У квітні в Індії почався сплеск нового підвиду штаму «Омікрон» коронавірусної інфекції COVID-19. Є ймовірність, що саме «Арктурус» витіснить попередній підвид «Кракен» у всьому світі, як це вже сталось на півострові Індостан, пише MedOboz.
«Арктурус» проти «Кракена»
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) відслідковує XBB.1.16, або «Арктурус» з січня 2023 року. Сьогодні його виявили у понад 20 країнах. «Арктурус» у 1,2 раза заразніший за «Кракен», його легко «підхопити» навіть тим, хто був вакцинований або хворів на COVID-19. Крім того, останній підвид більш небезпечний для дітей і викликає нові неприємні симптоми, на відміну від інших варіантів COVID-19.
Читайте також: Чим нагодувати дитину під час застуди?
В Індії наразі щодня діагностують коронавірус у понад 3 000 осіб щодня. І хоча це є великим викликом для системи охорони здоров’я країни, представники ВООЗ не вважають, що новий штам здатен викликати тяжкі ускладнення. Зараз симптоми «Арктурусу» продовжують вивчати.
Симптоми «Арктурусу» в дорослих
Вже відомо, що «Арктурус» відрізняє додаткова мутація у шиповому білку. В лабораторних дослідженнях це вказує на підвищення інфекційності, а також потенційно збільшену патогенність. Тому, хоча симптоми XBB.1.16 схожі на виявлення інших підвидів «Омікрону», все-таки є певні відмінності, що роблять його небезпечнішим.
Наприклад, «Арктурус» може краще ухилятися від імунного захисту, що був сформований перенесеною інфекцією або індукований вакцинами. Ось так виглядає список найпоширеніших симптомів «Арктурусу» в дорослих:
- лихоманка,
- біль у горлі,
- нежить,
- кашель,
- біль у тілі,
- сильна втома,
- дискомфорт у животі,
- діарея.
Такі симптоми, як втрата смаку та нюху, зустрічаються дуже рідко. Задишка та низький рівень кисню у крові (сатурація) спостерігаються лише у тяжких пацієнтів.
Симптоми «Арктурусу» в дітей
Індійські лікарі відзначають, що значно виросла кількість дітей до 12 років, які захворіли «Арктурусом», порівняно з іншими варіантами COVID-19. У дітей «Арктурус» часто викликає один характерний симптом – кон’юнктивіт, або ж запалення слизової оболонки ока. Загалом у дітей найпоширенішими є такі симптоми:
- біль і першіння у горлі, що утруднює ковтання,
- закладений ніс і нежить,
- висока температура тіла,
- кашель,
- кон’юнктивіт («рожеве око», без виділення гною, але з почервонінням, свербежем і закисанням очей).
За симптомами «Арктурус» у дітей важко відрізнити від грипоподібних захворювань. Без тесту на COVID-19 це фактично неможливо зробити, оскільки й аденовірусні інфекції також можуть викликати кон’юнктивіт.
Читайте також: Що робити, якщо дитина часто хворіє ГРВІ?
Діти часто заражаються XBB.1.16 від когось із членів сім’ї, але вже не хворіють безсимптомно, як це часто було на початку пандемії COVID-19. Зараз «Арктурус» протікає так само, як і більшість ГРВІ. Ступінь важкості захворювання багато в чому залежатиме від стану імунітету дитини.
Тому рекомендоване в такому випадку лікування для дітей передбачає застосування етіотропної противірусної та симптоматичної терапії. Дотримання постільного режиму, підтримка гідратації та засоби для усунення основних симптомів дають гарні результати протягом перших днів.
Етіотропна терапія передбачає вплив на причину – на сам збудник захворювання. Оскільки не всі противірусні препарати дозволені для прийому в дитячому віці, бажано обрати засіб на основі рослинних компонентів, що пригнічуватиме розмноження вірусів. Лікар може порадити противірусний дитячий сироп Флавовір.
Флавоноїди, які входять до складу сиропу Флавовір, можуть пригнічувати активність різних вірусів, зокрема й штамів COVID-19, що зазначено в інструкції. Прийом Флавовіру за перших симптомів респіраторної інфекції (грип, COVID-19 чи інші ГРВІ) сприятиме зменшенню інтоксикації та пришвидшенню одужання, адже перешкоджатиме зростанню вірусного навантаження на дитячий організм, тим самим зменшуючи ризик виникнення ускладнень від вірусної інфекції.
Важливо не займатися самолікуванням, особливо якщо йдеться про дитячий організм. За перших симптомів нездужання звертатись до лікаря, адже лише він може встановити правильний діагноз та призначити лікування, враховуючи вік дитини та особливості розвитку захворювання.