Як поговорити з дитиною про коронавірус: поради психолога | Smart Mama 2024

Як поговорити з дитиною про коронавірус: поради психолога

Новини про коронавірус COVID-19 лунають звідусіль. Ними переповнені як перші сторінки газет, так і гральні майданчики в школах. Чимало батьків задаються питанням, як розповісти про епідемію так, щоб  не змушувати  хвилюватися дітей більше, адже вони і так досить схвильовані.

Журналісти Smartmama поспілкувалися с психологом, яка дала кілька  порад:

  • Не бійтеся обговорювати коронавірус. Більшість дітей вже чули про інфекції або бачили людей, що носять маски. Тому батькам слід про це говорити. При замовчуванні чогось діти можуть більше хвилюватися. У розмові передавайте факти і задавайте емоційний тонус. Ви сприймаєте новини, а для дитини потрібно їх фільтрувати. Ваша мета – допомогти дітям відчувати себе поінформованими і отримувати засновану на фактах інформацію, яка, повинна бути більш обнадійливою, ніж те, що вони чують від своїх друзів або в новинах.
  •  
  • Давайте інформацію, яка розрахована на рівень розвитку сприйняття дитини. Не надавайте  занадто багато інформації, оскільки це може спровокувати приголомшуючу дію. Замість цього спробуйте відповісти на питання дитини. Робіть все можливе, щоб відповісти чесно і чітко. Це нормально, якщо ти не можеш відповісти на всі. Спілкуватися  – ось що важливо.

 

Читайте також: П’ять порад як уберегти дитину від застуди взимку

 

  • Почуйте свою дитину. Запропонуйте їй розповісти вам все, що вона чула про коронавіруси і про те, як себе почуває. Надайте дитині більше можливостей задавати питання. Ви повинні бути готовими відповісти (але не занадто коротко і швидко) на ці питання. Ваша мета полягає в тому, щоб не заохочувати страхітливих фантазій.
  •  
  • Приборкайте власну  тривогу. Якщо ви відчуваєте сильне занепокоєння або паніку, в цей час не можна говорити зі своїми дітьми про коронавіруси. Якщо ви помічаєте, що самі відчуваєте сильне занепокоєння, спершу заспокойтеся, а потім поговоріть і з  дитиною.
  •  
  • Повідомляйте оптимістичну інформацію. Діти дуже егоцентричні, тому почутої звістки про коронавірус в новинах може бути досить, щоб змусити їх всерйоз побоюватися негайного зараження. Корисно запевнити вашу дитину в тому, наскільки рідкісний насправді коронавірус (збудник грипу зустрічається набагато частіше), і що у дітей насправді спостерігаються більш легкі симптоми.

 

Читайте також: COVID-19 у дітей – наскільки все серйозно?

 

  • Зосередьтеся на безпеці, тобто на заходах, які ви вживаєте, щоб залишатися здоровими. Важливий спосіб заспокоїти дітей – це підкреслити те, як слід поводитися. Діти відчувають себе впевненіше, коли знають, що потрібно робити, щоб убезпечити себе. Ми знаємо, що коронавірус передається в основному під час кашлю і торканні поверхонь. ВООЗ рекомендує ретельне миття рук як основний засіб підтримки здоров’я. Тому нагадайте дітям, що вони піклуються про себе, коли миють руки з милом і водою протягом 20 секунд (або протягом виконаної двічі пісеньки «Happy Birthday») після прогулянки, перед їжею, після  кашлю, чхання або користування туалетом .
  •  
  • Дотримуйтеся режиму. Нам всім не подобається невизначеність, тому займатися звичними і передбачуваними справами  буде зараз особливо корисно. Це  важливо, якщо школа або дитячий сад дитини зачинені. Дбайте про дотримання розпорядку дня навіть більше, ніж під час  канікул. Правильний режим вживання їжі і сну є невід’ємною частиною підтримки здоров’я дітей.
  •  
  • Продовжуйте обговорення. Скажіть дітям, що будете тримати їх в курсі подій і розповісте про новини, як тільки їх дізнаєтеся. Нехай діти будуть впевнені, що вони зможуть отримати всю важливу інформацію. Ви можете сказати: «Навіть якщо у нас немає відповідей на всі питання прямо зараз, як тільки ми дізнаємося більше, мама або тато відразу повідомлять вам про це».

 

Факти про COVID-19 для дискусій з дітьми

Що таке COVID-19? Це скорочена назва нового вірусу – «коронавірусна хвороба 2019». Лікарі та вчені все ще вчаться, як з ним боротися. Останнім часом цей вірус заразив багатьох людей.  Але нещодавно створена вакцина, яка може захищати від вірусу. Лікарі намагаються допомогти людям залишатися здоровими. 

Що можна зробити самому, щоб не заразитися COVID-19? Можна розвивати здорові звички вдома, в школі і тренуватися, щоб захистити себе від поширення COVID-19. Кашляйте і чхати в тканину або лікоть. Цю тканину відразу викиньте у відро для сміття. Не торкайтеся руками рота, носа і очей. Це допоможе не занести віруси. Мийте руки з милом і водою не менше 20 секунд. Виконайте наступні п’ять кроків – намочіть, спінити (зробіть бульбашки), потріть, промийте і висушіть. Тримайте речі в чистоті. 

Що станеться, якщо ви захворієте на COVID-19? Хвороба може проявлятися по-різному. Для багатьох людей вона схожа на грип. У них висока температура, вони кашляють і важко дихають. Більшість захворіло не надто важко. Тільки невелика частина людей отримує більш серйозні проблеми. Судячи з того, що відбувається зараз, більшість дітей не сильно хворіють. 

Якщо ви захворіли під час епідемії, значить, у вас COVID -19? Звичайно, ні. ГРВІ і грип нікуди не поділися. Люди можуть захворіти від всіх видів збудників. Важливо пам’ятати, що якщо ви захворіли, є лікар, який порадить, що робити і як лікуватися.

Спілкуйтеся зі своїми дітьми більше! Не тільки про пандемію, карантин і  COVID-19!

Тетяна Дзюба, психоритор