Святкові застілля – це чудовий привід для зустрічей і радості, але також і неабияке випробування для організму. Переїдання, жирна їжа, солодощі та алкоголь можуть залишити післясвятковий «сюрприз» у вигляді дискомфорту, тяжкості у шлунку або й інших проблем. Як же підготуватися до святкового столу (окрім великих запасів мінералки) та відновитися після нього?
До святкування: як налаштувати організм
- Перед святами наповніть холодильник овочами, фруктами та корисними перекусами. Віддайте перевагу огіркам, томатам, капусті – вони допоможуть контролювати калорії; яблука, груші або банани – для легкого перекусу перед основною подією. Ці продукти допоможуть, якщо вас зненацька охопить голод ще до святкового столу.
Читайте також: Похмілля впливає на наш мозок
2. Чекати великого обіду натщесерце – погана ідея! Перед тим як сісти за стіл з’їжте невелику порцію легкої їжі, багатої на клітковину та білок. Наприклад, тарілку вівсянки з фруктами або горіхами або невеликий овочевий салат із курячою грудкою чи йогурт із ложкою насіння чи меду. Це допоможе зменшити апетит і не «накидатися» на всі страви одразу.
3. Алкоголь на голодний шлунок – це завжди ризиковано. Тому перед тим як піднімати келих їжте продукти, які сповільнюють всмоктування алкоголю, а саме: шматочок цільнозернового хліба, салат із оливковою олією або авокадо (жири уповільнюють дію спирту) або невелику порцію білкової їжі (індичка, яйця, риба).
4. Почніть свій святковий день зі склянки чистої води. Продовжуйте пити воду маленькими ковтками протягом дня, адже зневоднення – одна з причин втоми, головного болю та швидкого сп’яніння.
Читайте також: Рефрактерність: коли віруси ігнорують лікування
Під час застілля: баланс і рух
Контролюйте розмір порцій. Свято – не марафон із поїдання усього підряд. Тому використовуйте такі прості трюки:
- беріть менші тарілки;
- наповнюйте їх спершу овочами;
- пробуйте страви маленькими порціями, непоспішаючи.
Організуйте «рухливі паузи». Свято не має обмежуватись лише сидінням за столом. Проведіть конкурси чи настільні ігри, які змушують вставати та рухатись, організуйте танцювальну паузу – музика і трохи рухів додадуть енергії, запропонуйте гостям прогулянку між основними стравами й десертом.
Їжте повільно та слухайте організм. Дослухайтеся до сигналів ситості. Повільне вживання їжі допоможе відчути насичення вчасно й уникнути неприємної тяжкості.
Десерт – не головне. Солодощі, звісно, завжди хочеться спробувати, але важливо знати міру. Краще поділіть шматок торта навпіл із другом або віддайте перевагу фруктам як альтернативі важким десертам.
Читайте також: Поствірусна слабкість: як повернутися до активного життя?
Після застілля: допомагаємо організму відновитися
- Почніть ранок зі склянки води. Після насиченого вечора організму потрібна рідина для відновлення балансу. Тому пийте чисту воду або лужну мінералку – вона допоможе зменшити кислотність і полегшити роботу шлунку.
- Легкий сніданок – ключ до відновлення. Після святкового застілля краще уникати важкої їжі. Віддайте перевагу вівсянці з бананом або ягодами, овочевому супу або бульйону, омлету на пару або яйцям пашот. Вони допоможуть нормалізувати роботу шлунково-кишкового тракту.
- Трав’яні чаї – ваші друзі. Після застілля корисно пити трав’яні чаї, які допоможуть заспокоїти шлунок і підтримати травлення, наприклад: чай із м’ятою, імбирний напій із лимоном, ромашковий чай.
- Допомагайте організму. Щоб поліпшити травлення, підтримати шлунково-кишковий тракт і не допустити синдрому святкового серця, слід підтримувати сили організму та постійно провадити детоксикацію. Поліпшити детоксикаційні властивості печінки може дієтична добавка Вітаргін, який є джерелом аргініну та бетаїну. Аргінін послаблює токсикоз печінки та захищає клітини від пошкоджуючого впливу вільних радикалів. Також ця амінокислота нормалізує артеріальний тиск і кровопостачання серцевого м’яза. Бетаїн покращує синтез ферментів, цитокінів і факторів імунного захисту, нормалізує обмін жирів у печінці та захищає її клітини від зневоднення. Іони цитрату, що містяться у Вітаргіні, сприяють травленню у разі підвищення кислотності, зменшують нудоту, відчуття важкості в шлунку та метеоризм.
Читайте також: Інтоксикація організму: навіщо печінці детокс?
- Прогулянка на свіжому повітрі. Легка активність допоможе організму швидше відновитись. Прогуляйтеся пішки – це покращить кровообіг, запустить травлення і полегшить стан після переїдання.
- Не переїдайте на наступний день. Ваш шлунок і так працює на межі, тож дайте йому відпочити. Влаштуйте розвантажувальний день із легкою їжею: овочами на пару або запеченими, кефіром чи натуральним йогуртом, теплими овочевими супами.
Так, свята – це чудова можливість насолодитися смачною їжею і компанією близьких. Але важливо пам’ятати про баланс. Тож готуйте організм заздалегідь, контролюйте порції та активно рухайтесь під час святкувань.
А ще слід пам’ятати, що й здорова їжа може бути смачною. Тому якщо віддати перевагу натуральним продуктам, а не фаст-фуду та «мішанині» з салатів, організм буде вдячним. Якщо шлунок усе-так «образиться», допоможіть йому відновитися легкими стравами, трав’яними чаями та фізичною активністю.
І головне – створюйте святковий настрій без зайвих стресів!