У Північній півкулі спостерігається рекордний сезон норовірусної інфекції, яка викликає діарею, блювоту та біль у животі.
Про це пише італійське видання Corriere della sera.
Норовіруси є найпоширенішою причиною шлунково-кишкових захворювань: 90% людей принаймні раз у житті страждали від інфекції, викликаної цими патогенами. Науковий журнал Science назвав їх «Феррарі серед вірусів», оскільки норовіруси дуже швидко поширюються.
Читайте також: Медичні помилки у лікуванні COVID-19: уроки пандемії
Нинішній сплеск норовірусної інфекції у Європі та США вчені пояснюють поширенням більш заразного варіанту GII.17, відомого також як «штам Кавасакі – за назвою японського міста, де він був вперше виділений у 2015 році. За даними Центрів контролю захворювань США, 70% із 56 вірусів, виявлених у період з 1 вересня до кінця 2024 року, належать саме до штаму GII.17. Аналогічну статистику показують і дослідження, проведені у Великій Британії.
Як зазначила професор Антонелла Кастанья, яка очолює відділення інфекційних захворювань лікарні Сан-Раффаеле в Мілані, імунітет, отриманий від попередніх інфекцій, з часом знижується. До того ж, норовірус швидко мутує, тому у багатьох людей імунна система може виявитися беззахисною перед новим штамом.
«Ступінь передачі норовірусу дуже висока: після того, як людина проконтактувала з вірусом, симптоми з’являються протягом 48 годин. Навіть якщо люди одужали, вони можуть залишатися заразними протягом тижнів, оскільки вірус тривалий час залишається в калі. Тому, навіть коли ви почуваєтеся краще, рекомендується деякий час продовжувати ізоляцію, не готувати їжу, якщо у вас діарея, а також бути пильними під час зміни підгузків та закривати унітаз під час змивання, щоб уникнути поширення інфікованих частинок», – попереджає професор Кастанья.
Симптоми норовірусу
Передача вірусу здебільшого відбувається фекально-оральним шляхом – через заражену їжу або воду, або через частинки, залишені на поверхнях інфікованою людиною, яка погано вимила руки. Також можна заразитися, вдихаючи інфіковані частинки, що виділяються з блювотними масами та фекаліями.
Читайте також: Норовірус у дитини: чим небезпечна кишкова інфекція?
Діарея, блювота, нудота, біль у животі тривають 2-3 дні. Крім того, можуть спостерігатися біль у м’язах, слабкість, головний біль і у половині випадків – лихоманка . У людей похилого віку, маленьких дітей та пацієнтів з ослабленим імунітетом симптоми виражені більш серйозно та тривають довше. Хоча в Європі смертність від норовірусу низька, у країнах, що розвиваються, він щороку вбиває близько 200 000 дітей.
Як лікувати норовірусну інфекцію
Специфічного лікування норовірусу не існує. Симптоми можна полегшити, споживаючи велику кількість води, бульйону або напоїв, що містять мінеральні солі – це компенсує зневоднення, викликане блювотою та діареєю. При цьому лікарі радять уникати солодких напоїв і фруктових соків. Також рекомендовано вживати пребіотики, щоб відновити кишкову флору.
Вчені попереджають, що норовірус є дуже стійким: він витримує заморожування та нагрівання до +60° і не знищується навіть за допомогою хлору.
«Він також стійкий до багатьох дезінфікуючих засобів, і його справді важко усунути. Ми не маємо вакцини, і тому для боротьби з ним у нас немає іншого вибору, окрім як покладатися на заходи профілактики та гігієни, які насправді дуже ефективні. Тому вкрай важливо добре мити руки з милом і водою: дезінфікуючого гелю може бути недостатньо. Також потрібно бути дуже обережними з харчовими продуктами, які можуть бути забруднені під час обробки, а потім випущені на ринок», – каже професор Кастанья.
Коли з’явиться вакцина від норовірусу?
Насправді шлях до вакцинації від норовірусу поки ще далекий від завершення. Найдосконаліша вакцина-кандидат, яка містила VP1 – поверхневий білок вірусу, головну мішень для антитіл, минулого липня не пройшла випробування на новонароджених.
Наразі китайська компанія проводить випробування на дітях вакцини, яка містить VP1 з чотирьох різних генотипів, включаючи GII.4 і GII.17. Також у вересні минулого року Moderna розпочала випробування на дорослих вакцини, яка використовує месенджерні РНК, що кодують VP1 із кількох варіантів (серед яких, однак, немає GII.17). Варто зауважити, що штами норовірусу швидко мутують, і це ускладнює розробку універсальної вакцини.
«Вакцина, навіть якщо вона безпечна та ефективна, все одно не буде настільки успішною, щоб запобігти всім симптомам і перервати передачу вірусу. Так само, як це трапилося з Covid-19, вакцина від норовірусу може уповільнити поширення та запобігти важким формам захворювання», – пише Corriere della sera.