Профілактика шкідливих звичок у дітей | Smart Mama 2025

Профілактика шкідливих звичок у дітей

Діти, як і дорослі, мають свої шкідливі звички. Деякі з них з’являються у певному віці та згодом діти їх переростають. Проте є звички, які лишаються і можуть заважати навчанню, комунікації, соціалізації або шкодити здоров’ю

Багато небажаних звичок виникає через нудьгу, цікавість, спадковість, бажання виділятися і наслідувати. Виправити поведінку дитини здатні батьківські любов, приклад і терпіння. Ігнорувати погані звички не варто. Так само як і неправильно реагувати на них: покаранням чи підвищенням тону. Формування негативного способу поведінки може свідчити про наявність глибшої проблеми або навіть стресу.

Поширені дитячі шкідливі звички:

  • Зловживання гаджетами
  • Брехня
  • Засовування до рота рук чи сторонніх предметів
  • Шкідливі харчові звички
  • Використання лайки та нецензурної лексики
  • Прокрастинація
  • Погані манери за столом
  • Грубіянство та суперечки

6 порад, як запобігти шкідливим звичкам

Щоб запобігти шкідливим звичкам у дітей, важливо зрозуміти, що вони часто виникають у відповідь на емоційні фактори або як реакція на навколишнє середовище. Тому розуміння причин та тригерів дозволяє уникати небажаної поведінки у дітей.

  1. Спілкування. Обговорювати з дитиною все на світі корисно, особливо її поведінку та думки. Таким способом можна пояснити, що певні дії можуть бути некоректними. Відкриті розмови створюють довірливі стосунки і дають змогу батькам вчасно визначати та усувати перші звички. Наприклад, можна ставити прямі питання: «Що ти відчуваєш, коли гризеш олівець?». Такий підхід дає дитині відчути батьківський інтерес і підтримку, а не контроль.
  1. Винагорода. Батькам варто не зосереджуватися на негативі, а робити акцент на хорошій поведінці: винагороджувати дитину за спроби самоконтролю та уникнення шкідливих звичок. Наприклад, дитина сама пригадує, що не треба плямкати за столом. Приємним заохоченням або винагородою можуть бути додатковий час для ігор або похід в кінотеатр.
  2. Приклад. Діти дуже добре копіюють і наслідують поведінку дорослих. Тож вони легко переймуть здорові звички, якщо батьки покажуть що це. Зокрема, якщо батьки хочуть, щоб їхня дитина обмежила час з гаджетом, то вони мусять встановити ліміт й собі, знайти інше заняття і демонструвати це дитині.
  3. Розпорядок дня. Щоденна рутина з послідовних дій дає дитині відчуття спокою та безпеки. Ретельне розплановування часу на виконання домашніх завдань, прийоми їжі, ігри, сон тощо зменшує ймовірність появи небажаних звичок.
  1. Самоусвідомлення. Це допоможе дитині навчитися контролювати свою поведінку, краще пізнавати себе, розбиратися у своїх почуттях і бажаннях, тригерах та емоціях. Самоусвідомлення дає дитині самоконтроль і зменшує ймовірність появи поганої звички. Розвинути у дитині самоусвідомленість допоможуть розмови та тематична дитяча література відповідні до віку.
  2. Правильні акценти. Один з найпростіших способів. Наприклад, якщо дитині важко дається прибирання своєї кімнати або після себе взагалі, ці нудні обов’язки батьки можуть перетворити на більш приємні справи. Можна використовувати ігровий формат – так дітям набагато легше дається або навчання, або виконання завдань. Заохотити дитину до прибирання можна, слухаючи гучно її улюблену музику або роблячи це наввипередки.

Допомогти дитині позбутися шкідливих звичок

Позбутися шкідливих звичок дітям важко. Та при правильному підході це можливо. Ось декілька практичних порад:

  • Нагадувати – м’які та постійні нагадування допоможуть дитині усвідомити наявність шкідливої звички і водночас не відчуваючи тиску чи критики. Зокрема, якщо дитина гризе нігті, можна сказати: «Ми хочемо мати здорові та красиві нігті». Така тактика заохочує до уважності та самоконтролю. При цьому варто уникати покарань.
  • Запропонувати альтернативу шкідливій звичці. Техніка відволікання успішно перемикає увагу дитини. Наприклад, якщо дитина має звичку барабанити пальцями по столу або висмикувати волосся – можна дати їй в руки іграшку антистрес. Це безпечно займе її руки і заспокоїть.
  • Виявити першопричину – це дає можливість побороти наслідок, тобто звичку. Можливо, часто обманюючи, дитина у такий спосіб привертає до себе увагу, уникає відповідальності або боїться чогось. Потрібно обговорювати з нею такі дії та запропонувати методи їх подолання. Коли дитина відчуває себе причетною до чогось, то її мотивація значно зростає.
  • Хвалити – приємне закріплення дій має велике значення. Треба хвалити і винагороджувати дитину за те, що вона намагається уникати шкідливої звички. Якщо дитині протягом дня вдається утриматися від вживання нецензурних слів, її варто похвалити, запропонувати винагороду, щоб заохотити на подальший прогрес.

Зміна звичок – це шлях, який вимагає часу, терпіння та розуміння. Діти не завжди негайно реагують на зауваження, тому невдачі є природною частиною цього процесу. Тож батькам важливо підтримувати свою дитину, заохочувати, мати послідовність та бути поруч на цьому шляху.

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x