З приходом весни захворюваність на грип та ГРВІ нарешті знизилася: за даними Центру громадського здоров’я МОЗ, з 31 березня по 6 квітня вона становила на 23,6% нижче епідемічного порога, розрахованого для України.
За цей період в Україні захворіло 132 903 особи, з них — 71 911 дітей. Це на 15,3% нижче за показники попереднього тижня. Загалом з початку епідсезону на респіраторну групу інфекцій перехворіло майже 4 мільйони українців.
Читайте також: Небезпечні російські імуностимулятори намагаються проникнути на український ринок
Менше ковіду – більше грипу
Нині Ковід діагностується лише приблизно у 1-2% хворих на ГРВІ, натомість основною загрозою цього року став грип. Вже станом на середину березня у системі епіднагляду було зареєстровано більше 70 смертей від ускладнень грипу з початку епідемічного сезону. За даними МОЗ, в Україні наразі циркулює грип А та грип B (лінія Victoria).
За словами імунолога Андрія Волянського, на сьогодні сезон грипу в часі триває значно довше. «Якщо раніше це був, скажімо, десь місяць, за який усі сприйнятливі встигали перехворіти та одужати, то останні три роки сезон вже триває декілька місяців. І яскравий приклад – це грип у цьому році. В Україні перші випадки були вже у листопаді – грудні, але розпал, пік сезону ми бачимо у березні. І саме зараз ми бачимо, що грип не такий, як раніше: дуже велика кількість людей хворіє, це люди будь-якого віку, і більш важкий перебіг», – зазначив Волянський в інтерв’ю YouTube-каналу «Увага: КІРІЯ».
Серед нових наслідків грипу – висока летальність та дуже високий рівень ускладнень, зокрема, пневмоній. Інфекція швидко спускається в легені, і людина може «згоріти» за п’ять-шість днів, попереджає імунолог.
Не тільки в Україні
Із надзвичайно високою захворюваністю на грип також зіткнулися й інші країни. За оцінками американських експертів, нинішній епідсезон у США став найважчим за останні сім років – з часів спалаху грипу у 2017-2018 роках. Як свідчить статистика CDC, з початку цього сезону на грип перехворіли щонайменше 45 мільйонів американців, 580 тисяч хворих було госпіталізовано, 25 тисяч померло.
Найнебезпечнішим ускладненням грипу цього сезону стали пневмонії, асоційовані з мецитилін-стійким штамом золотистого стафілококу (MRSA). Такі бактеріальні пневмонії можуть виникати як самостійне захворювання, але дуже часто вони розвиваються як вторинна інфекція на фоні грипу. MRSA відноситься до так званих супербактерій – патогенів, проти яких більша частина сучасних антибіотиків є безсилою.
Читайте також: Рефрактерність: коли віруси ігнорують лікування
«Ми спостерігаємо багато пневмоній, викликаних MRSA, і дуже важку пневмонію, викликану MRSA, після грипу – те, що ми називаємо некротизацією, коли ви отримуєте значне руйнування легеневої тканини», — повідомив у коментарі CNN у лютому цього року доктор Джон Лінч, фахівець з інфекційних захворювань з Медичного центру Університету Вашингтона.
У Великій Британії спалах грипу цієї зими викликав лікарняний колапс: лікарні не встигали справлятися з потоком хворих, і значна кількість пацієнтів не могла вчасно отримати медичну допомогу.
Читайте також: Медичні помилки у лікуванні COVID-19: уроки пандемії
До аномального сезону грипу готуються також і в Австралії, де епідемічний сезон тільки розпочинається, але рівень захворюваності вже збільшився на 59% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
«Ми дуже стурбовані тим, що, враховуючи тяжкість симптомів і кількість госпіталізацій у північній півкулі взимку, у нас буде подібна картина», – заявила австралійському виданню ABC NEWS Луїза Меннінг, президентка Асоціації сільських лікарів штату Вікторія.
Наслідок локдаунів
Вірусологи сходяться на думці, що нинішній смертельний спалах та розширення сезону грипу є свого роду розплатою за жорсткі карантини часів пандемії COVID-19.
«Починаючи з 2022 року розпочалися серйозні спалахи звичайних хвороб, з якими раніше у нас особливих проблем не було. Це і респіраторно-синцитіальні віруси, збудники атипових пневмоній, саме бактеріальних, навіть мікоплазмоз активний у цьому році. Такого ще ніколи не було. І не лише в Україні, а й по всьому світу, у Європі та США. На жаль, ми живемо у світі мікробів і маємо з ними контактувати, знати їх. Під час локдаунів нас позбавили такої можливості. Тому і маємо зараз такий результат – вони адаптовуються до нових умов, а ми хворіємо», – пояснила в інтерв’ю ТСН доктор медичних наук, відома українська вірусологиня Ольга Голубовська.
Читайте також: Грип і ГРВІ у дитини. Симптоми та лікування
Серед особливостей грипу в цьому епідсезоні Голубовська назвала відсутність підвищення температури у деяких груп хворих. Зокрема, у людей похилого віку температура може бути нормальною, але зберігається основний симптом – трахеїт. Також у хворих вже з перших днів захворювання може розвиватися абсолютна лімфопенія – різке зниження лімфоцитів у крові.
Також насторожує те, що до грипу все частіше доєднується респіраторний мікоплазмоз – бактеріальної інфекція, яка вражає бронхи та легені.
Як захиститися від грипу
Важкий перебіг грипу, зростання кількості різноманітних ускладнень і певна невизначеність з діагнозом на початкових етапах захворювання (адже може бути грип, Ковід або інша ГРВІ), вчергове роблять актуальною вимогу про миттєвий початок противірусної терапії. Тобто препарат, який може гальмувати розмноження вірусів, або має інші механізми прямої дії на віруси, треба застосовувати одразу при появі перших симптомів.
Читайте також: Квадродемія: людство атакує рекордна кількість різних вірусів. Як обрати противірусний засіб?
Важливо обрати універсальний препарат із високим рівнем безпечності, який не викликає побічних реакцій. Сімейний лікар може порекомендувати вітчизняний противірусний засіб прямої дії з діючою речовиною протефлазід, який діє безпосередньо на вірус, блокуючи його розмноження в організмі людини. Такі препарати ефективні проти широкого спектру ДНК- та РНК-вірусів, у тому числі вірусів грипу та інших респіраторних вірусних інфекцій. Блокування розмноження вірусів в організмі дозволяє запобігти розвитку важких ускладнень – у тому числі, бактеріальної пневмонії, характерної для нинішнього епідсезону.
Читайте також: Грип В: симптоми, червоні прапорці та лікування
Крім того, варто відзначити безпечність таких препаратів (у формі екстракту або сиропу для дітей Флавовір) для вразливих груп населення: на сьогодні діюча речовина протефлазид є єдиним противірусним засобом на вітчизняному ринку, чия безпечність для імунної системи є науково доведеною. Це дозволяє використовувати препарати з цією діючою речовиною для лікування пацієнтів будь-якого віку, включаючи дітей від народження.