Болить вухо у дитини. Причини та лікування | Smart Mama 2024

ТОП-5 помилок у лікуванні отиту в дітей

Дитячі вушка є вразливим органом в ніжному віці, а біль у вусі – частою скаргою дитини. На те є  безліч причин. Окрім запальних процесів у вусі і слуховій трубі при вірусних і бактеріальних захворюваннях, які незмінно супроводжуються болем у вусі, цей симптом може виникати при прорізуванні зубів у малюків або стоматологічних захворювань у дітей будь-якого віку.

Чому болить вухо у дитини?

Біль при запаленні в горлі і мигдалинах може віддавати у вухо, проблеми з скронево-нижньощелепного суглобу і деякі дитячі захворювання хребта (наприклад, кривошия) також можуть супроводжуватися больовим синдромом у вусі. Маленька дитина під час гри з дрібними предметами (деталі іграшок, намистинки, гудзики) може неусвідомлено запихнути їх у зовнішній слуховий прохід, чим спровокує біль у вусі.

Читайте також: Антибіотики при ГРВІ та грипі: чи ефективні вони

Нарешті, скупчення вушної сірки,  як і спробі батьків почистити вушка за допомогою ватних паличок, також можуть викликати біль. Нарешті, дитина може травмувати себе, наприклад, під час рухливих ігор невдало впасти.
Тому якщо дитина скаржиться на біль у вусі, або батьки помітили, що малюк став неспокійним, відмовляється від їжі і постійно тре вушка, важливо розібратися в ситуації і з’ясувати причину появи симптому, перш ніж намагатися самостійно впоратися з болем в дитячому вусі.

Що не можна робити, якщо у дитини болить вухо

Самолікування

З урахуванням безлічі причин появу болів у вусі, не варто намагатися самостійно розібратися в причинах появи симптому, краще довірити вирішення цього питання лікарю. Адже може виявитися так, що мама поставила невірний діагноз і намагається впоратися з тим, чого насправді немає, не  полегшуючи страждань дитини.

Антибіотики

Найчастіше мами бояться гнійних ускладнень, а значить дитині відразу ж дають антибіотик з домашньої аптечки. Цього робити не можна, бо по-перше, причина болю у вусі може бути зовсім інша, не пов’язана з бактеріальним захворюванням, а по-друге, застосований антибіотик не за призначенням завдасть більше шкоди ніж користі. Тому краще не ризикувати, а звернутися до лікаря, який розбереться в ситуації і, якщо необхідно, – призначить антимікробний засіб.

Прогрівання і компреси

З використання таких методів, як прогрівання вушок за допомогою компресів, теж слід бути обережними. При вираженому запальному процесі в вусі, на що вказує підвищена температура тіла, млявість і загальмованість дитини, від цієї процедури потрібно відмовитися, так як вона буде ускладнювати ситуацію. Крім того, занадто гарячий компрес може викликати опік шкіри вушної раковини.

Знеболюючі і жарознижуючі

Спроби самостійно лікувати дитину за допомогою знеболюючих і жарознижуючих засобів без з’ясування причини виникнення симптому здатні лише на час приглушити біль. Але якщо причина не визначена, то стан дитини буде погіршуватися і зазначені засоби симптоматичної терапії незабаром виявляться не нездатними прибрати біль.

Теж саме стосується закапування у вушка всіляких крапель, спиртових розчинів і закладання ватних турунд з мазями. Ці процедури повинні проводитися тільки за вказівкою лікаря та фахівцем, який оцінить стан вуха і цілісність барабанної перетинки. Якщо барабанна перетинка пошкоджена, закапувати/закладати в зовнішній слуховий прохід що-небудь заборонено.

 Біль у вусі у дитини

Якомога швидше зверніться до лікаря. Він розбереться в ситуації, визначить причину появи болю у вусі і дасть відповідні рекомендації, при необхідності – направить до інших фахівців (стоматолога, ЛОР-лікаря, ортопеда, травматолога).

Якщо причина появи болю – застуда, яке дало ускладнення на вухо, тоді лікар може порекомендувати прийом прямих противірусних препаратів, наприклад сироп Флавовір, що містить активну діючу речовину – рідкий екстракт протефлазід. Важливо дотримуватися лікарських приписів і пролікувати дитину як слід, так як віруси вже вийшли за межі дихальних шляхів і досягли органу слуху, викликавши запалення в ньому (отит). Слідом за ними можуть прийти бактерії і спровокувати гнійне запалення, яке є важким ускладненням. Якщо захворювання вірусного походження то важливо впливати безпосередньо на віруси, пригнічувати їх розмноження і не дати їм можливості знизити опірність дитячого організму і приєднати бактеріальні ускладнення.

Читайте також: ТОП-6 побутових помічників для матусь, що сприяють зміцненню здоров’я дитини

Біль у вусі найчастіше є симптомом, який і дорослому важко переносити, а дітям тим більше. Через цей біль дитина може не спати вночі, їй важко ковтати їжу, тому часто вони відмовляються від їжі. Тому зрозуміле бажання мами полегшити стан малюка і дати йому знеболювальне.

Краще, коли такий засіб буде призначено лікарем, але якщо ситуація вимагає терміново прийняти препарат без лікарської рекомендації, уважно ознайомтеся з інструкцією перш ніж дати дитині ліки – не всі засоби підходять їй, а деякі можуть викликати важкі ускладнення (синдром Рея).

Таким чином, біль у вусі –  симптомом, що приносить безліч неприємностей як дитині, так і її батькам. Він вимагає уваги до себе і правильного підходу, оскільки іноді дитячий організм таким чином сигналізує про наявність проблеми, ніяк не пов’язаної з органом слуху. Вчасно помічене і правильно пролікованих захворювання  поверне дитині і його батькам спокійні дні.

Галина Бут, сімейний лікар