Коли дитина хворіє, батьки роблять усе можливе для її швидкого одужання. Та з часом перед ними постає нове питання: чи варто дозволяти і навчати дитину приймати ліки самостійно?
З одного боку, зрозуміло, що батьки бояться токсичності препаратів і ризику передозування. З іншого – сучасний темп життя, навчання та відпочинок потребують від дітей елементарної самостійності. Як відшукати баланс?
Безпека – це головний аргумент проти самостійного прийому ліків дітьми. І він цілком виправданий:
- Дитина може переплутати дозування або прийняти препарат не за інструкцією.
- Часом діти не здатні адекватно оцінювати наслідки своїх дій.
- Більшість ліків несуть ризики отруєння, передозування, алергічної реакції або небезпечної взаємодії з іншими препаратами.
З чого і яких ліків почати
Категорично заперечувати самостійний прийом ліків дитиною можна в тому випадку, якщо цьому не передував підготовчий та контрольований процес:
- пояснення призначення ліків, які даються дитині, та їх спосіб дії на організм;
- показу, як відміряти дозу (сироп або краплі), як рахувати таблетки;
- поступового залучення: можна попросити відкрити пляшечку, відміряти ложку сиропу або дотримуватися графіка прийому;
- навчання читати і розуміти етикетки – що таке дозування, дата придатності, частота прийому;
- створення ритуалу, наприклад, прийом після сніданку або перед уроками;
- формування відповідального ставлення: коли дитина може приймати ліки під наглядом дорослого. Це означає довіряти, але перевіряти – через смс, дзвінок або щоденник прийому;
- залишити у доступі лише безпечні препарати.
Читайте також: Суперрозповсюдження: не всі інфіковані люди однаково заразні
Якщо дитина приймає ліки регулярно
Деякі діти вимушені застосовувати ліки на постійній основі, наприклад, при алергіях, діабеті або частих застудах, таких обов’язково потрібно навчати правилам прийому – це формує відповідальність і медичну грамотність. Загалом не вік, а рівень зрілості дитини, її зацікавленості можуть слугувати орієнтиром. Дитина має розумітися у своїх ліках. Тож батькам потрібно пояснити деталі:
- Які бувають торгові та загальні назви ліків.
- Дозування: у мг чи таблетках.
- Час, коли приймати ліки.
- Побічні ефекти та негативна взаємодія з іншими препаратами.
- Застосовувати нагадування у гаджетах або будильник, встановити спеціальний додаток для полегшення дотримання графіка прийому.
- Для зручності використовувати спеціальний органайзер.
Читайте також: Грип В: симптоми, червоні прапорці та лікування
Ще трохи порад з безпеки, які треба обов’язково з’ясувати з дітьми:
- Що таке інструкція і як її читати, особливо в частині про правильне використання, дозування, побічні ефекти.
- Чому ніколи неможна ділитися ліками. Діти люблять мінятися з друзями різними речами, але у випадку з ліками це може бути небезпечно.
- Більше – не означає краще, як часто вважають діти. Проте у випадку з ліками можна більше отримати шкоди. Варто показати, де на етикетках чи інструкції вказано дозу і частоту, а також проговорити про небезпеку передозування ліками.
- Ліки, призначені для дорослих, не підходять для дітей. Дитина може бути занадто малою для типової дози, призначеної для дорослої людини. Тому краще не ризикувати і не давати «дорослі» препарати.
- Тримати ліки в безпечних місцях. Це вкрай важливо, якщо у родині є молодші діти або друзі часто бувають у гостях. Випадкові отруєння можуть трапитися буквально на рівному місці.
- Що робити в надзвичайній ситуації. Дитина будь-якого віку має знати номери екстрених служб, своїх батьків або найближчих родичів, а також у яких ситуаціях треба терміново зателефонувати.
Отже, самостійний прийом ліків цілком виправдана історія, коли дитина відповідально «дозріла»; ліки мають просту інструкцію, яку попередньо обговорено з батьками, перевірені, без побічних ефектів, знайомі дитині та добре переносимі; батьки у змозі проконтролювати прийом дистанційно.
Поступова передача відповідальності за особисте здоров’я – це крок до дорослішання. А ще до спокою мами, яка знає: її дитина здатна подбати про себе, навіть якщо перебуватиме за сотні кілометрів.