Улітку гострі респіраторні інфекції поступаються кишковим. Особливо це стосується дітлахів, які часто їдять продукти прямо з «грядки» і не завжди миють руки перед їжею. Крім того, таку інфекцію легко підхопити, купаючись у водоймах.
Симптоми кишкових інфекцій
Збудниками гострих кишкових інфекцій (ГКІ) можуть бути бактерії, віруси та інколи паразити. Такі інфекції є найпоширенішими після респіраторних. Їх легко «впізнати» за основним симптомом – діареєю. Але, крім того, ГКІ можуть викликати й інші симптоми:
- нудота та блювання;
- підвищене газоутворення;
- зниження апетиту;
- болі в животі, часто переймоподібні;
- лихоманка, загальна слабкість;
- головний біль;
- наліт на язиці.
Інкубаційний період при кишкових інфекціях може тривати від кількох годин до 5-7 днів. При легкій формі через кілька днів симптоми минають.
Збудники кишкових інфекцій
Найчастіше збудниками ГКІ є бактерії: Escherichia coli, Yersinia enterocolitica, Campylobacter, Clostridium, Staphylococcus, Shigella та Salmonella.
Також кишкові інфекції викликають три групи вірусів:
- Ротавіруси (характеризуються запалення верхніх дихальних шляхів і тонкого кишківника)
- Норовіруси (більше проявляються кишкові симптоми)
- Ентеровіруси (мають багато різних проявів – як респіраторних, так і з боку кишково-шлункового тракту).
Читайте також: Норовірус у дитини: чим небезпечна кишкова інфекція?
При ГКІ, викликаних вірусами, такий симптом, як діарея, може виникнути пізніше. Тому слід впевнитись, що це не респіраторна інфекція. Адже у теплу пору року активним лишається риновірус та інші респіраторні інфекції.
Для лікування вірусних інфекцій (у тому чисті ентеровірусних) лікар може порадити противірусну терапію. Наприклад, безпечний для дітей противірусний сироп Флавовір на основі флавоноїдів, спеціально розроблений для боротьби з різними збудниками ГРВІ, оскільки він впливає на специфічні вірусні ферменти. Флавовір знижує здатність вірусів створювати свої копії, тобто розмножуватись в організмі. Флавоноїди, пригнічують активність ДНК- і РНК-полімераз, позбавляючи вірус можливості наростити велику кількість копій. Сироп Флавовір сприяє зменшенню інтоксикацію і швидкому відновленню організму після вірусного захворювання. Згідно інструкції Флавовір можна застосовувати дітям від народження.
Читайте також: Flu-like синдром або ентеровірусна лихоманка у дітей
Отже, лікування ГКІ буде залежати від збудника хвороби. Тому лікар може виписати противірусні, протимікробні або антибактеріальні препарати тощо.
Також при лікуванні ГКІ потрібно:
- дотримуватись дієти
- боротись із обезводненням
- вивести токсини із організму
- проводити симптоматичну терапію залежно від інших проявів інфекції.
Як уникнути кишкових інфекцій?
Висока температура повітря і відносна вологість створюють сприятливі умови для розвитку патогенів – збудників ГКІ, особливо таких поширених, як сальмонела та кишкова паличка.
Кишкові інфекції небезпечні для дітей і часто протікають у більш важкій формі, ніж у дорослих. Дотримання правил гігієни є основою профілактики ГКІ. І хоча дітей важко привчити до цього, потрібно частіше роз’яснювати наступні правила:
- їсти можна лише чисті продукти;
- продукти мають бути ретельно вимиті, а якщо це потрібно – термічно оброблені;
- воду можна пити з пляшки, очищену якісними фільтрами або кип’ячену;
- мити руки з милом потрібно після туалету, вилиці й перед будь-яким прийомом їжі;
- продукти влітку мають обов’язково зберігатися у холодильнику або інших закритих місцях, куди не зможуть потрапити паразити і де не розмножаться бактерії;
- не слід купувати продукти у сумнівних місцях і ринках, де їх не перевіряють;
- на відпочинку біля озера або у лісі слід з особливою обережністю давати їжу дитині (усі продукти мають бути свіжими).