Причини дитячого хронічного кашлю | Smart Mama 2025

Причини дитячого хронічного кашлю

Кашель у дитини – одна з найпоширеніших причин звернення до лікаря. Зазвичай це просто захисний рефлекс, який допомагає очистити дихальні шляхи від слизу, пилу або мікроорганізмів. Тож через певний час він минає самостійно.

Хронічний кашель у дітей — це кашель, що триває понад 4 тижні. Це не самостійна хвороба, а сигнал, що в організмі дитини щось не так.

Розберімося, чому дитина може довго кашляти, і як м’яко та безпечно підтримати її імунітет під час одужання чи в період затяжного кашлю.

Чому дитина постійно кашляє?

Хронічним у дітей вважається кашель, який не минає понад 6-8 тижнів. Він може мати різний характер: бути сухим або вологим, сильнішим уночі або вранці, супроводжуватися іншими симптомами чи виникати без них. Згідно з відповідною настановою МОЗ, найпоширенішими причинами є:

Бронхіальна астма

Може проявлятися й у немовлят, і в дітей дошкільного та шкільного віку як епізоди кашлю, особливо вночі або після фізичних навантажень. Часто такий кашель супроводжується свистячим диханням, задишкою або відчуттям стиснення у грудях.

Хронічні ЛОР-захворювання

Фарингіт, тонзиліт, аденоїди — це запальні процеси, що можуть спричиняти постійне подразнення горла.

Запалення придаткових пазух носа може призводити до постійного виділення слизу, який стікає по задній стінці глотки й подразнює рецептори кашльового рефлексу. У такому разі кашель може посилюватися у положенні лежачи або після сну. Якщо дитина часто хворіє на нежить і скаржиться на закладеність носа, головний біль або відчуття тиску в ділянці чола й очей, варто звернутися до отоларинголога.

Іноді спричиняти кашель може також і подразнення дихальних шляхів. Воно виникає через сухе чи холодне повітря, забруднення довкілля, пасивне куріння або навіть звичку дихати ротом. У таких випадках важливо усунути подразники та забезпечити оптимальну вологість повітря у приміщенні.

Алергічний кашель

Кашель, що посилюється вночі або на вулиці, супроводжується нежитем, чханням, свербежем, може вказувати на алергічне походження або початок бронхіальної астми.

Якщо у дитини немає інших симптомів застуди, але вона регулярно кашляє, особливо після контакту з пилком, пилом, шерстю тварин або цвіллю, варто подумати саме про алергічну природу кашлю. Він, зазвичай, сухий, може супроводжуватися чханням, сльозотечею, закладеністю носа і не піддається лікуванню протикашльовими засобами. У таких випадках важливо виявити та усунути алерген, а також звернутися до алерголога для підбору відповідного лікування.

Гастроезофагеальний рефлюкс

При цьому стані вміст шлунку закидається назад у стравохід, а інколи – навіть у гортань. Це може спричиняти рефлекторний кашель, особливо вночі або після прийому їжі. Якщо кашель супроводжується печією, відрижкою або змінами голосу, варто перевірити роботу шлунково-кишкового тракту.

Постінфекційний кашель

Після ГРВІ чи бронхіту кашель може зберігатися ще кілька тижнів. Це залишкове подразнення дихальних шляхів. Це пояснюється тим, що слизова оболонка бронхів потребує часу для відновлення, і навіть незначні подразники можуть провокувати напади кашлю. Тому під час вірусної інфекції краще ще у її гострій фазі не допустити ускладнень, адже тривале подразнення дихальних шляхів виснажує імунну систему. Під час ГРВІ лікар може призначити сироп Флавовір. Це противірусний препарат на основі флавоноїдів, які:

  • пригнічують розмноження вірусів (грип, ГРВІ, коронавіруси);
  • діють безпосередньо на вірусні ферменти, блокуючи їх розмноження;
  • стимулюють вироблення власного інтерферону — білка, який допомагає організму боротися з вірусами;
  • зменшують запалення і токсичне навантаження, полегшуючи стан дихальних шляхів;
  • зміцнюють місцевий імунітет слизових — це знижує ймовірність повторного зараження.

Флавоноїди в складі препарату також мають антиоксидантну дію, що допомагає організму швидше відновитися після перенесених хвороб. А ще — препарат не викликає звикання, тому його можна застосовувати тривалий час за рекомендацією педіатра.

Психогенний кашель

Кашель на фоні стресу, конфліктів, перевантаження. Найчастіше — сухий, “нав’язливий”, зникає уві сні. Його особливістю є відсутність зв’язку з інфекціями, алергією чи іншими медичними причинами, а також посилення у стресових ситуаціях і зникнення під час сну. Діти можуть кашляти несвідомо, іноді навіть протягом місяців, якщо перебувають у стані хронічного стресу чи потребують підвищеної уваги. Лікування психогенного кашлю передбачає не медикаментозну терапію, а роботу з психологом, зниження стресу та створення сприятливого емоційного клімату для дитини.

У рідкісних випадках хронічний кашель може бути симптомом серйозніших захворювань, таких як туберкульоз, муковісцидоз або порушення в роботі імунної системи. Якщо кашель триває понад два місяці, супроводжується втратою ваги, частими інфекціями або вираженою слабкістю, необхідно негайно звернутися до лікаря та пройти додаткове обстеження.

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x