Хвороби серця і судин є найчастішою причиною смерті у світі. Тому всі без винятку мають турбуватися про те, щоб забезпечити роботу серцево-судинної системи на довгі роки, пише med.oboz.
Звісно, є безліч рекомендацій і стосовно способу життя, і фізичного навантаження, яких треба дотримуватися для здоров’я серця. Крім того, ні для кого не секрет, що необхідною умовою нормального функціонування серцевого м’язу та судин є й забезпечення збалансованого харчування – люди потребують конкретних речовин (вітамінів, мінералів, амінокислот) і в певній кількості для того, щоб серце працювало без збоїв, а судини залишались «чистими».
Причини хвороб серця і судин
На розвиток серцево-судинних захворювань найчастіше впливає одразу декілька факторів:
- малорухливий спосіб життя;
- шкідливі звички (куріння);
- надмірна вага та ожиріння, що провокують розвиток атеросклерозу, діабету 2 типу та підвищення артеріального тиску;
- хронічний стрес, перевтома та недосипання, надмірні фізичні або розумові навантаження;
- брак поживних речовин – вітамінів та інших сполук для підтримки нормальної функції серця.
Кому потрібно більше вітамінів?
Особливої підтримки кровоносної системи потребують не лише ті, в кого виявили серцево-судинні хвороби. Серцево-судинні захворювання можуть розвинутись навіть у молодих людей.
Насамперед «серцевої» підтримки потребують:
- діти та підлітки, оскільки їх органи перебувають у процесі розвитку та росту і для цього можуть потребувати підвищеної кількості корисних речовин;
- спортсмени та люди, які мають великі фізичні навантаження (фізично працюють);
- літні люди (всі після 60 років);
- люди, які живуть в екологічно забрудненій зоні, працюють із «хімією» або багато курять.
Найпоширеніші хвороби серця і судин:
- стенокардія, що розвивається через локальне зменшення притоку крові до серця в результаті спазму чи звуження судин серця;
- аритмія або нерегулярний серцевий ритм;
- ішемічна хвороба серця – вражаються артерії, що насичують серцевий м’яз;
- захворювання периферичних артерій, що призводить до їх звуження та зменшення притоку крові до кінцівок;
- атеросклероз – утворення бляшок на стінках судин, що порушують тік крові.
Що потрібно серцю?
Для поліпшення роботи серця і «очищення» судин слід не лише підтримувати здоровий спосіб життя. Необхідно вживати важливі для роботи серцево-судинної системи біологічно активні речовини. Насамперед до них належать:
Вітамін C. Цей вітамін активізує метаболізм і допомагає знижувати рівень «поганого» холестерину, є також сильним антиоксидантом, що захищає клітини від руйнування. Крім того, вітамін С надзвичайно корисний саме для серця, оскільки він стимулює ріст з’єднувальної тканини, що потрібно для повноцінної роботи серцевого м’яза. Якщо в організмі бракує вітаміну С, стінки судини стають тоншими та крихкішими, особливо це стосується капілярів.
Вітамін С міститься у багатьох фруктах і овочах, зокрема його багато у цитрусових, чорній смородині та болгарському перцю.
Читайте також: НАДМІРНЕ ГОЛОДУВАННЯ: ДО ЧОГО МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ ВІДМОВА ВІД ЇЖІ
Вітамін E. Цей вітамін важливий для підтримки кровообігу. Він запобігає утворенню тромбів. Це також сильний антиоксидант, що не дає можливості жирам окислюватись, а отже зменшує кількість вільних радикалів і поліпшує роботу головного мозку.
Багато вітаміну Е в горіхах, нуті, насінні соняшника, гарбуза та кунжуту, авокадо та олії.
Коензим Q10. Це фермент, що синтезується в організмі, але з віком його вироблення знижується. Цей фермент рекомендовано приймати при серцевій недостатності, підвищеному тиску та атеросклерозі. Він запобігає процесам окислення як антиоксидант і підвищує тонус серцевого м’яза. Дефіцит ферменту збільшує ймовірність інфаркту міокарда.
Коензим Q10 можна знайти у шпинаті, броколі, багатьох видах риб, м’ясі курки та яловичині, оливковій олії та горіхах.
Магній і кальцій. Ці два елементи є антагоністами, які потрібні для нормального функціонування серця. Кальцій відповідає за напруження, а магній за розслаблення органа. Якщо цей баланс не зберігається, розвивається аритмія.
Багато кальцію є у кисломолочних продуктах і рибі, а магній міститься у м’ясі, бобах і рибі.
Залізо. Цей елемент входить до складу гемоглобіну, який переносить кисень організмом, тому він життєво важливий для роботи всіх органів. Крім того, дефіцит заліза є супутньою патологією людей з ішемічною хворобою серця. Анемія також спостерігається у половини пацієнтів із серцевою недостатністю і підвищує ризик смерті.
Залізо міститься як у тваринних (куряча печінка, баранина, яловичина, курятина, морепродукти), так і рослинних продуктах (горіхах, бобових, гречці, чорносливі та куразі).
Аргінін. Ця амінокислота життєво необхідна для підтримки серцево-судинної системи. Адже аргінін, крім того, що дає енергію для роботи клітин серця, є «донором» оксиду азоту – речовини, котра розширює судини і таким способом покращує кровообіг, допомагає регулювати кров’яний тиск. Також аргінін сприяє поліпшенню реологічних властивостей крові, тобто вона краще тече, зменшує ризик тромбоутворення та допомагає скорочуватись серцевому м’язу. Аргінін поліпшує кровообіг у периферичних судинах. Він не тільки розширює їх, а й покращує стан ендотелію (шару клітин, що вистилають внутрішню поверхню судин). У такий спосіб прийом аргініну поліпшує самопочуття людей із гострою ішемією кінцівок, яка може розвиватися внаслідок тромбозу.
Аргінін утворюється в організмі, а також може надходити разом із продуктами тваринного походження.
Бетаїн. Ця сполука підтримує здоров’я серця, оскільки допомагає знизити рівень гомоцистеїну, зменшуючи ризик аутоімунного та вільнорадикального пошкодження клітин і органів нашого організму. Бетаїн, як і аргінін, допомагає зменшити пошкодження ендотелію судин, знижує ризик розвитку атеросклерозу та тромбоутворення.
Бетаїн міститься у багатьох видах злаків, борошна та буряках.
Оскільки важко переконатись у тому, що разом із продуктами організм отримує необхідну кількість мікроелементів та інших сполук, доцільно приймати необхідні для функціонування серця речовини у формі харчових біодобавок, наприклад, Вітаргін, що містить одразу дві сполуки – аргінін і бетаїн. Вживання Вітаргіну допоможе підтримати серцево-судинну систему, а саме:
– нормалізувати артеріальний тиск;
– поліпшити кровопостачання серця;
– нормалізувати скоротливу функцію серцевого м’яза;
– сприяти профілактиці атеросклерозу та утворення тромбозів.
Вітаргін, впливаючи на серцево-судинну систему, нормалізує кровообіг і процеси мікроциркуляції у печінці, посилюючи її детоксикаційну функцію, має антиоксидантний ефект, бере участь в енергетичних процесах клітин, а також нормалізує білковий та жировий обмін. Вітаргін знижує ймовірність розвитку ішемічної хвороби серця, стенокардії, інфаркту міокарда, атеросклерозу та тромбозів.
Зокрема, приймаючи біодобавку з аргініном і бетаїном, можна запобігти розвитку патологій серцево-судинної системи.
Перед вживанням варто порадитись з лікарем.