Температура і блювота у дитини можуть бути причиною багатьох хвороб бактеріального і вірусного характеру. Блювота – це захисний механізм організму.
Частенько блювота у дитини під час температури може бути ознакою важких патологічних процесів, що вимагають своєчасного лікування. Чим молодша дитина, тим швидше розвиваються ознаки. З’ясовувати ці причини симптомів повинен лише лікар. Неправильне лікування може виявитися не тільки неефективним, а й значно нашкодити організму.
Причини блювоти при температурі?
Симптоми можуть викликати різні чинники. Але завжди блювота і температура у дитини свідчать про реакцію організму на токсичні речовини. Багато батьків відразу підозрюють харчове отруєння, кишкові розлади. Але причиною блювоти у дитини може бути:
- Інтоксикація продуктами харчування, побутовою хімією, ліками. Отруєння супроводжується ознобом, слабкістю, відсутністю апетиту, болем у животі. Як правило, блювота і діарея полегшення загальний стан дитини.
- Інфекційне захворювання (ротавірус, дизентерія, сальмонельоз, скарлатина, кір, краснуху, черевним тифом, холера). При цьому багаторазова блювота не дає полегшення, стілець зеленуватого відтінку, можливі домішки піни, крові, слизу. Температура підвищується до 40 ° C.
- Вірусна інфекція верхніх дихальних шляхів. Застудні і запальні захворювання можуть супроводжуватися кашлем. Блювоту здатне викликати ковтання мокротиння і слизу, що утворюються в бронхах і носових пазухах. Проносу зазвичай немає.
- Ангіна. При цьому спостерігається почервоніле горло.
- Шлункове і кишкове захворювання (гастрит, ентерит, коліт, апендицит, вірусний гепатит). Блювота – ранній симптом цих захворювань. Можливі болі в місці ураженого органу, кишкові розлади, здуття. Апендицит дуже небезпечний. Потрібне термінове оперативне втручання.
- Накопичені токсини при захворюваннях нирок.
- Ацетонемічний синдром. Разом з блювотою спостерігається запах ацетону з рота.
- Менінгіт. При запаленні мозку і його оболонок спостерігається лихоманка, слабкість, світло- і звукобоязнь, втрата свідомості і судоми. Блювота не дає полегшення.
- Неврологічними причинами, травмами голови.
Читайте також: Які захворювання у дітей схожі на грип
Крім блювоти і температури у дитини можуть спостерігатися й інші симптоми. Батькам рекомендується уважно придивитися (пошукати додаткові ознаки). Необхідно також згадати, що їла і пила дитина перед появою симптомів. Ці відомості допоможуть фахівцеві правильно діагностувати захворювання.
Додаткові симптоми, якими можуть супроводжуватися висока температура і блювота:
- Сильні і гострі болі в животі.
- Зневоднення.
- Загальна слабкість.
- Висип на шкірі.
- Почервоніння горла.
Коли потрібно викликати швидку допомогу?
Негайно треба викликати лікаря при таких проявах:
- Отруєння дитини засобами побутової хімії або медикаментами, отрутою проти гризунів і комах.
- Неможливість збити температуру жарознижувальними.
- Поява висипки на тілі.
- Марення і втрата свідомості.
- Підозра на апендицит.
У будь-якому випадку потрібно бути спокійним, не виявляти своєї тривоги. Ваше хвилювання може додатково погіршити стан малюка. Підтримуйте дитину, поки не приїхав лікар.
Читайте також: 7 супермодних гаджетів для догляду за дитиною
Як допомогти дитині при блювоті до приїзду лікаря?
Немовляті необхідно забезпечити вертикальне положення або повернути голівку набік, якщо дитина лежить. Це потрібно, щоб блювотні маси не потрапили в дихальні шляхи.
Дитині більш старшого віку при нудоті, що передує приступу, можна дати шматочок лимона або трохи льоду. Це полегшить стан малюка.
Батькам рекомендується:
- Згадати ймовірну причину – їжа, інфекція тощо.
- Роздивитися блювотні маси і розпитати дитину, що вона відчуває.
- Укласти хворого в ліжко або зафіксувати напівсидячи.
- Забезпечити доступ свіжого повітря.
- Годувати тільки при бажанні дитини невеликими порціями, до 6 разів на день.
- Рясно і часто давати пити. Морс, компот, чай, розчин для пероральної регідратації.
- У разі отруєнь і кишкових інфекцій застосовувати ентеросорбенти.
- Використовуйте спазмолітики тільки при сильних болях після консультації з лікарем.
- Застосовувати жарознижуючі засоби у віковій дозі.
- При вірусній інтоксикації рекомендується застосовувати противірусні препарати. Вони безпосередньо впливають на віруси, пригнічують їх розмноження, зменшують інтоксикацію і сприяють швидкому відновленню організму.
- Не займатися самолікуванням, лікарські препарати повинен призначати лише педіатр.
Читайте також: Антибіотики при ГРВІ та грипі: чи ефективні вони
У маленьких дітей (до 3 років) блювота може бути викликана швидким підвищенням температури до 38 ° C. При цьому неважливо, які причини гіпертермії. Ці два симптоми є захисними механізмами. За допомогою блювоти організм перешкоджає поширенню шкідливих речовин. Висока температура означає боротьбу зі збудниками захворювання.
Якщо блювота одноразова, а після неї малюкові стало легше, це не повинно викликати вашого хвилювання. Не рекомендується збивати температуру в перші 2-3 години. Первинна бактеріальна інфекція не викликає різке підвищення температури у маленьких дітей, але блювота може бути. При підвищеній температурі блювота виникає швидше за все при вірусній патології, харчове отруєння та отруєння різними хімічними речовинами та їх випарами.
При вірусній інтоксикації, якщо температура вище 38 градусів, рекомендується приймати противірусні препарати і в жодному разі – жарознижуючий аспірин (ацетилсаліцилова кислота) . При больовому синдромі прокинетики приймати не можна, так як це може згладити клінічні прояви різних захворювань (апендицит, менінгіт і так далі) і зробити видимість фальшивого клінічного одужання.
Лариса Кузнєцова, лікар-імунолог