Як лікувати герпес у дітей: поради батькам | Smart Mama 2024

Як лікувати герпес у дітей: поради батькам

 

Що робити, якщо в дитини з’явилися водянисті пухирчасті висипання на губах? Багато хто зразу скаже, що це герпес. Але як боротися з такими проявами, знає набагато менше батьків. Симптом «застуди на губах» є ознакою інфікування вірусом простого герпесу 1 типу. 

Це захворювання дуже розповсюджене. 9 із 10 жителів планети є носіями вірусу простого герпесу. Захворювання, на жаль, довічне. Якщо герпес на губах у дитини проявився хоча б один раз, малюк залишиться носієм збудника назавжди.

 

Читайте також: Що не можна робити під час грипу і ГРВІ у дитини

 

Вірус герпесу 1 типу може довго перебувати латентно в організмі. При цьому не спостерігається жодних проявів захворювання. Але за певних умов (коли слабшає імунітет) існування збудника переходить у гостру (активну або маніфестаційну) стадію. При цьому вірус починає вражати клітини організму і швидко розмножуватися.

Вважається нормальним, якщо маніфестація герпесу в дитини трапляється 1-3 рази в рік. Чим можна лікувати дитячий герпес? Звісно, антисептиками та противірусними препаратами. Якщо висипання з’являються частіше, потрібна консультація лікаря-інфекціоніста.

 

Дитячий герпес: симптоми захворювання

Первинне зараження зазвичай протікає в гострій формі з вираженими симптомами інтоксикації. Тривалість інкубаційного періоду – від 2 до 6 діб. Згодом проявляються такі симптоми:

  • Слабкість, підвищена стомлюваність, дратівливість, плаксивість.
  • Підвищення температури до 39 ?C.
  • Незначне збільшення найближчих лімфатичних вузлів – підщелепних, шийних, потиличних.
  • Інтоксикація – головний біль, нудота, біль у м’язах і суглобах.
  • Пухирчасті висипання, одиничні або множинні, почервоніння шкіри. Перед цим дитину непокоїть сверблячка (губи чешуться, є відчуття поколювання або печіння).

Гостра стадія герпесу в дитини триває близько 7 днів. Потім організм починає виробляти достатню кількість антитіл для протидії збуднику. Вірус переходить у латентний стан.

Якщо збудник активізувався з латентного стану, яскраво вираженої симптоматики – високої температури і ломоти в тілі – може не бути. Маніфестаційна стадія захворювання в такому випадку проявляється лише у вигляді напівпрозорих пухирців, наповнених рідиною. Згодом вони лопаються, підсихають, а незабаром проходить і почервоніння.

Якщо в малюка сильний імунітет, великої небезпеки захворювання не має. Однак, існує небезпека занести бактеріальну інфекцію, якщо дитина ненароком торкнеться ранок. Але при ВІЛ-інфекції в малюка вірус простого герпесу може загрожувати ураженням нервової системи, шкіри, слизових оболонок.

 

Читайте також: 7 супермодних гаджетів  для догляду за дитиною

 

У дітей до 5 років може спостерігатися ураження очей, слизової рота, горла. При ослабленій імунній системі спостерігаються часті рецидиви.

Вкрай небезпечний герпес для немовлят. Клінічні прояви хвороби важкі й проявляються на 4-7 день життя. Стрімко підвищується температура. Висипання з’являються на слизових рота,  очей, кишечника. Захворювання здатне вражати бронхи, печінку, наднирники, спинний і головний мозок.

 

Герпес на губах у дитини: локалізація та причини виникнення

Висипання найчастіше виникає на нижній або верхній губі (на червоній облямівці), рідше – у кутиках рота, на крилах носа. Рожеві або червоні везикули (пухирці) можуть бути одиночними або розташовуватися групами. Розмір висипань – від 2-3 мм до 1,5 см.

Віруси передаються від хворого або носія до здорової людини повітряно-крапельним, а також контактно-побутовим способами. Часто зараження трапляється від батьків, у яких хоча б один раз у житті проявлялися подібні ознаки. Однак є фактори, що сприяють загостренню захворювання:

  • Переохолодження.
  • Перегрівання.
  • Алергічні реакції.
  • Сильна втома.
  • Нервова напруга (стрес).
  • Захворювання, що послабляють імунну систему дитини.
  • Авітаміноз.
  • Гострі респіраторні вірусні інфекції.
  • Нераціональне харчування.

 

Чим можна лікувати дитячий герпес?

Тривалість загострення простого герпесу переважно становить 5-14 днів. Якщо використовуються противірусні препарати, симптоми проходять швидше. На жаль, повністю знищити вірус простого герпесу на сьогоднішній день не можуть жодні лікарські препарати. Від нього не існує вакцин і засобів профілактики.

Лікування новонароджених і важких випадків захворювання (при ураженні очей, нервової системи) відбувається в стаціонарі. У домашніх умовах використовують для обробки пухирців:

  • етиловий спирт (обережно);
  • йод;
  • розчин хлоргексидину;
  • цинкову пасту;
  • розчин фурациліну (для полоскання рота).

За призначенням лікаря застосовуються противірусні препарати прямої дії, наприклад сироп Флавовір. Засіб пригнічує розмноження вірусу в організмі й імунній системі легше побороти  вірусне навантаження.  При проведенні доклінічних та клінічних досліджень виявлено інгібуючу активність препарату щодо вірусів грипу та гострих респіраторних інфекцій, вірусів герпесу.

 

Читайте також: ГРВІ у дітей: як не пропустити ускладнення на серце

 

Флавовір призначений для етіотропного лікування (лікування причини) та профілактики грипу й гострих респіраторних вірусних інфекцій. Особливо важливо це в дитячому віці, коли незміцніла імунна система не завжди може швидко впоратися з численними вірусами і потребує підтримки. Флавовір можна застосовувати від народження.

Не варто намагатися лікувати герпес антибіотиками. Вірусна інфекція цими засобами не лікується! Ніяка і ніколи!

З появою перших симптомів герпесу в дитини рекомендується одразу звернутися до лікаря. Фахівець призначить правильне і своєчасне лікування. А справа батьків – дотримуватися правил гігієни, забезпечити збалансоване харчування, багате корисними речовинами та вітамінами.

Лариса Кузнєцова, доктор медичних наук, професор, завідуюча кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології НМАПО ім. П.Л. Шупика

Джерело: MedOboz