позначитися на її захисних силах, підвищуючи ризик розвитку вторинного імунодефіциту.
Як мамі зрозуміти, що сили дитини на межі виснаження і висока ймовірність розвитку цього синдрому?
Припустити можливість розвитку поствірусної астенії після кожного ГРВІ досить складно, адже наскільки виснажені резерви організму дитини, найчастіше судять постфактум. Але ризик його розвитку істотно підвищується, якщо застуда перебігає важко і супроводжується ураженням інших органів (отит, синусит, пневмонія), або якщо захворювання далеко не перше. У такій ситуації організм вже витратив всі сили на боротьбу з інфекційним агентом, і з великою ймовірністю йому буде потрібно більше часу для відновлення ресурсів.
Читайте також: Осиплість голосу у дитини: найбільш часті причини та наслідки
Запідозрити розвиток у дитини після перенесеної застуди поствірусну астенію можна, якщо у неї тривалий час зберігаються загальна слабкість і підвищена пітливість, вона погано їсть і спить. Можливі короткочасні підвищення температури тіла, підвищена дратівливість і плаксивість, розсіяна увага. З такою симптоматикою потрібно звертатися до педіатра для виключення розвитку ускладнень.
Чи можна запобігти розвитку синдрому поствірусної астенії у дитини?
Цілком можливо, з огляду на те, що ймовірність його розвитку залежить від агресивності вірусу, стану імунної системи дитини, а також від того, як лікували вірусне захворювання дихальних шляхів. Від того, наскільки своєчасно було виявлено нездужання у дитини і вчасно призначено лікування, а також хто займався лікуванням – лікар або мама покладалася на свої сили, в кінцевому підсумку залежить, наскільки дитині вдалося впоратися з вірусом і скільки для цього задіяно резервів свого організму. Важливо і те, якими препаратами намагалися здолати вірус – спрямованими проти його активності противірусними засобами, або намагалися прибрати симптоми чи простимулювати імунітет, що зрештою призвело до виснаження дитячого організму, вичерпання його резервів, і, як наслідок, до затяжного відновного періоду та спровокувало розвиток синдрому поствірусної астенії.
Читайте також: Нетипові прояви ГРВІ та грипу у малюків: виявляємо швидко
Тому найкращий спосіб допомогти дитині не тільки впоратися з вірусним захворюванням, але і мінімізувати витрату ресурсів організму, буде лікування під наглядом лікаря з чітким дотриманням рекомендацій. Лікар порекомендує часте рясне пиття, тому що це зменшує інтоксикацію дитини. Також рекомендується легкозасвоюване, часте харчування невеликими дозами для відновлення енергетичних запасів. Для підтримки імунної системи може бути призначений противірусний препарат з прямим впливом на віруси сироп Флавовір (до складу якого входить рідкий екстракт Протефлазід), дія якого спрямована на вірус і полягає в пригніченні його розмноження всередині клітини. Це стає можливим завдяки блокуванню вірусних ферментів, чого цілком достатньо, щоб вірус не зміг відтворити багатотисячні армії своїх копій і не викликав важке захворювання.
Що робити, якщо симптоми постінфекційної астенії у дитини все ж виникли?
По-перше, батькам не варто сподіватися на те, що астенія сама минеться. Найчастіше вона вимагає допомоги фахівця, який допоможе вивести дитину з цього стану. Лікарі порекомендують вітамінізоване, білкове харчування, психоемоційний і фізичний спокій, можливо знадобляться додатково комплекси препаратів з вітамінами і мікроелементами. Це важливо зробити, тому що ймовірність повторного респіраторного вірусного захворювання висока, а захисні резерви ще повністю не відновилися. У такій ситуації лікар може призначити сироп Флавовір (рідкий екстракт Протефлазід) з профілактичною метою на весь період відновлення, щоб в разі зустрічі з черговим вірусом пригнітити його розмноження і не допустити розвитку захворювання. Батькам потрібно бути дуже уважним до змін самопочуття у дитини і неухильно дотримуватися рекомендацій лікаря.
Читайте також: Як розпізнати пневмонію у маленької дитини?
Таким чином, правильність відновлення після перенесеного ГРВІ має не менше значення, ніж лікування самого захворювання. Адже від того, як було проліковано вірусне захворювання, залежатиме, наскільки швидко і повно, а головне без наслідків, які можуть розтягнутися на кілька місяців і стати причиною розвитку імунодефіциту, дитина відновила свої сили і готова вистояти в боротьбі з черговим вірусом. Це ще раз переконує в тому, що лікуванням ГРВІ повинен займатися лікар.
Ольга Задорожна, педіатр