Довготривалі відключення електрики влітку можуть спричинити зростання отруєнь та захворюваності на кишкові інфекції.
Такий прогноз дала в інтерв’ю Каштан.NEWS українська інфекціоністка Євгенія Менжуліна.
«На жаль, така ймовірність дуже висока, тому що внаслідок блекаутів не всі можуть витримувати холодовий режим рефрижераторів і не всі продукти можуть зберігатися правильно. Дуже багато продукції псується, розвивається бактеріальна мікрофлора, тому захворюваність на кишкові інфекції, отруєння дійсно може збільшитися», – попередила вона.
Читайте також: Сезон немитих фруктів: які інфекції небезпечні влітку?
Загалом кишкові інфекційні захворювання не залишають нас протягом всього року, однак літо є їхнім «зірковим часом».
«Це харчові отруєння, це бактерії групи кишкової палички і захворювання, які асоційовані з ними, це лептоспірози, які в першу чергу пов’язані з купанням у ставках, з риболовством, та сальмонельози, пов’язані з наслідками вживання продуктів, що містять яйця. Ну і залишається знов таки ж група вірусних інфекцій, які передаються не тільки повітряно-крапельним шляхом, а й, наприклад, в басейнах, де можна заразитися через воду», – пояснила Менжуліна.
Читайте також: Небезпечні хвороби, якими можна заразитися в басейні
Безпечне харчування під час блекауту
Звісно, багатогодинні відключення, коли не працює холодильник, збільшують небезпеку з’їсти «щось не те» і отримати отруєння або ж кишкову інфекцію. Євгенія Менжуліна дала кілька порад, як зменшити цей ризик:
- Не купуйте багато продуктів і не наготовляйте їжу «про запас». Краще купляти невеликими порціями, які можна відразу приготувати та спожити.
- Якщо у вас з’явилася підозра, що продукти в холодильнику зіпсувалися – викиньте їх або ж принаймні піддайте довготривалій термічній обробці. Деякі продукти можна проварити або запекти, але майте на увазі: цей процес має тривати протягом декількох годин.
- Під час закупівлі продуктів ретельно оцінюйте їхні органолептичні якості – смак та форму продукту. «Подивіться, чи не перебита дата виготовлення, тому що, на жаль, певні магазини не завжди чесно поводяться з покупцями», – радить інфекціоністка.
- У групі ризику – продукти, які ви не можете піддати якісній термічній обробці або промити під проточною водою. Однак зовсім відмовлятися від таких видів продуктів не варто: організм потребує збалансованого харчування, тож безболісно викинути з раціону якийсь продукт, на жаль, не вдасться.
Читайте також: Сезон літніх захворювань: вірусні діареї у дітей
«Гастрономічно ми все ж таки маємо свій раціон – молоко, молочнокислі продукти, майонез, продукти, які містять білок, ті ж самі яйця, тощо. Вживати їх необхідно, бо це певне джерело макро- і мікроелементів та вітамінів. Головне – кількість: необов’язково, наприклад, закупати у суботу сорок десятків яєць. Можна купити трошки, і ви встигнете їх вжити і потім поповнити запаси», – каже Менжуліна.
- Щоб холодильник довше зберігав холод під час відключень, використовуйте додаткові холодоагенти. Це можуть бути спеціальні холодові акумулятори або ж, у крайньому випадку, пластикові пляшки із замороженою водою.
Що робити, якщо ви все ж таки отруїлися
Деякі прояви кишкових розладів можна вилікувати вдома, однак більш серйозні захворювання потребують професійної медичної допомоги.
«Дуже важливо диференціювати: чи є це захворювання на групу кишкових інфекцій, тобто гастроентероколіт бактеріального або вірусного походження, чи це просто отруєння, яке можна самотужки вилікувати вдома, якщо воно не є ускладненим. Якщо ви якусь кількість разів бігаєте на горщик і не можете компенсувати запас рідини, тобто відчуваєте спрагу, сухість на язику – то тоді вже про домашнє лікування не йдеться. Якщо одразу є висока температура – про домашнє лікування також треба забути і звернутися за кваліфікованою допомогою. А якщо у вас один день щось понудило, а наступного дня ви вже почуваєтеся краще, застосовуєте певні сорбенти, збільшуєте кількість води в своєму раціоні – тоді так, можна самостійно контролювати таке захворювання. Але підкреслюю: якщо є симптоми, які сигналізують про критичний стан, то компенсувати втрату рідини або ще якійсь інтоксикаційний синдром вдома не вийде. Треба обов’язково звертатися за медичною допомогою», – підкреслила інфекціоністка.